Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Kpss Eğitim Bilimleri 6 Deneme Sınavı- KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
KPSS Genel Kültür
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Kpss Eğitim Bilimleri 6 Deneme Sınavı

Soru 1 - Piaget’e göre, bilişsel gelişim öncelikle fiziksel gelişime dayanır. Bilişsel gelişim de ahlak gelişiminde belirleyici olur. Örneğin bir çocuk öncelikle ergenliğe girmeli ki bilişsel gelişimde soyut işlemler evresine girebilsin ve bu dönemde yaşantı zenginliğiyle desteklenmeli, işlenmeli ki ahlak gelişiminde üst düzeye gelebilsin. Piaget’in bu düşünceleri gelişimin hangi ilkesi ile örtüşmektedir?

Gelişim süreklidir ve belli aşamalarda gerçekleşir
Gelişim nöbetleşe devam eder
Gelişimde kritik dönemler vardır
Gelişim bir bütündür
Gelişim kalıtım ve çevre etkileşiminin bir ürünüdür

Soru 2 - Bir anne önceleri bisiklete binerken pedallarını kullanamayan 3 yaşındaki oğlunun artık rahatlıkla bisiklete binebildiğini gözlemlemiştir. Çocuğun, bu davranışı zaman içinde kazanması aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir?

Olgunlaşma
Taklit etme
Devresel tepki
Kalıtımın etkisi
Animizm

Soru 3 - ‘Demiri tavında dövmek gerek’, ‘ağaç yaşken eğilir’ gibi atasözleri gelişim psikolojisinde çok önemli olan bir kavrama vurgu yapmaktadır. Bu kavram aşağıdaki şıklardan hangisinde doğru olarak verilmiştir?

Hazırbulunuşluk
Olgunlaşma
Motivasyon(güdülenme)
Uyum kurma(akomodasyon)
Zamanlama

Soru 4 - 18 yaşındaki İsmet ile 7 yaşındaki kardeşi Nusret zaman zaman yarış yapmaktadırlar. Bazen yüzme yarışı bazen de koşu. Bu yarışları hep isteyen küçük kardeş Nusret olmaktadır. Çünkü hangi yarışı yaparlarsa yapsınlar kendisi hep yenilmektedir. Yukarıda anlatılan bu durumla ilgili fiziksel gelişim için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

Nusret 7 yaşında olduğundan iskelet ve sinir sistemi gelişmemiştir
18 yaş fiziksel gelişimin üst düzeyde olduğu dönemdir
Nusret 7 yaşında olduğundan iskelet ve kas sistemi gelişimini tamamlamamıştır
İsmet'in kas ve sinir sistemi koordinasyonu üst düzeydedir.
18 yaş fiziksel gelişimin en hızlı olduğu dönemdir.

Soru 5 - 3 yaşındaki Elif, ağlayan bebeğinin pili bitince ağlatabilmek için ona vurmaya başlamıştır. Piaget’e göre Elif’in bu davranışı hangi bilişsel gelişim evresinde olduğunu ve o dönemin hangi özelliğini gösterir?

Yapaycılık-duyusal motor dönem
Benmerkezcilik-somutişlemler
Yapaycılık- işlem öncesi dönem
Canlandırmacılık- işlem öncesi dönem
Özelden özele akıl yürütme- işlem öncesi dönem

Soru 6 - Bir orta öğretim rehber öğretmeni sözel ders öğretmenlerine derslerde bazı konularda tartışma açmalarını öğrencilerin belli konularda fikir yürütmelerine yardımcı olmalarını, buna fırsat ve olanak sağlamak gerektiğini örneğin; kız erkek arkadaşlığı, insan hakları, kadının toplumdaki yeri, eğitimde şiddet vs konularına sık sık değinmelerini öngörmüştür. Rehber öğretmenin bu önerisi öğrencilere hangi gelişim döneminde ne tür özellikleri sağlamakla ilgilidir?

Soyut kavramlar üzerinde kafa yormalarını sağlayıp içinde bulundukları soyut işlemler evresinden yeterince yararlanmalarını sağlamakla ilgilidir.
Öğrencilerin soyut kavramları öğrenip daha kültürlü insanlar olmalarını sağlamakla ilgilidir.
Öğrencilerin soyut kavramları somutlayarak öğrenirlerse daha kolay öğrenmelerini sağlamakla ilgilidir.
Bu konuları öğrenirlerse diğer dersleri daha kolay anlamalarını sağlamakla ilgilidir.
Soyut işlemler sonrasında gelecek olan bilişsel evreye temel teşkil etmesi için.

