Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Kpss Lisans Öğretmenlik - Genel Yetenek - Genel Kültür Testi- KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Yabancı Dil Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Kpss Lisans Öğretmenlik - Genel Yetenek - Genel Kültür Testi

Soru 1 - Hem bir yolculuğa çıkacaksın hem de elinde bir harita, pusula olmayacak! Yolun sonu nereye varıyor bilmeye- ceksin, olacak iş mi bu? İşte böylesi durumlarda sorar- sın bir yazar olarak senden öncekilere: “Niçin çıktın yola? Niçin kaldın yarı yolda?” ya da “Nasıl vardın, varmayı düşlediğin noktaya?” Bu parçada geçen “elinde bir harita, pusula olmama” sözüyle yazarlarla ilgili olarak anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Gerçekçi ve gözlemci bir anlatımı yeğlememe
Okurların yaşamını zenginleştirecek bir amaca yönelmeme
Deneyimli yazarların birikiminden yararlanmama
Yapıtlarını oluştururken değişik alanların verilerini kullanma
Yapıtlarını, okurların ilgi ve beklentileri doğrultusun- da oluşturma

Soru 2 - (I) Her sabah sokağa çıktığımda “İstanbul’da yaşadığım için ne kadar şanslıyım!” diyorum. (II) Belki her gün pek çok sorunla yüz yüze geldiğiniz için bana karşı çıkacaksınız. (III) Ama beni, okumak kadar besleyen, benim için başlı başına bir kitaplık değeri taşıyan kenttir İstanbul. (IV) Ancak bir yandan da içim acıyor İstanbul için. (V) Çözülmeyen ve çözülemeyecek gibi görünen sorunları yüzünden değil bu. (VI) Eşine az rastlanır güzelliğe, ruha sahip yüzlerce yıllık bu kentin yakın tarihini ortaya koyan “özellikli” sokakları birer birer yok olduğu için... Bu parçada, I. cümlede öne sürülen düşüncenin gerekçesi, numaralanmış cümlelerin hangisinde belirtilmiştir?

II.
III.
IV.
V.
VI.

Soru 3 - I) Ankara’da köpek balıklarıyla yüzmek ister misiniz? (II) “Ankara”, “köpek balığı” ve “yüzmek” sözcükleri ancak bir şakada yan yana gelebilir, deyip ciddiye almamazlık etmeyin bu soruyu. (III) Ankara’da yeni açılan devasa akvaryumdan söz ediyorum. (IV) Türki- ye’nin bu en büyük akvaryumunda 12 bin balık yaşıyor. (V) Bugüne kadar balıkla ilişkisi tava ve ızgarayla sınırlı olan Ankaralılar için alışılmadık bir yer... Bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır ?

I’incide, merak uyandırılmaya çalışılmıştır.
II’ncide, uyarıda bulunulmuştur.
III’üncüde, açıklama yapılmıştır.
IV’üncüde, kanıtlanabilir veri kullanılmıştır.
V’incide, kesinlik belirtilmiştir.

Soru 4 - I) Romanlarımda karakterleri oluştururken çok sıkıntı çekerim. (II) Okuyucunun kabulleneceği ve onun belleğinde iz bırakacak kişiler oluşturmak benim için çok önemli. (III) Bu, tarihî bir roman olduğu için karakterlerinin çoğu, bilinen kişiler. (IV) Dolayısıyla benim fazla katkım olmadan sayfalardaki yerlerini aldılar. (V) Tanınmamış olanlarla yeni oluşturduklarım ise bilinen karakterlerle boy ölçüşecek kadar canlıdır. Roman karakterlerini konu alan bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır ?

I’incide, oluştururken güçlükle karşılaşıldığından söz edilmiştir.
II’ncide, hangi nitelikleri taşımasının amaçlandığı belirtilmiştir.
III’üncüde, söz konusu yapıtın türü ve kimi özellikleriyle ilgili bilgi verilmiştir.
IV’üncüde, önceki cümlede belirtilen nitelikleri taşı- yanların oluşturuluşuyla ilgili açıklama yapılmıştır.
V’incide, sözü edilen yapıttakilerin başka yapıtlarda- kinden üstün nitelikli olduğuna değinilmiştir.

Soru 5 - (I) Derin bir uykunun ardından gözlerimi açtığımda beliren o ilk görüntüleri hayal meyal hatırlıyorum şimdi. (II) Başımın üstünde asılı duran cibinlik, yatak odasının tahta tavanında dolaşan küçük, sevimli, pembe kerten- keleler, günün ilk ışıkları ile parıldayan Seyhan Irmağı hızla geçip gidiyor gözümün önünden. (III) Yastığımın altına koyduğum, giymeye kıyamadığım yeni iskarpin- lerimi şefkatle okşadıktan sonra çoraplarımı ayağıma aceleyle geçirip aşağıya iniyorum. (IV) Kahvaltı masa- sında reçeller, peynirler ve annemin kızarttığı ekmekler duruyor. (V) Bahçeye açılan kapıdan dışarı çıkıyorum, limon ve mandalina ağaçlarının yeşil serinliğini hissedi- yorum. Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisinde öznellik söz konusu değildir ?

I.
II
III.
IV.
V.

Soru 6 - Antoninler Çeşmesi; MS 161-180 yılları arasında, Roma İmparatorluğu’nun görkemli kenti I Sagalassos’ta yapıldı. Sonra şiddetli bir depremle II yıkıldı ve efsaneler arasındaki yerini aldı. Neredeyse III 1800 yıl sonra, 1994 yılında Sagalassos Antik Kenti’nde yapılan heyecan verici kazılarda bu IV V olağanüstü çeşmenin parçaları yeniden gün ışığına kavuştu. Bu parçadaki numaralanmış sözcüklerden hangisini niteleyen bir söz kullanılmamıştır ?

I.
II.
III.
IV.
V.

Soru 7 - “Gerçek nedir ?” diye sormuşlar bir bilgeye. “Hiçbir I II yalanı kaldırmayan şey.” karşılığını vermiş. Tıpkı III IV sanat gibi ... V Bu parçadaki numaralanmış sözcüklerle ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır ?

I'inci, zamir olarak kullanılmıştır.
II'nci, sayı sıfatı olarak kullanılmıştır.
III'üncü, ad olarak kullanılmıştır.
IV'üncü, zarftır.
V'inci, edattır.

Soru 8 - (I) Aile apartmanıydı bizimki, anneannem de üst katımızda otururdu. (II) Salondaki üç televizyonu hiç kapatmadan izleyen tam bir dizi tutkunuydu. (III) İki diziyi aynı anda izler, hiçbir ayrıntıyı kaçırmaz, bir de her birine yorum yapardı hepimizin şaşkın bakışları arasında. (IV) Bir diğer tutkusu ise yemek pişirmekti. (V) Ben de sık sık yanına gider, getir götür işlerinde ona yardım ederdim. (VI) Sanırım sofra sanatına ve yemeklere duyduğum ilgi o zamanlar başladı. Bu parçadaki numaralanmış cümlelerden hangisinin yüklemi, yardımcı eylemle kurulmuş birleşik eylemdir?

II.
III.
IV.
V.
VI.

Soru 9 - Aşağıdakilerin hangisinde altı çizili sözcükler tür bakımından birbirinden farklıdır?

Çocuğun kapıyı açması ile kapatması bir oldu. Buraya, “danışma”dan alınan elektronik kart ile girilebiliyor
Toplantıdan önce o raporu okudunuz mu ? Bu havada dışarıya paltosuz mu çıkıyorsun?
O, her zaman günün modasına göre giyinir. Geçerken bizi fark etmediğine göre kafası meşgul olmalı.
Senin bu iyiliklerini ölsem de unutmam. Ona böyle sözler söylemen hiç de yakışık almadı.
Aradığın bilgiyi ancak bu kitapta bulabilirsin. Bu tür yiyecekleri ancak sağlıklı insanlar yiyebilir.

Soru 10 - (I) Her sanatçının bir dünyası vardır. (II) Bu dünya kendine özgüdür; çeşitli olaylarla, görüntülerle, gözlem- lerle ve yaşantılarla örülmüştür. (III) Bunlar, onun duygu ve düş dünyasında işlenerek çeşitli ürünlere dönüşür. (IV) Yani, sanatçının dünyasından süzülenler, sanat yapıtı biçiminde insanlığın karşısına çıkar. (V) Söz gelimi edebiyatta şiir, öykü, roman gibi biçimlerde okurla buluşur. Bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır ?

I'inci, ad cümlesidir.
II'nci, sıralı cümledir.
III'üncü, biçimce ve anlamca olumludur.
IV'üncü, bileşik yapılıdır.
V'inci, ara söz içermektedir.

Soru 11 - Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yükleminde çatı özellikleri aranmaz ?

Dün eve iki kez uğradığını söyledi.
Senin, bu işi de yarım bırakacağın belliydi.
Uçağa binerken telefonunu kapatmıştı.
Bence onun ne demek istediği anlaşılmadı.
Diktiğim elbiseyi denemek için bugün yine gelecekti.

Soru 12 - İskenderiye Mısır’da var olmuş tüm uygarlıkların izlerini taşıyan bir kenttir. Mısır kadar yaşlı onun kadar derin ve onun kadar gizemlidir burası Kentin havası, tüm kural tanımaz Akdenizli kibrine karşın bir o kadar içten bir o kadar sıcak. Ortasındaysa masmavi gökyüzünden dökülen güneşle ışıldayan bir meydan Ramle Meydanı. Bu parçadaki numaralanmış noktalama işaretle- rinden hangisi yanlış kullanılmıştır?

I
II.
III.
IV
V.

Soru 13 - İnsan her gün hoş bir şarkı dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir resme bakmalı ve aklıbaşında I birkaç güzel söz söylemelidir ki günlük yaşamın II III koşturmacası içinde estetik duyarlığını kaybetmesin . IV V Bu parçadaki numaralanmış sözlerden hangisinin yazımı yanlıştır ?

I.
II.
III.
IV.
V.

Soru 14 - Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir anlatım bozuk- luğu vardır?

Bu akşam sinemaya değil, tiyatroya gideceklermiş.
Hem işinin çok olduğunu söylüyor hem de bomboş oturuyor.
Açılış törenine kimlerin katılacağı belli olmuş.
Sabah yürüyüşünüzü, kahvaltıdan önce yapın.
Artan yemeklerinizi çöpe değil, sokak hayvanlarına verin.

Soru 15 - (I) Bu tarihî yerleşimde bulunan anıt figürlerinin diğer Mezopotomya dinlerinde kullanılan sembollerle benzer- lik taşıması beni çok etkilemiştir. (II) Örneğin Babil, Sü- mer ve Asur dinlerinin en çok bilinen sembolü öküz ba- şıdır. (III) Bu dinlere özgü figürler arasında hilal şeklin- deki “Ay Tanrısı” da çok yaygındır. (IV) Burada, en bü- yük iki taşa bakınca birinde öküz başı, diğerinde hilal vardı. (V) Bunun, Mezopotomya’daki dinî gelenekle bu- radaki arasında bir bağ oluşturduğunu düşünüyorum. Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisinde bir anlatım bozukluğu vardır?

I.
II.
III.
IV.
V.

Soru 16 - (I) Tire’de, anlatılacak o kadar çok şey var ki bunları ön- ce bir sıraya koymak gerekir. (II) Örneğin işe Tire’nin es- ki hâliyle başlamak iyi olur, eski sokaklar gerçekten gö- rülmeye değer. (III) Çınarlar, kavaklar, zeytinler, çamlar; Güre Dağları’na yaslanmış dar sokakları dallarının altı- na saklamış. (IV) Sokaklar ve evler kadar yaşlı bu ağaç- lar, asırlar boyu gölgelerini buradan esirgememiş. (V) Ti- re’ye bu yıl baharda gittiğim için oranın güzelliklerini da- ha iyi görebildim. (VI) Papatyalar tepeleri kaplamıştı; uzaktan, ağaçların altına kar yağmış gibi görünüyordu. (VII) Meyve ağaçları da dallarını renk renk çiçeklerle süslemişti yani doğa, varını yoğunu ortaya dökmüştü. (VIII) Boyları neredeyse belime gelen papatyaların arası- na uzanıp 10-15 dakikalığına da olsa dünyanın karga- şasından uzaklaştım. Bu parça iki paragrafa ayrılmak istense ikinci parag- raf hangi cümleyle başlar?

III.
IV.
V.
VI.
VII.

Soru 17 - Her şeyi göze alanlar, aysız bir gece vakti yalnız kabı kacağı, tası tarağı, yatağı yorganı değil; ellerindeki na- sırı, soludukları dağ kokusunu, içlerindeki sesleri, dede- lerinin anlattıkları göç hikâyelerini, yaşayıp biriktirdikleri ne varsa güçleri yettiğince yüklediler kamyona. Ama kamyona yüklediklerinden daha çoktu geride bıraktık- ları. İnsan ne kadarını sırtlanıp nereye kadar sürükleye- bilirdi ki çocukluk vatanını? Bu parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez ?

Değişik duyulara seslenen ayrıntılardan yararlanıl- mıştır.
Sayıp dökmelere yer verilmiştir.
Karşılaştırmaya başvurulmuştur.
Öyküleyici anlatım yeğlenmiştir.
Kişileştirme yapılmıştır.