Soru 7 - Dil gelişimi ile en fazla ilgili olan gelişim süreci aşağıdakilerden hangisidir?

Fiziksel gelişim Fiziksel gelişim
Kişilik gelişimi
Ahlak gelişimi
Sosyal gelişim
Bilişsel gelişim

Soru 8 - Dilek, çok sevdiği ablasının kocasının kazada ölmesi sonucu, iki çocuğunu alarak kendi yanına taşınmasından bir süre sonra özel hayatı kalmadığını düşünmeye ve onlara karşı içten içe bir kızgınlık duymaya başlamıştır. Ne var ki içindeki bu kızgınlıktan dolayı suçluluk duymakta ve hepsine karşı çok şefkatli davranmaktadır. Dilek, içinde bulunduğu bu ikilemden dolayı hangi savunma mekanizmasını kullanmaktadır?

Yön/yer değiştirme mekanizması
Yansıtma mekanizması
Ödünleme/telefi mekanizması
Bastırma mekanizması
Güdüleme çarpıtma

Soru 9 - Selin Hanım özel sektörde görev yaptığı için geç saatlere kadar çalışmakta ailesine çok vakit ayıramamaktadır. Bu durumdan rahatsız olmasına neden olan birçok durumla karşılaşmaktadır. Bu durumlardan biri de kızı Gizem’in ona gösterdiği tepkilerdir. Gizem’in sıklıkla yalnız kalması annesine karşı duyarsızlaşmasına, annesi eve döndüğünde herhangi bir sevinme tepkisi göstermemesine neden olmuştur. Bu duruma çok üzülen Sevil Hanım bir psikolog ile görüşmeye karar vermiştir. Gizem’in bu tepkileriyle ilgili olarak psikoloğun yapacağı tanımlama hangi bağlanma biçimine karşılık gelir?Selin Hanım özel sektörde görev yaptığı için geç saatlere kadar çalışmakta ailesine çok vakit ayıramamaktadır. Bu durumdan rahatsız olmasına neden olan birçok durumla karşılaşmaktadır. Bu durumlardan biri de kızı Gizem’in ona gösterdiği tepkilerdir. Gizem’in sıklıkla yalnız kalması annesine karşı duyarsızlaşmasına, annesi eve döndüğünde herhangi bir sevinme tepkisi göstermemesine neden olmuştur. Bu duruma çok üzülen Sevil Hanım bir psikolog ile görüşmeye karar vermiştir. Gizem’in bu tepkileriyle ilgili olarak psikoloğun yapacağı tanımlama hangi bağlanma biçimine karşılık gelir?

Saplantılı bağlanma
Kaygılı-kuşkulu bağlanma
Güvenli bağlanma
Güvensiz-kaçınan bağlanma
Güvensiz çelişkili bağlanma

Soru 10 - Ahmet öğretmen sınıfında şımarıklık yapan öğrencilerine bundan sonra fazladan ödev yapma cezası vermeye karar vermiştir. En çok şımaran, kendisinin sözünü dinlemeyen öğrencisinin en yakın arkadaşının oğlu olduğunu öğrenmiştir. Bu durumu öğrenince o öğrenciye verilebilecek en düşük cezayı uygulamaya özen göstermiştir. Ahmet öğretmenin arkadaşının oğlu olduğu için öğrencisine ayrıcalıklı davranması hangi ahlaki gelişim döneminde olduğunu gösterir?

Evrensel ahlak ilkeleri
İyi çocuk eğilimi
Saf çıkarcı davranış eğilimi
Kanun ve düzen eğilimi
İtaat ve ceza eğilimi

Soru 11 - Ali Bey, iş yaşamı boyunca başarılı bir öğretmen olarak öğrencileri tarafından hep saygı duyulan bir kişilik olmuştur. Yaşama karşı tutumu onun iş alanında birçok başarının altına imza atmasını sağlamıştır. Ancak Ali Bey yaşamının son dönemlerinde, gençlik yılarındaki enerjisinin kalmadığının farkındadır. Zihni hep geçmişini sorgulamakla meşguldur. Çoğu zaman yapamadığı şeyler yüzünden pişmanlık duymakta, gençlik yıllarına dönse yapamadığı, ihmal ettiği her şeyi sorgusuzca yapacağını düşünmektedir. Ali Bey geçmişiyle hesaplaşır duruma gelmiş, gençken yaptığı seçimlerden memnun olmayan bir birey olmuştur. Bu anlatılanlara göre Ali Bey Erikson’un psikososyal kişilik gelişim kuramına göre aşağıdaki gelişim krizlerinden hangisini yaşamaktadır?