Soru 18 - Deneme türündeki yazılarda amaçlanan şu olmalıdır bence: Kesinlemelere girmeden okuru kendisiyle tartış- maya çağırmak. Okur bizimle aynı görüşte olmayabilir ama yazımızı okurken bir kuşku büyümeli içinde; o mu doğru yazıyor, yoksa ben mi en doğruyu biliyorum di- ye... Yazarlık yaşantımın en güzel övgülerinden biri sa- yarım genç bir okurumun bana söylediği şu sözü: “Her düşüncenize katılmıyorum ama yazınızı okurken sizinle tartışıyorum içimde.” Ben bunu Melih Cevdet Anday’ın birbirinden seçkin altmış denemesini ardı ardına okur- ken yaşadım, bir okur olarak. O zaman anladım en başarılı yazarlar ----. Bu parçanın sonuna düşüncenin akışına göre aşağı- dakilerden hangisi getirilmelidir?

okurları, kendisiyle karşılıklı olarak görüşlerini sa- vunmaya davet edenlerdir
düşüncelerini, kişisellikten çıkarıp topluma mal etme bilinci taşıyanlardır
kişilere, kolay kolay değişmeyecek bir bakış açısı kazandırmayı ilke edinenlerdir
en soyut gerçekleri bile somutlaştırarak vermeye çalışanlardır
hemen her sözcüğünde dilin sıcaklığını hissettiren- lerdir

Soru 19 - Gazeteci: (I) ---- Oyuncu: – Bazı insanlar mükemmeliyetçidir. Bunun için başarılı olur, iyi işler çıkarırlar. Evet, oyunculuğa yönelişimin ne- deni kimi zorunluluklardı. Ama mademki bu işi yapıyo- rum, en iyisini yapmalıyım dedim kendi kendime. Yıllar boyunca da bunun için çaba gösterdim. Böyle olmasam bu konuma gelemezdim. Ustalığı, şunu bunu kimse önemsemez. İşini iyi yaparsan bir sonraki filmde de rolü sen alırsın. Gazeteci: (II) ---- Oyuncu: – Oyuncu olmak gibi bir düşüncem yoktu. Öyle gidip iş falan da istemedim. Yönetmen, bir oyuncu arıyormuş. Bir arkadaşım da onunla birlikte çalışıyordu. Kendisine benden bahsetmiş, ben de gittim. Böylelikle o ekipte yer aldım. Gazetecinin bir oyuncuya yönelttiği aşağıdaki söz- lerden hangisi yukarıda boş bırakılan yerlere sıra- sıyla getirilmelidir?

(I) Bu işin eğitimini almadınız, buna karşın usta oyuncular arasında gösteriliyorsunuz. (II) Planlı hareket etmemek hep tercih ettiğiniz bir yol mudur peki?
(I) Titizlikten ödün vermeyen tutumunuzun sanatı- nıza yansımasını nasıl özetlersiniz? (II) Bu rol için biçilmiş kaftan olarak düşünüldüğünüz doğru mu?
(I) Rol aldığınız filmlerin bu kadar ilgi görmesinin nedeni nedir sizce? (II) Yalnızca bu yönetmenle çalışmanızın bir nedeni var mı?
(I) Oyunculuğa isteyerek başlamasanız da kısa za- manda büyük yol katettiniz. (II) Yolunuz bu yönetmenle nasıl kesişti?
(I) Hayatınızdaki kimi değişiklikler sonunda büyük bir heyecanla çalışma hayatına atıldınız. (II) Roller size mi teklif edilir yoksa siz mi gidip yö- netmenlerden rol istersiniz?

Soru 20 - (I) “Critical Mass” sözünü hiç duydunuz mu? (II) Türkçe- de “kayda değer çoğunluk” anlamına geliyor ama aslın- da, katılımcıları bisikletliler olan küresel bir etkinliğin adı. (III) İstanbul da gerçekleştirildiği kentlerden biri an- cak bizde katılımcılar her ayın son cumartesi günü bir araya geliyorlar. (IV) Mevsime göre onlarca bisikletli öğ- leden sonra Göztepe Parkı’nda buluşuyor, sonra Bağ- dat Caddesi’nde trafiğe çıkıyor. (V) Motorlu taşıtlar için sadece bir şerit bırakılıyor, geri kalanını ise bisikletliler işgal ediyor. (VI) Grup, zillerini çalarak şenlikli bir hava içinde Kadıköy’e ilerliyor ve güzel bir cumartesi geçiri- yor. Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisinden sonra düşüncenin akışına göre, “Dünyanın üç yüzden fazla kentinde, genellikle her ayın son cuması düzen- leniyor.” cümlesi getirilebilir?

I.
II.
III.
IV.
V.

Soru 21 - İnsanoğlu uzun yıllar avcılık ve toplayıcılıkla hayatta kal- dıktan sonra nasıl oldu da yerleşik hayata geçti ve çiftçi- liğe başladı? Bu sorunun cevabının, iklim ve nüfus deği- şikliğiyle ilişkili olduğu düşünülüyordu. Bugüne kadarki tezler, on bin yıl önce başlayan tarımsal etkinliklerin, Neolitik devrimi tetiklediğini ve insanların avcılık ve top- layıcılıktan yerleşik düzene geçtiğini ileri sürüyordu. Bu anlayışa göre din de yerleşik hayatın ve çok sayıda in- sanın bir arada yaşamasının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Ancak Şanlıurfa yakınlarındaki Göbeklitepe ka- zıları bu teoriyi geçersiz kılıyor. Kazı sonuçları gösteri- yor ki insanlar; yerleşmeden, tarıma başlamadan ve hayvanları evcilleştirmeden önce kapsamlı ve organize bir dine inanıyorlarmış. Bu parçadan, aşağıdakilerin hangisi çıkarılabilir?

Bilimsel bilginin yeni veriler ışığında değişebileceği
Sosyal bilimlerde varılan sonuçların göreceli olduğu
Bir dayanağı olmayan araştırma sonuçlarının inan- dırıcı olmadığı
Kimi konuların, bilimsel tartışmaların dışında kaldığı
İnsanlık tarihinde, bilinmeyenlerin bilinenlerden çok olduğu

Soru 22 - Size içtenliğimizden söz edebilirim. Ticari kaygımız ol- madığı için, istediğimiz gibi besteler yapma konusunda ısrarcı olduk. Bir başka niteliğimizse insana dair şarkılar yapmamız ve bir makama göre yapılmış müziği kendi tarzımızla yeniden üretmemizdir. Başlangıçta insanlar Doğu ve Batı enstrümanlarını bir araya getirmemizi ya- dırgadı. “Udla gitarın aynı şarkıda ne işi var?” dediler bize. Ne var ki başlattığımız bu sentez, 1990’lı yıllardan bugüne çoğalarak yaygınlaştı. Bu sözler aşağıdaki sorulardan hangisine karşılık söylenmiş olabilir?