Temel güvene karşı güvensizlik
Benlik bütünlüğüne karşı umutsuzluk
Özerkliğe karşı utanç ve kuşku
Üretkenliğe karşı durgunluk
Kimliğe karşı rol karmaşası

Soru 12 - Bir sosyolog “ kadına şiddet” konusunda belirli yaş gruplarında ki bireyler üzerinde araştırma yapmıştır. Bu bireylerin görüşlerinin birbirlerinden farklı olduğunu görmüştür. 18 yaş grubundaki bireyler, bu tür olayların toplumun düzenini olumsuz yönde etkilediğini söylemişlerdir. 12 yaş grubundaki bireyler genellikle kadına şiddet uygulayan bireylerin iyi bir iş yapmadıklarını söylemeleri, 6-7 yaş grubunda ki bireylerin ise kadınların yüzlerinin, gözlerinin yara olduğuyla ilgili görüşler belirttiğini görmüştür. Yapılan araştırma sonucunda bireylerin tepkilerindeki görülen bu farklılık aşağıdakilerden hangisini örneklendirir?

Karakter özelliklerinin etkilerini
Duygusal yapılarının etkilerini
Yaşantılarının nesnelliğini
Kalıtsal özelliklerinin etkilerini
Ahlaki gelişim düzeylerini

Soru 13 - Yaşantı yoluyla oluşan kalıcı izli, istendik davranış değişikliği öğrenme olarak tanımlanmaktadır. I. istendik davranışlar II. doğuştan gelen davranışlar III. geçici davranışlar IV. istenmedik davranışlar Bu davranış tanımlamalarından hangileri öğrenilmemiş davranışlar olarak ifade edilebilir?

Yalnız I
Yalnız II
II ve III
) I,II ve IV
I ve II

Soru 14 - Dünya olimpiyatlarında önemli bir futbol maçı öncesinde, takımlardan birinin teknik direktörü oyuncularının, maçı kazanmaları halinde kendilerine çok büyük hediyeler verileceğini söylemiştir. Bu oyuncuların önceki maçlarına göre daha istekli oynadıkları ve maçı kazandıkları görülmüştür. Teknik direktörün bu davranışı oyuncularda aşağıdakilerden hangisini sağlamaya yöneliktir?

Önyargıya
Genellemeye
Kaçınmaya
Ayırt etmeye
Güdülemeye

Soru 15 - Okula yeni başlayan Onur, okulda yer alan bölümleri(kantin,öğretmenler odası, müdür odası v.b.) bilinçli olarak öğrenmediği halde birgün okula gelen bir velinin sorduğu yeri tarif edebildiğini fark etmiştir. Onurun bu durumu, aşağıda verilen hangi öğrenme yolu ile açıklanabilir?

Örtük öğrenmeÖrtük öğrenme
Sezgi ve kavrama yolu ile öğrenme
Edimsel koşullanma
Deneme-yanılma yolu ile öğrenme
Gözlem yolu ile öğrenme

Soru 16 - I. Cisimlerin havadaki hareketlerine ilişkin olarak öğrenilen ilkelerin, bir uçak yapımında uygulanması II. Bebeklerin birkaç aylık olunca nesneleri yakalayabilmesi III. Bir hayvanın, verilen cezadan veya uyarıcıdan kurtulmak için hatalı hareketler yapmaktan kaçınması Bu örneklere karşılık gelen kavramlar, aşağıdaki seçeneklerden hangisinde sırasıyla belirtilmiştir?

Duyusal uyum-hazırbulunuşluk-güdü
Ket vurma-işleve takılma-kaygı
Dürtü-refleks-genel uyarılmışlık hali
Motivasyon-dengelenme-duyarsızlaşma
Pozitif transfer-olgunlaşma-öğrenme

Soru 17 - Ayşegül öğretmen sınıfındaki öğrencilerinin yeteneklerinin çeşitliliğinden, motivasyonlarının değişik düzeylerde bulunduğundan, farklı bilgi düzeylerinde olduklarından söz etmektedir. Ayrıca bireysel farklılıkları sebebiyle belli bilişsel ve fiziksel olgunluklarının değişik zaman dilimlerinde gerçekleştiğine dikkati çekmektedir. Ve bunun üzerine Ayşegül öğretmen ders programlarını tüm bu faktörleri göz önüne alarak hazırlandığını vurgularken öğrenme psikolojisindeki kavramlardan hangisinin önemine vurgu yapmaktadır?

Öğrenmede olgunlaşmanın önkoşul olduğuna
Her öğrencinin farklı konu alanlarında hazırbulunuşluklarının birbirinden farklı olduğuna
Yetiştirilme biçimlerinin öğrencilerin farklılaşmalarına sebep olduğuna
Öğrencilerin bilişsel gelişim düzeylerini dikkate alarak ders programlarını hazırlamalarının önemine
Öğrencilerin güdülenmeden yeni bir konuyu öğrenmelerinin güç olduğuna

Soru 18 - I. Koşullanmadan sonraki korku II. Koşullanmadan önceki korku III. Koşullanmadan önceki gürültü IV. Koşullanmadan sonraki pamuksu ve beyaz nesneler Skinner edimsel koşullanma deneyini gerçekleştirdiğinde korku koşullanmasını sınarken yukarıdaki açıklamaların karşılıkları sıra ile hangi seçenektedir?

Şartsız uyarıcı, şartlı tepki, şartlı uyarıcı, şartsız tepki
Şartlı tepki, şartsız uyarıcı, şartlı uyarıcı, şartsız tepki
Şartlı tepki, şartlı uyarıcı, şartsız uyarıcı, şartsız tepki
Şartlı tepki, şartsız tepki, şartsız uyarıcı, şartlı uyarıcı
Şartsız uyarıcı, şartlı uyarıcı, şartsız tepki, şartlı tepki

Soru 19 - Ayşe çok ders çalışmasına rağmen ilk iki matematik sınavından iyi bir not alamamıştır. Bu deneyimden sonra Ayşe ne kadar uğraşırsa uğraşsın matematik dersinden iyi bir not alamayacağını düşünmektedir. Ayşe üçüncü matematik sınavından da başarısız olmuştur. Bu durum öğrenme psikolojisinde aşağıdaki kavramlardan hangisiyle ifade edilebilir?

Genelleme
Karşıt koşullanma
Öğrenilmiş çaresizlik
Koşullu uyarıcı
Edimsel koşullanma

Soru 20 - Klasik koşullanma deneylerinde koşullu uyarıcı ile birlikte koşulsuz uyarıcı uzun bir süre verilmezse davranış zamanla ortadan kalktığı gözlenmiştir. Ancak koşullu uyarıcı bir süre sonra tekrar ortama konduğunda az da olsa organizmanın tepki verdiği görülmüştür. Bu durumu en iyi aşağıdaki kavramlardan hangisi açıklayabilir?

Transferle
Sönmeyle
Ayırt etmeyle
Genellemeyle
Kendiliğinden geri gelme

Soru 21 - Edimsel koşullanmada organizma yaptığı bir davranışın sonucunun etkisine bağlı olarak o davranışı biçimlendirir. Buna göre aşağıdakilerden hangisi edimsel koşullanmanın özelliklerinden biri değildir?

Organizmanın davranışı ayırt edici bir uyarıcı tarafından kontrol edilir.
Pekiştireç, davranış ortaya çıktıktan sonra verilir.
Organizma öğrenme sürecinde aktiftir.
Davranışın biçimlendirilmesi organizmanın bireysel farklılıklarına bağlıdır.
Davranışın öğrenilmesinde koşullu ve koşulsuz uyarıcının bitişikliği önemlidir.

Soru 22 - Öğrenilmiş çaresizlik sorunu yaşadığı için sayısal derslerde başarısız olan öğrencisine öğretmeni aşağıdakilerden hangisini yapmamalıdır?

Öğrenciye yaptığı her problemin sonunda dönüt ve düzeltme ile destek vermek
Öğrencinin bilişsel seviyesine göre hedefler seçerek bu hedefe küçük adımlarla ulaşabileceği şekilde plan yapmak
Öğrenci yapabildiğini gördükçe ve kendine güveni arttıkça daha çok destek vermek
Öğrencinin yapacağı işleri açıkça anlayabileceği bir duruma getirmek
Öğrenciyi hem dışsal hem de içsel yönden güdülemek

Soru 23 - I. Annesinin iş dönüşü saatinde kapı zilini duyan çocuğun sevinç çığlıkları atması II. Köpek tarafından ısırılan çocuğun köpeğe benzer oyuncaklardan da korkması III. Anneannesi tarafından sevilen çocuğun anneannesinin hoşuna giden davranışlar sergilemesi IV. Düğmeye bastığında istediği yiyeceğin kafesine düştüğünü gören kedinin yiyecek istediğinde düğmeye basması V. Özbakım becerilerini düzenli yaptığından dolayı öğretmeni tarafından övülen öğrencinin benzer davranışlar sergilemeye devam etmesi Yukarıdaki ifadelerden hangileri edimsel koşullanma ile ilgilidir?