Şarkılarınızın kabul görmesi için özel bir çaba harcadınız mı?
Varlığını hâlâ koruyan grubunuzu özel kılan sizce nedir?
Tarzınızı oluştururken neden klasik Türk müziğinden ilham almayı yeğlediniz?
İlk şarkılarınızla, müzik piyasasında bir devrim yaptığınıza inanıyor musunuz?
1990’lı yıllarda genç müzisyenler tarzınızdan çok yararlandı, bunun size katkısı ne oldu?

Soru 23 - Belki de “güzel sanatlar” sözünden, bu sanatların yal- nızca dünyayı güzelmiş gibi göstermeye çalıştığı anla- şılmakta. Aslında sanatçının görevi, iletisiyle dünyanın güzelleşmesine katkıda bulunmaktır. Bu yönde hareket eden sanatçı, bu işi ancak sanatın diliyle yaratacağı eleştirel bir bakışla yapabileceğinin de bilincinde olma- lıdır. Tıpkı, ömrü boyunca barışı istemiş olan Picasso’ nun; üslup denemelerine, yenilik arayışlarına kapılma- yıp savaş karşıtı mesajlar veren Guernica’yı da yapmış olması gibi... Bu parçada aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı vardır?

Güzellik algısı niçin kişiden kişiye değişir?
Kullandığı dil; sanatçının, takipçisiyle ilişkisini nasıl etkiler?
Yeni anlatım yöntemleri kullanmak yapıta ne kazan- dırır?
Sanatçı, yapıtını oluştururken neye önem verme- lidir?
Sanat yapıtının, gerçeği olduğu gibi yansıtmaması- nın sakıncası nedir?

Soru 24 - Bence tarihî yapıtlar bulundukları ülkede kalmalı. İnsan- lar da bu türden yapıtları görmek için oralara gitmeli, on- ları yerinde görmelidir. Yapıtların sahibi olan ülke; onla- rın korunması, sergilenmesi ve gelecek kuşaklara akta- rılabilmesi için gerekli önlemleri almalıdır. Yoksa ülkeler, tarihlerini koruma kültürlerini nasıl geliştirebilirler ki? Bundan yüz yıl önce değerli tarihî yapıtların, başka ülke- lerdeki daha gelişmiş müzelerde tutulması gerektiği fikri belki geçerliydi ama artık kesinlikle değil. Bu parçaya göre her tarihî yapıtın, bulunduğu top- raklarda kalması niçin gereklidir?

Ait olduğu uygarlığın özelliklerini yansıttığından
Ülke turizminin gelişimine katkısı olduğundan
Toplumlarda, kendi geçmişini yaşatma bilincinin oluşmasını sağladığından
Yapılış öykülerinin bilinmesini ve öğrenilmesini ko- laylaştıracağından
Zaman içerisinde insanların konuya bakışı değiş- tiğinden

Soru 25 - Yazma ve okuma konusunda maymun iştahlıyım. Hem sanat değeri taşıyan hem de kuramsal birden çok kitabı ayrım gözetmeksizin aynı anda okuyor ve farklı konula- ra kafa yoruyorum. Bu, yazdıklarıma da yansıyor. Hatta üzerinde çalıştığım öykülere ara verip bir süre sonra ge- ri döndüğümde ilgim, farklı alanlara kaymış olabiliyor. Bu yüzden o öyküyü yazmaya devam edemiyorum; ço- ğu zaman bir başkasına geçiyorum. Bana göre, gerek- tiği biçimde bir roman yazmak ise o romanı besleyen konular üzerinde uzun uzadıya ve sistemli bir biçimde düşünmeyi gerektiriyor. Bunun için, farklı konu ya da düşünceleri işleme olanağı veren öykü türünde yazmak sanırım benim “düşünce oburu yapıma” daha uygun. Bu parçada yazar, aşağıdakilerin hangisine değinmemiştir ?

Okuduklarının etkisini öykülerine taşıdığına
Yazmada belirli bir tür üzerinde yoğunlaştığına
Okuma konusunda türsel bir seçim yapmadığına
Her zaman, aynı yapıt üzerinde onu bitirene kadar çalışmadığına
Yazdıklarıyla okurlarına yol göstermek istediğine

Soru 26 - Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, avlulu ve eyvanlı evleriyle geçmişi günümüze taşıyan bir ilçe Kula. Ahşap Kula evleri ise kapı tokmaklarından cumbalarına kadar görsel bir şölen sunuyor ziyaretçilerine. Kula’nın eski mahallelerinde geleneksel Türk ve Rum evleri yan yana görülüyor. Rum evlerini Türk evlerinden ayıran en önemli özellik, giriş kapısının sokağa açılması. Türk ev- lerine ise duvarlarla çevrili bir avludan geçilerek giriliyor. Tescilli 595 tarihî evin bulunduğu Kula’da; Zabunlar Ko- nağı, Palanduz, Beyler, Göldeliler ve Tamburacılar Evi başta olmak üzere insanı hayran bırakan birçok yapı bulunuyor. Beyazoğlu Evi, kapı kemerindeki 1860 tarihli Bizans kartalı ve kalem işi süslemeleriyle dikkat çekici. Eski Zafer İlkokulu da aslında Damyon Efendi’nin kona- ğıymış. Bu parçada Kula evleriyle ilgili olarak aşağıdakiler- den hangisine değinilmemiştir ?

Görenleri hangi yönüyle etkilediğine
Zamanın yıkıcı etkilerine
Yapımında kullanılan malzemeye
Üzerinde ne tür desenler bulunduğuna
Değişik topluluklara ait olanların farkına

Soru 27 - Yıllardır dergilerde öykü ve yazılarıyla yer almasına kar- şın yazdıklarının kitaplaşmasını uzun süre bekleyen bir yazar. İyi bir yazar olmanın öncelikle iyi bir “bekleyici” olmaktan geçtiğini bilen biri. Bu ilk kitabının kapak tasa- rımı kusursuz. Yetkin bir dille ve özenle insanın dünya- sına eğilen, başkalarının görmezlikten geldiği kalp yara- larını şefkatli bir elin dokunuşu gibi işleyen; dostluğu, sevgiyi, insanı bir anda mutlu eden küçük ayrıntıları kendine has üslubuyla anlatan bir yapıt. Bu yönüyle okuyucuyu, kitabı uzun süre elinden bırakamayacağı bir zaman dilimine sürüklüyor. Sıradan insanların hayatla- rındaki sıradan sorunları, yaşamsal kaygılarını öyküle- rine taşırken sanatlı, süslü söyleyişlerden uzak duruyor. Bu parçada, sözü edilen yazarla ilgili olarak aşağı- dakilerden hangisine değinilmemiştir ?