III, IV
II, III, IV
I, II
II, III
III, IV, V

Soru 24 - Bir dans öğretmeni dersine devam eden öğrencilerine vals öğretirken her figürü öğrettikten sonra olumlu pekiştireç verirken bir sonraki figüre temel teşkil etmesi için yanlış yaptıkları her hareketi nedenleriyle açıklamış ve doğrusunun nasıl olacağını göstererek anlatmıştır. Bu yöntemi ders boyunca özellikle başlangıçta fazlasıyla uygulamış daha sonra öğrenciler figürleri öğrendikçe istenilen seviyeye geldiklerini düşünerek geribildirimi azaltmıştır. Dans öğretmeninin öğrencilere vals yapmayı öğretirken uyguladığı teknik aşağıdakilerden hangisidir?

Sistematik duyarsızlaşma
Sabit oranlı pekiştirme
Ayırt etmeyi öğrenme
Zincirleme
Kademeli yaklaşma

Soru 25 - Bülent, babasının ticaret yaparken çok sıkıntı çektiğini, zaman zaman iflas edip yeniden iş kurmak için çok çaba gösterdiğini, bu nedenle ruh ve beden sağlığını yitirdiğini gördüğünden dolayı bu deneyimleri kendi yaşantısında yeniden yaşamamak için hedeflerini devlet memuru olabilecek şekilde planlamış ‘azıcık aşım, kaygısız başım’ sözlerini sık sık yineleyerek memur olmuştur. Bülent’in hayatını planlarken kullandığı öğrenme yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?

Edimsel koşullanma yoluyla öğrenme
Klasik koşullanma yoluyla öğrenme
Kavrama yoluyla öğrenme
Bilişsel öğrenme
Dolaylı öğrenme

Soru 26 - Banu, otoriter ebeveyne sahip olduğundan çekingen bir kişiliğe sahip olmuştur. Bu durum onun sosyal ilişkilerini sekteye uğrattığından dolayı giderek bu durumdan daha fazla rahatsızlık duymaya başlamış ve rehber öğretmeninden yardım istemeye karar vermiştir. Rehber öğretmen Banu’yu dinledikten sonra ona birtakım tavsiyelerde bulunmuştur. Her sabah okula geldiğinde, kendisine olumlu karşılık vereceğini düşündüğü 3 arkadaşına selam verip hatırlarını sormalarını istemiştir. Ertesi gün Banu sınıf arkadaşlarından, yaklaşımına olumlu tepki almış ve sonrasında giderek daha fazla kişiyle iletişime geçmeye başlamış, sohbetleri o açmıştır. Banu’daki bu değişim aşağıdaki öğrenme yollarından hangisi ile gerçekleşmiştir?

Edimsel koşullanma yoluyla öğrenme
Kavrama yoluyla öğrenme
Gözlem yoluyla öğrenme
Bilişsel öğrenme
Aktarım yoluyla öğrenme

Soru 27 - Demet abisinden hafta sonu kendisini fotoğraf gezisine götürmesini isteyecektir. Fakat abisinin işten canı sıkkın geldiğini görünce isteğini ertesi gün söylemeye karar verir. Demet için ağabeyinin yüzünün ifadesi ve Demet’in bu davranışından vazgeçmesi sırasıyla aşağıdakilerden hangi şıkta doğru olarak verilmiştir?

Nötr uyarıcı- ayırdedici edim
Ayırt edici uyarıcı- ayırt edici edim
Ayırt edici uyarıcı- uyarıcı genellemesi
Koşullu uyarıcı- koşullu tepki
Ayırt edici edim- ayırt edici uyarıcı

Soru 28 - Dinçer’in kardeşi hızlı otomobil kullanırken geçirdiği kaza sonucu sakat kalmıştır. Bunun üzerine Dinçer, otomobil kullanırken asla olması gereken hızın üzerine çıkmamıştır. (I) Fakat bir gün annesinin hastaneye kaldırıldığı haberi gelince çok endişelenmiş ve telaşından çok hızlı araba kullanırken kaza yapmış bunun üzerine ehliyetine 6 ay el konulmuştur. (II) Bunu arkadaşlarına anlattığında ise çocukluk arkadaşı Çağatay ‘o da bir şey mi benim ehliyetimi tamamen elimden aldılar’ demiştir. (III) Yukarıdaki numaralandırılmış bölgeler aşağıdaki şıklardan hangisinde sırasıyla doğru olarak verilmiştir?

Kavrayarak öğrenme, olumsuz pekiştirme, ikinci tür ceza
Klasik koşullanma yoluyla öğrenme, ikinci tür ceza, olumsuz pekiştirme
Edimsel koşullanma yoluyla öğrenme, olumsuz pekiştirme, birinci tür ceza
Model alarak öğrenme, ikinci tür ceza, birinci tür ceza
Model alarak öğrenme, olumsuz pekiştirme, ikinci tür ceza

Soru 29 - Mobilya üreticisi Erol, işe almak üzere yeni elemanıyla yaptığı mülakatta kendisinin sadece belli tipte sehpa üretimi yaptığını ve her sehpa için elemanlarına beşer lira ödediğini ama ödemede belirli bir periyot olmadığını kendi eline para geçtikçe elemanlarına bitirdikleri sehpa sayısına göre ücretlerini ödediğini ve bu koşulları kabul ederse kendisini işe almayı kabul edeceğini söylemiştir. Eleman önce tedirgin olmuş bu belirsizlikten, ama sonra işi kabul etmiş. Ve çalışmaya başladıktan sonra da tempoyu hiç düşürmeden en üst düzeyde performansla çalışmayı sürdürmüştür. Erol Bey’in elemanlarına uyguladığı ücretlendirme sistemi hangi tür pekiştirme tarifesine uymaktadır?

Sabit zaman aralıklı pekiştirme tarifesi
Değişken aralıklı pekiştirme tarifesi
Değişken oranlı pekiştirme tarifesi
Sabit oranlı pekiştirme tarifesi
Sürekli peliştirme tarifesi

Soru 30 - Devrim öğretmen, öğrencilerine ‘ödevlerinizi düzgün yapmazsanız sizi teneffüse çıkarmam’ şeklinde tehdit etmektedir. Serap öğretmen ise ‘ödevlerinizi doğru, düzgün, özenli yaparsanız her gün verdiğim ev ödevini yarıya indirmeye söz veriyorum’ diyerek öğrencilerini pekiştirmeye çalışmaktadır. Devrim öğretmenin kullandığı davranış kontrol tekniği eğitim bilimlerince önerilmemektedir. Bunun yerine Serap öğretmenin kullandığı teknik doğru bulunmaktadır. Devrim ve Serap öğretmenlerin kullandıkları davranış kontrol tekniği sırası ile aşağıdaki seçeneklerden hangisinde doğru olarak verilmektedir?

Ceza- olumlu pekiştirme
Uyarı- ödüllendirme
Uyarı olumlu pekiştirme
Ceza- olumsuz pekiştirme
Olumsuz pekiştirme-olumlu pekiştirme

Soru 31 - Esprili bir mizaca sahip olan ortaöğretim öğrencisi Taylan, Recep İvedik karakterini taklit ederek teneffüslerde arkadaşlarına gösteri yapmaktadır. Taylan’ın bu şekilde espriler yapması aşağıdaki öğrenme türlerinden hangisiyle açıklanabilir?

Gizil (örtük) öğrenme
Kavrayarak öğrenme
Model alma yoluyla öğrenme
Tepkisel (klasik) koşullanma
Edimsel (operant) koşullanma

Soru 32 - Bir anne, çocuğuna aşağıdakilerden hangisini söylerse premack ilkesini (büyükannenin kuralı) uygulamış olur?

Baban sana masal anlatsın, daha sonra ödevlerini yaparsın.
Biraz dinlen daha sonra bana yardım edebilirsin
Giysilerini dolaba yerleştirirsen oynamaya gidebilirsin.
Biraz internete girdikten sonra sütünü içip uyuyabilirsin.
Yaramazlık yaparsan seni öğretmenine şikâyet ederim.