İşini yaparken titizlik gösterdiğine
Okurunu derinlemesine etkilediğine
Duygusallığa önem verdiğine
Anlatımda yoğunluğu yeğlediğine
Günlük yaşamla ilgili incelikler üzerinde durduğuna

Soru 28 - İnsan; yaşadıkça neyin gerçek, neyin yanılgı, neyin de- ğerli, neyin değersiz olduğunu daha net görüyor. Yaşa- dıklarının, edindiğin deneyimlerin seni değiştirmesine izin verdiğin; empati kurabildiğin zaman daha mutlu ve huzurlu oluyorsun. Yaşama bakışımızın kalıcı mutluluk- taki payı, çok istediğimiz bir şeyi elde etmenin kısa sü- reli hazzından çok daha büyük. Kendimi en mutsuz his- settiğim zamanlar, içinde bulunduğum koşullara tek bir yönden baktığım zamanlardı örneğin. Şimdi ise bazı şeylerin istediğim gibi gerçekleşmeyeceğini anladığım- da o konudaki beklentilerimi değiştirmeyi öğrendim. Amaçların peşinde koşmak hayata renk veriyor ama bir amaca “bağımlı” olmamayı öğrendiğinizde de mutluluk sizi bir yerlerde yakalıyor. Aşağıdakilerden hangisi, bu parçanın yazarının vereceği öğütlerden biri olamaz ?

Bir alışkanlığından vazgeçmek istiyorsan işe, ondan bir süre uzak durarak başlayabilirsin
Karşındaki gibi düşünüp bu yolla onu anlamaya çalıştığında kendini daha iyi hissedebilirsin
Seni olumsuz yönde etkileyeceği düşüncesine vardığın isteklerinden vazgeçebilmeyi öğrenmelisin.
Olayları, kendine özgü bir biçimde değerlendire- bilmelisin
Tek bir noktaya odaklanarak onun, senin için olmaz- sa olmaz duruma gelmesine izin vermemelisin

Soru 29 - Eski Türk devletlerinde hükümdara, yönetme yetkisinin Tanrı tarafından verildiğine inanılmıştır. Aşağıdakilerden hangisi, İslamiyet’ten önce kurulan Türk devletlerinde bu yetkiye verilen addır?

Şad
Kut
Tekin
Toy
Balbal

Soru 30 - Satuk Buğra Han, amcası Oğulcak Kadır Han devletin başındayken İslamiyet’i benimsemiş, amcasından sonra hükümdar olunca da İslamiyet’i resmî din olarak kabul etmiştir. Bu bilgiyle Karahanlılarda, I. devleti yönetme yetkisinin hanedana ait olduğu, II. İslamiyet’in Türkler arasında yayılmasının hızlandığı, III. Arapçanın resmî dil olarak kabul edildiği yargılarından hangilerine ulaşılabilir?

Yalnız I
Yalnız II
Yalnız III
I ve II
I, II ve III

Soru 31 - Batman’daki Malabadi Köprüsü ve Mardin’deki Ha- tuniye Medresesi, aşağıdaki Türk devletlerinden hangisinin egemenliği dönemine aittir?

Artuklular
Mengücekliler
Mengücekliler
Saltuklular
Anadolu Selçukluları

Soru 32 - Aşağıdakilerden hangisinin, Osmanlı Devleti’nde ticareti geliştirmek ve ticaret yollarında güvenliği sağlamak amacıyla yapıldığı savunulamaz ?

Menziller
Derbentler
Dârülkuralar
Bedestenler
Kervansaraylar

Soru 33 - I. Şer’i hukuk kuralları II. Eski Türk gelenekleri III. Fethedilen bölgelerde daha önceki uygulamalar Osmanlı Devleti’nin hukuk sisteminde yukarıdakiler- den hangileri etkin olmuştur?

Yalnız I
Yalnız II
Yalnız III
I ve II
I, II ve III

Soru 34 - Aşağıdakilerden hangisi, Osmanlı timar sistemine göre dirlik sahibinin görevlerinden biri değildir ?

Kapıkulu askerlerine ulufe dağıtmak
Dirliğindeki vergileri toplamak
Bulunduğu bölgenin güvenliğini sağlamak
Bölgesinde üretimi artıracak tedbirler almak
Savaş zamanı cebelü denilen askerleriyle orduya katılmak

Soru 35 - Osmanlı Devleti’nde, I. askerî eğitim sisteminde yenileşmeler, II. bürokraside düzenlemeler, III. Enderun mektebinin kurulması çalışmaları uygulamalarından hangilerinin, modernleşmeye yönelik olduğu savunulabilir?

Yalnız I
Yalnız II
Yalnız III
I ve II
I, II ve III

Soru 36 - Osmanlı Devleti’nde 23 Aralık 1876 tarihinde Kanu- nuesasi’nin ilan edilmesiyle başlayan dönemle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez ?

Padişaha karşı sorumlu bir hükûmetin kurulduğu
Anayasal düzene geçildiği
Parlamentolu siyasi hayatın başladığı
Halkın, yönetime kısıtlı olarak katıldığı
Devletin teokratik yapısının sona erdiği

Soru 37 - Aşağıdakilerden hangisi, İttihat ve Terakki Partisinin millî ekonomi oluşturma çabaları arasında gösteri - lemez ?

Kapitülasyonları 1914’te tek taraflı kaldırma girişi- minde bulunulması
Tarıma destek amacıyla Ziraat Bankasının kurul- ması
Yabancı şirketlere belirli sayıda Türk çalıştırma zo- runluluğu getirilmesi
Halkın yerli malı kullanmaya teşvik edilmesi
Gümrük tarifelerinin yükseltilmesi

Soru 38 - Mustafa Kemal Paşa’nın Mondros Ateşkes Anlaş- ması’ndan sonra İstanbul’a gelerek düşüncelerini yaymak için Fethi Bey’le birlikte çıkardığı gazete aşağıdakilerden hangisidir?

Tasvir-i Efkâr
Yenigün
Minber
İkdam
Hakimiyet-i Milliye

Soru 39 - Kuvayımilliye birlikleriyle ilgili olarak aşağıdakiler- den hangisi söylenemez ?

Bazı yerel isyanların bastırılmasında etkili olduğu
İşgallere karşı halkın tepkisi sonucu oluştuğu
Düşman ilerleyişini yavaşlattığı
Doğu cephesinde etkin rol oynadığı
Bölgesel mahiyette olduğu

Soru 40 - Aşağıdakilerden hangisi, Erzurum Kongresi’nin top- lanmasının nedenlerinden biri değildir ?

İstanbul’un, Anlaşma Devletleri tarafından resmen işgal edilmesi
Doğu Anadolu’nun Ermenilere verilmesi olasılığı
Pontus Rum Devleti kurulması amacıyla girişilen faaliyetler
Anlaşma Devletlerinin Osmanlı Devleti’nin kimi böl- gelerini işgal etmesi
Erzurum ve Trabzon’da kurulan cemiyetlerin birleş- tirilmek istenmesi

Soru 41 - Mustafa Kemal Paşa ve Temsilciler Kurulunun, Sivas Kongresi’nden sonra İstanbul Hükûmetine karşı kazandığı ilk siyasi başarı aşağıdakilerden hangisidir?