Soru 33 - Teyzesi ile üniversite sınavı salonuna gelen Ahmet kalemini unuttuğunu fark etmiştir. Teyzesinden aldığı kalemle sınava girmiş ve başarılı olmuştur. Bu başarısını teyzesinin kalemiyle sınava girmeye bağlamıştır. Ancak teyzesinin kalemiyle girdiği sınavlarda aynı sonucu alamaması durumunda, teyzesiyle birlikte sınava gitmeye ve onun kalemiyle sınava girmeye özen göstermiştir. Ahmet’in bu durumunu en iyi aşağıdaki öğrenme yollarından hangisi açıklar?

Operant koşullanma
Klasik koşullanma
Bağlaşım kuramı
Gestalt kuramı
Hümanistik kuram

Soru 34 - Her ne kadar eğitimde davranış değiştirme de çok sık başvurulması önerilmese de psikoloji bilimi davranışları zayıflatmak için ortama eklenen hoş olmayan uyarıcıları I.tür ceza olarak tanımlamıştır. Buna göre I.tür ceza verilirken aşağıdakilerden hangisi yapılmamalıdır?

İstenmeyen davranışın hemen ardından verilmelidir.
Kişilik odaklı değil, söz konusu olan davranış odak noktası olmalıdır.
Cezadan önce uyarılarda ve ikazlarda bulunulmalıdır.
Bireyin gelişim ve öğrenme düzeyine uygun olmalıdır.
Etkili olması için çok sık vermek gerekir.

Soru 35 - Psikoloji bilimini deneysel ve bilimsel bir boyut kazanmasında en etkili kuramlardan biri olan davranışçı yaklaşımın etkisi 1960 lara kadar sürmüştür. Öğrenmeyi uyarıcı-tepki ilişkisi içinde açıklamaya çalışır. Buna göre aşağıdakilerde hangisi davranışçı yaklaşımın temel sayıltılarından biri değildir?

İnsanların öğrenmesi ile canlıların öğrenmesi birbirine benzerdir.
Öğrenmede organizmanın kalıtım özellikleri çok etkilidir.
İnsan doğduğunda zihni boş bir levha gibidir.
Öğrenmeler ölçülebilir ve gözlenebilir olaylar üzerinde odaklanarak incelenebilir.
Hayvanlar üzerindeki araştırmalarla insan davranışları açıklanabilir.

Soru 36 - 4 yaşındaki Büşra süt içmekten hoşlanmamaktadır. Annesi Büşra’nın süt içmesi konusunda psikologla görüşür. Psikolog Büşra’nın yemekten hoşlanmadığı sütü hoşlandığı bir uyarıcı ile birlikte verilmesinin bu sorunu aşmasında etkili olacağını söylemiştir. Annesi bu öneriden sonra Büşra’ya sütü sevdiği meyvelerle karıştırarak vererek bu sorunu aşmıştır. Büşra’nın annesi aşağıdaki yöntemlerden hangisine başvurmuştur?

Sönme
Eşik yöntemi
Bıktırma yöntemi
Zıt tepki yöntemi
Olumlu transfer

Soru 37 - İlköğretim öğrencisi Ali’nin tiki vardır. Her konuştuğunda arkadaşları Ali’yle dalga geçmektedir. Arkadaşlarının kendisiyle dalga geçmesini bir türlü engellemeyen Ali kendisiyle her dalga geçildiğinde sıkılıp, daralıp, kızarmaktadır. Ali bu durumdan kurtulmak için arkadaşlarını öğretmenine şikayet etmekte ve arkadaşları öğretmenlerinin uyarısıyla dalga geçmeyi bırakmaktadırlar. Buna göre Ali’nin arkadaşlarını şikayet etmesi sonucunda rahatlaması aşağıdaki kavramlardan hangisi ile açıklanabilir?

Koşulsuz uyarıcı
Koşullu uyarıcı
Olumlu pekiştirme
Ceza
Olumsuz pekiştirme

Soru 38 - “Öğrenmenin gerçekleşmesi için öğrenen bireyin bazı alanlarda hazır olması gerektiği gibi öğrenme ortamının da sağlıklı olması gerekir. Hatta öğrenme ortamına ilişkin bu hazırlık öğrenmenin başlangıcını oluşturur. Nasıl ki içinde yaşamaya niyetlendiğiniz evin boya badasını öncelikle yapmak gerekliyse öğrenme sürecinde de bireyin içinde bulunacağı ortamı düzenlemek gerekmektedir.” şeklinde okul müdürlerine seslenen bakan aşağıdaki öğrenme kuramlarından hangisinin görüşlerine vurgu yapmıştır?