Amasya Genelgesi’nin yayımlanması
Amasya Görüşmelerinin yapılması
Mebusan Meclisinin açılması
Misakımillî’nin ilan edilmesi
Saltanat Şûrasının toplanması

Soru 42 - 8-9 Temmuz 1919 gecesi askerlik görevinden istifa eden Mustafa Kemal Paşa, aşağıdaki savaşlardan hangisinden sonra millî iradenin isteğiyle yeniden askerî görev üstlenmiştir?

Birinci İnönü
İkinci İnönü
Kütahya – Eskişehir
Sakarya
Büyük Taarruz

Soru 43 - Sovyet Rusya, Türkiye’ye 1920 yılında her türlü silah ve malzeme yardımında bulunmuş, bu yardım 1921 yılında büyük oranda artarak devam etmiştir. Sovyet Rusya’nın yardımının artmasında aşağıdaki- lerden hangisinin etkili olduğu savunulabilir?

TBMM’nin açılmasının
Kuvayımilliye birliklerinin oluşturulmasının
TBMM ordusunun askerî başarılarının
Ulusal cemiyetlerin birleştirilmesinin
Misakımillî’nin kabul edilmesinin

Soru 44 - TBMM’nin Saltanatı kaldırması, aşağıdakilerden hangisine kanıt olarak gösterilemez ?

Millî egemenliğin güçlendirildiğine
Demokrasiye geçiş için adım atıldığına
Kişisel egemenliğin sona erdiğine
Tüm yetkilerin TBMM’de toplandığına
Devlet rejiminin adının konulduğuna

Soru 45 - 1921 tarihli Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nda ilk deği - şiklikle aşağıdakilerden hangisi gerçekleştirilmiştir?

Saltanatın kaldırılması
Cumhuriyetin ilanı
İstiklal Marşı’nın kabulü
Halifeliğin kaldırılması
Lozan Antlaşması’nın onaylanması

Soru 46 - Aşağıdakilerden hangisi, 3 Mart 1924 günü TBMM’ de kabul edilen kanunlar kapsamında değildir ?

Şeyhülislamlık makamının lağvedilmesi
Osmanlı hanedanı üyelerinin Türkiye sınırları dışına çıkarılması
Şer’iye ve Evkâf Bakanlığının kaldırılması
Halifeliğin kaldırılması
Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması

Soru 47 - Aşağıdakilerden hangisi, yeni Türk alfabesinin kabul edilmesinden sonra okuryazar oranını artırmaya yöneliktir?

Millet Mekteplerinin açılması
Ankara Hukuk Mektebinin açılması
Öğretimin Birleştirilmesi Yasası’nın kabul edilmesi
Türk Ocaklarının kurulması
Azınlık ve yabancı okullarının denetim altına alın- ması

Soru 48 - Atatürk, “Bir toplum aynı amaca, bütün kadınlar ve er- kekleriyle beraber yürümezse ilerlemesi ve medenileş- mesine bilimsel olarak imkân yoktur.” demiştir. Aşağıdakilerden hangisinin, Atatürk’ün bu sözü doğrultusunda gerçekleştirildiği savunulabilir?

Saltanatın kaldırılması
Şapka giyilmesi hakkında kanun çıkarılması
Soyadı Kanunu’nun yürürlüğe girmesi
Medeni Kanun’un kabul edilmesi
Halifeliğin kaldırılması

Soru 49 - Aşağıdakilerden hangisinin, ekonomik ilişkilerdeki karışıklıkları önlemek amacıyla yapıldığı savunu - lamaz ?

Miladi takvimin kabul edilmesi
Soyadı Kanunu’nun çıkarılması
Kılık ve kıyafet alanındaki düzenlemelerin yapılması
Hafta tatilinin cuma gününden pazar gününe alın- ması
Ölçü sisteminin değiştirilmesi

Soru 50 - Türkiye Cumhuriyeti, Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı’ nın hazırlanmasında teknik ve ekonomik desteği aşağıdaki devletlerin hangisinden almıştır?

Sovyetler Birliği
Amerika Birleşik Devletleri
İngiltere
Fransa
İtalya

Soru 51 - 1924 Anayasası’nın 88. maddesi “Türkiye’de din ve ırk ayırt edilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese Türk denir.” şeklindedir. Bu madde Atatürk’ün, I. milliyetçilik, II. laiklik, III. halkçılık ilkelerinden hangileriyle ilişkilendirilebilir?

Yalnız I
I ve II
I ve III
II ve III
I, II ve III

Soru 52 - Aşağıdakilerden hangisinin dilde sadeleştirmeye etkisi olduğu savunulamaz ?

İktisadi Müesseselerde Mecburi Türkçe Kullanılması Hakkında Kanun’un çıkarılması
Türk Ceza Kanunu’nun çıkarılması
Türkçe bilim terimlerinin hazırlanması
Türk Dil Kurumunun kurulması
Harf inkılabının yapılması

Soru 53 - Mustafa Kemal Paşa’nın Nutuk’unda, I. TBMM’nin açılması, II. Halifeliğin kaldırılması, III. Serbest Cumhuriyet Partisinin kurulması olaylarından hangileri yer almaktadır?

Yalnız I
Yalnız II
Yalnız III
I ve II
I, II ve III

Soru 54 - Aşağıdakilerden hangisinin, Atatürk Dönemi’nde Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin gelişme- sine katkısı olduğu savunulamaz ?

Türkiye’nin Briand-Kellogg Paktı’na katılması
Musul’un Ankara Antlaşması ile Irak’a bırakılması
Almanya’nın yayılmacı politika izlemesi
Türkiye’nin Milletler Cemiyetine üye olması
Türkiye’nin Sadabat Paktı’na üye olması

Soru 55 - 1923-1930 yılları arasında Türk dış politikasının başlıca faaliyet alanını aşağıdakilerden hangisi oluşturmuştur?

Bölgesel paktlar oluşturmak
Boğazları denetim altına almak
Milletler Cemiyetine üye olmak
Hatay sorununu çözmek
Lozan Antlaşması’ndan kalan sorunları gidermek

Soru 56 - Atatürk Dönemi’nin son başbakanı aşağıdakilerden hangisidir?

İsmet İnönü
Fethi Okyar
Şükrü Saraçoğlu
Celâl Bayar
Rauf Orbay

Soru 57 - İkinci Dünya Savaşı öncesinde, I. İtalya, II. Fransa, III. Avusturya devletlerinden hangilerinin yayılmacı politikası, Tür- kiye’nin boğazlar sorununu gündeme getirmesine neden olmuştur?

Yalnız I
Yalnız II
Yalnız III
I ve II
I, II ve III

Soru 58 - Aşağıdaki sorunlardan hangisinin çözümünde, Milletler Cemiyeti devreye girmemiştir ?

Musul
Bozkurt-Lotus
Yabancı okullar
Hatay
Etabli

Soru 59 - Türkiye’nin jeopolitik önemi üzerinde aşağıdakiler- den hangisinin etkisi daha azdır ?

Eski dünya karaları arasında merkezî bir konuma sahip olmasının
Ekonomik ve siyasal bir güç merkezi olan Avrupa Birliği ülkelerine komşu olmasının
Dört mevsimin belirgin olarak yaşanmasının ve aynı anda farklı iklim özelliklerinin görülmesinin
Önemli petrol ve doğal gaz yataklarına sahip ülke- lere komşu olmasının
Uluslararası deniz ulaşımı açısından önemli bir böl- gede bulunmasının

Soru 60 - Türkiye’nin dağlarıyla ilgili aşağıda verilen bilgiler- den hangisi doğrudur?

Karadeniz ve Akdeniz kıyıları boyunca uzanan sıradağlar, kırılmayla oluşmuştur.
Güncel buzullar çoğunlukla ülkenin doğusundaki dağlar üzerindedir.
Ülkenin batısında çok sayıda volkanik dağ vardır.
Dağların yükseltisi doğudan batıya doğru gidildikçe artmaktadır.
En yüksek zirve kıvrımlı dağlar üzerindedir.

Soru 61 - I. Gece ve gündüz süresine II. Yarımada özelliğine III. Yer şekillerinin çeşitliliğine IV. Orta kuşakta bulunmasına Türkiye’nin farklı yörelerinde değişik yönlerden esen meltem rüzgârlarının görülmesi, yukarıdakilerden hangilerine bağlanabilir?

I ve II
I ve III
II ve III
II ve IV
III ve IV

Soru 62 - Türkiye’de nüfusun tarihsel gelişimi ve sayım dö- nemlerine göre nüfus hareketleri göz önüne alın- dığında aşağıdakilerden hangisi yanlıştır ?

Yıllık nüfus artış hızının en fazla olduğu dönem 1955 – 1960 yılları arasındadır.
En düşük nüfus artış hızı 1940 – 1945 yılları arasın- dadır.
Cumhuriyet Dönemi'nde ilk nüfus sayımı 1927 yılın- da yapılmıştır.
Özellikle 1950’den sonra tarım sektöründe çalışan- ların oranı sürekli azalmıştır.
Sayım dönemlerine göre kentsel nüfus, kırsal nüfus- tan daima fazla olmuştur.

Soru 63 - 2012 – KPSS / GYGK–CS Bursa’nın komşu olduğu illere göre, nüfusunun fazla olmasında aşağıdakilerden hangisinin etkisi daha azdır ?

Önemli yer altı kaynaklarına sahip olmasının
İklim koşullarının elverişli olmasının
Tarıma elverişli geniş topraklara sahip olmasının
Endüstrinin gelişmiş olmasının
Turizm olanaklarının ve çeşitliliğinin fazla olmasının

Soru 64 - Türkiye’de tarım sektörünün en önemli sorunlarından biri işletmelerin parsel büyüklüğünün giderek küçülme- sidir. Bu sorunun çözümü için küçük arazilerin toplulaş- tırma yoluyla birleştirilmesi konusunda çalışmalar yapıl- maktadır. Buna göre, arazi toplulaştırmasıyla birlikte aşağıda- kilerden hangisinin ortaya çıkması beklenmez ?

Tarımsal üretimde artış sağlanması
Tarımsal işlerde zaman kaybının azalması
Teknolojiden yararlanmanın artması
Mülkiyet yapısının değişmesi
İşletme sayısının artması

Soru 65 - Türkiye’nin kıyı kesimlerindeki ovalarda tarımsal ürün çeşidinin, iç kesimlerdeki ovalara göre daha fazla olmasının temel nedeni aşağıdakilerden han- gisidir?

Toprak çeşitliliğinin fazla olması
İklim koşullarının elverişli olması
Modern tarım yöntemlerinin kullanılması
Ulaşım olanaklarının çeşitli olması
Pazarlama olanaklarının gelişmiş olması

Soru 66 - Aşağıdaki mesleklere sahip kişilerden hangisi, farklı bir ekonomik faaliyet grubu içinde yer alır?

Çubuk Ovası’nda buğday tarımı yapan çiftçi
İzmir – Ankara arasında bir otobüs firmasında çalışan şoför
Mardin’de bir ilköğretim okulunda görev yapan öğretmen
Konya’da bir hastanede görev yapan doktor
Ilgaz Dağı’ndaki bir otelde çalışan aşçı

Soru 67 - Aşağıdakilerin hangisinde, yer altı kaynağının rezerv bakımından zengin olduğu yer yanlış verilmiştir?

Demir – Sivas (Divriği)
Krom – Elâzığ (Guleman)
Manganez – Konya (Seydişehir)
Bakır – Artvin (Murgul)
Barit – Antalya (Alanya)

Soru 68 - Aşağıda verilen termik santrallerde kullanılan enerji kaynakları göz önüne alındığında hangisinin, hava kirliliği üzerindeki etkisinin daha az olması bek- lenir?

Soma
Yatağan
Çatalağzı
Ambarlı
Seyitömer

Soru 69 - Endüstri kuruluşlarının yer seçimini belirleyen et- menler göz önüne alındığında Karadeniz’in kıyı kesi- minde çay, fındık ve kâğıt endüstrisinin gelişmesin- de aşağıdakilerden hangisinin etkisi daha fazladır ?

Sermaye
Nitelikli iş gücü
Ham madde
Ulaşım
Enerji

Soru 70 - Türkiye’nin gündeminde olan aşağıdaki ulaşım pro- jeleri tamamlandığında hangisinin, yolcu trafiğinde- ki payının daha fazla olması beklenir?

İstanbul Boğazı geçişini de kapsayan Marmaray Projesi
Ankara – Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi
Bakü – Tiflis – Kars Demir Yolu Hattı Projesi
Ankara – Eskişehir – Bursa Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi
Rize – Erzurum arasında Ovit Dağı tünel geçişi

Soru 71 - Türkiye’de turizm etkinlikleri çeşitlenmekte, bu da turizm gelirlerinin ekonomideki payını giderek artırmaktadır. Buna göre aşağıdaki turizm etkinliklerinden hangisi- nin, ülke ekonomisine yıl boyunca katkı sağlaması beklenir?

Kış turizmi
Deniz turizmi
Yayla turizmi
Akarsu turizmi
Kaplıca turizmi

Soru 72 - Türkiye’de bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarını azaltmak için yapılan çalışmalardan biri de bölgesel kalkınma projeleridir. Buna göre aşağıdakilerden hangisi, bu projelerden biri olan Yeşilırmak Havzası Gelişim Projesi kapsa- mındaki illerden değildir ?

Samsun
Çorum
Tokat
Yozgat
Amasya

Soru 73 - Türkiye’nin dış ticaret hacminin giderek büyümesine karşın, dış satımın dış alımı karşılama oranı istenilen düzeye ulaşamamıştır. Bu durumun oluşmasında aşağıdakilerden hangisinin etkili olduğu söylenemez ?

Üretilen ürünlerin çoğunun iç pazarlarda tüketilme- sinin
İmalat sanayisinde dışa bağımlılığın yüksek olma- sının
Enerji kaynakları bakımından dışa bağımlılığın fazla olmasının
Dış pazarlarda rekabet güçlüğü yaşanmasının
Dış satımdaki turizm gelirleri payının artmasının

Soru 74 - Aşağıdakilerin hangisinde insanların doğal çevre üzerindeki etkisi daha azdır ?

Elmalı ilçesindeki Avlan Gölü ile Karagöl’ün tarım alanı oluşturmak amacıyla kurutulması
İnebolu – Abana arasındaki kıyı şeridinde denizin doldurularak kara yolu yapılması
Yatağan Termik Santrali’nde elektrik üretilmesi
Doğu Karadeniz yaylalarında arıcılık faaliyetlerinin yaygın olması
İstanbul Boğazı’nın her iki yakasını birbirine bağla- yan köprülerin yapılması

Soru 75 - Türk hukukunda olağan hâllerde evlenme yaşı aşa- ğıdakilerden hangisidir?

Kadınlar bakımından 15, erkekler bakımından 17 yaşın tamamlanması
Kadınlar ve erkekler bakımından 16 yaşın tamam- lanması
Kadınlar ve erkekler bakımından 17 yaşın tamam- lanması
Kadınlar bakımından 17, erkekler bakımından 21 yaşın tamamlanması
Kadınlar bakımından 13, erkekler bakımından 14 yaşın tamamlanması

Soru 76 - Hukuk kuralları arasında aksine bir hukuksal işlem yapılması mümkün olmayan kurallara ne ad verilir?

Emredici kurallar
Yedek kurallar
Yorumlayıcı kurallar
Tamamlayıcı kurallar
Tanımlayıcı kurallar

Soru 77 - Borçlunun sorumluluğu ile ilgili aşağıdaki ifadeler- den hangisi yanlıştır ?

Borçlunun borca aykırı davranışı nedeniyle sorumluluğu ortaya çıkar.
Borçlunun sorumluluğu mal varlığı sorumluluğudur.
Borçlunun borca aykırı davranışı hâlinde özgürlüğünün kısıtlanması mümkün değildir.
Borçlunun mal varlığı sorumluluğu sınırsız olabile- ceği gibi, durumun niteliğine göre sınırlı da olabilir.
Borçlu, şahıs varlığı ile de koşulları varsa sorumlu tutulabilir

Soru 78 - 1982 Anayasası’na göre, Bakanlar Kurulu ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır ?

Başbakan, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ara- sından atanır
Bakanların, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ara- sından atanması zorunlu değildir.
Bakanlıkların kurulması ve kaldırılması kanunla dü- zenlenir.
Bakanlar Kurulu tüzük çıkarabilir.
Bakanların görevine doğrudan doğruya Başbakanca son verilebilir.

Soru 79 - 1982 Anayasası’na göre, Cumhurbaşkanlığına Türki- ye Büyük Millet Meclisi üyeleri içinden veya dışından aday gösterilebilmesi için en az kaç milletvekilinin yazılı teklifi gerekir?

10
20
25
30
55

Soru 80 - 1982 Anayasası’na göre, ara verme ve tatil sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisinin toplantıya çağrılma- sı ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır ?

Meclis üyelerinin beşte birinin yazılı istemi üzerine Meclis Başkanı, Meclisi toplantıya çağırır.
Meclis Başkanı, doğrudan doğruya kendisi Meclisi toplantıya çağırabilir.
Cumhurbaşkanı, doğrudan doğruya kendisi Meclisi toplantıya çağırabilir.
Başbakan, doğrudan doğruya kendisi Meclisi toplan- tıya çağırabilir.
Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulunun istemi üzerine Meclisi toplantıya çağırır

Soru 81 - Aşağıdakilerden hangisinin bozulması, kamu düze- ninin ihlali anlamına gelmez ?

Genel inanç
Esenlik
Genel sağlık
Genel ahlak
Güvenlik

Soru 82 - I. Kanun hükmünde kararname II. Tüzük III. Yönetmelik IV. Genelge Yukarıdakilerden hangileri, sadece Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılabilir?

Yalnız I
Yalnız II
I ve II
I, II ve III
I, II ve IV

Soru 83 - I. Kamu iktisadi teşebbüsleri II. Ticaret odası III. Hukuk fakültesi IV. İl özel idaresi Yukarıdakilerden hangileri, yönetmelik yapma yet- kisine sahip değildir ?

Yalnız II
Yalnız III
I ve II
III ve IV
I, II ve IV

Soru 84 - Yunanistan’ın kredi notunu artırmasına rağmen, Türkiye’nin kredi notu görünümünü pozitiften du- rağana çeviren ve bunun sonucunda tepkilere ne- den olan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu aşağıdakilerden hangisidir?

Moody’s
Fitch Ratings
Experian
Standard and Poor’s
Callcredit

Soru 85 - 25. NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi Ma- yıs 2012 tarihinde aşağıdaki ülkelerin hangisinde düzenlenmiştir?

Japonya
Amerika Birleşik Devletleri
Güney Kore
İsveç
Türkiye

Soru 86 - Haziran 2012 tarihinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya Zirvesi’ ne ev sahipliği yapan şehir aşağıdakilerden hangi- sidir?

Bağdat
Bakü
İstanbul
Davos
Kahire
Soru 1: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 2: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 3: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 4: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 5: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 6: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 7: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 8: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 9: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 10: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 11: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 12: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 13: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 14: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 15: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 16: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 17: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 18: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 19: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 20: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 21: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 22: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 23: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 24: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 25: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 26: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 27: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 28: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 29: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 30: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 31: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 32: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 33: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 34: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 35: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 36: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 37: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 38: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 39: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 40: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 41: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 42: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 43: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 44: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 45: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 46: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 47: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 48: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 49: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 50: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 51: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 52: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 53: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 54: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 55: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 56: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 57: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 58: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 59: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 60: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 61: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 62: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 63: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 64: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 65: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 66: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 67: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 68: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 69: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 70: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 71: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 72: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 73: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 74: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 75: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 76: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 77: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 78: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 79: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 80: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 81: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 82: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 83: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 84: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 85: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 86: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.