Davranışçı yaklaşımın
Bilişsel yaklaşımın
Hümanistik yaklaşımın
Sosyal öğrenmenin
Bilişsel ağırlıklı davranışçı kuramın

Soru 39 - Tolman 1930 yılında yaptığı bir deneyde, farelerden oluşan bir gruba, bir labirent içerisinde her bir başarılı koşuyu takiben yiyecek ödülü vermiştir. On gün boyunca devam eden bu işlemde, koşunun hızı çabucak artmıştır ve hataların sayısı da azalmıştır. Farelerden oluşan ikinci bir grup için ilerleyecekleri labirente herhangi bir yiyecek yerleştirilmemiştir. Labirentte her gün zaman harcadıktan sonra, bu gruptaki fareler labirenti dolaşmışlar ve daha sonra da kafeslerine geri dönmüşlerdir. Bu grubun koşu hızında ve hata sayısında herhangi bir gelişme görülmemiştir. Tolman bu deneyle öğrenme üzerinde aşağıdakilerden hangisinin önemini vurgulamıştır.

Beklentinin
İşaretin
Bilişsel haritaların
Genellemenin
Ayırt etmenin

Soru 40 - Bir İngiliz lordu, denizi hiç görmemiş, taşralı, yoksul bir halatçıyı alıp Körfeze götürmüş. Körfeze vardıklarında, gökle denizin o kocaman, muhteşem mavi gülüşünün buluştuğu yerde yoksul halatçı, gözünü gemi direkleri, zincirleri, halat ve palamarlar yığınının ortasına dikmiş. Yüzü keyifli bir şaşkınlıkla aydınlanmış ve dayanamayarak “Ne çok halat var!” diye haykırmış. Bu parçada halatçının tepkisi aşağıdakilerden hangisiyle ilişkilendirilebilir?

Algıda seçicilik
Algıda derinlik
Algı yanılması
Algıda değişmezlik
Algıda bütünlük

Soru 41 - I. Yeni gelen bilgilerin eskilerle bütünleştirilerek saklandığı yerdir. II. Bu belleğin kapasitesinin sınırları belli değildir. III. Bu bellekteki bilgilerin hatırlanması için belli bir süre geçmesi gerekmektedir. IV. İyi örgütlenmiş bilgiler çabuk hatırlanırken,diğerleri daha uzun zamanda hatırlanır. Bu özellikler aşağıdaki belleklerin hangisine aittir?

Duyusal kayıt
Kısa süreli bellek
Uzun süreli bellek
İşleyen bellek
Ön hafıza

Soru 42 - Bir okul rehber öğretmeni kendisiyle görüşme yapmak istemeyen öğrencisinin bu davranışının nedenini merak etmektedir. Bu sebeple öğrencisiyle okul bahçesinde, teneffüs saatinde ayaküstü bir konuşma yapmıştır. Bu konuşma esnasında öğrencisine kendisiyle görüşmek istememe nedenini sormuştur. Bunun üzerine öğrencisi şunları söylemiştir: I. Rehberliğe sorunlu öğrenciler gider. II. Rehber öğretmenler sadece öğüt verirler. III. Rehber öğretmen kendi fikirlerini dayatır ve bizlere yol göstermeye çalışır. IV. Rehber öğretmen bazen de bireyin kendi problemleri ile başa çıkmasına yardımcı olur. V. Rehber öğretmenler bireyleri yargılamaz ve cezavermez. Bu düşünceler temele alındığında öğrencinin söylediklerinden hangileri yeterli bir rehberlik anlayışını ifade eder?

I ve II
I ve III
II ve III
III ve IV
IV ve V

Soru 43 - Bir öğretmen düşünün ki, öğrenme ortamında öğrencilerinin nefes almasına bile izin vermesin. Öğrencilerinin konuşmasını istemeyip, sürekli kendisini dinlemelerini istesin. Sadece bununla kalmayıp kendisine soru sorulmasına bile tahammülü olmasın. Sınıfında dikkatini dağıtan bir öğrenci olduğunda sinirine hakim olamayıp, ona bir an önce susmasını söyleyip sadece hiç durmadan kendisi konuşsun. Böyle bir öğretmen rehberliğin hangi ilkesine uygun düşmeyen bir tutuma sahiptir?

Rehberlikte gönüllülük ilkesi temele alınır.
Rehberlik tüm öğrencilere yönelik bir hizmettir
Rehberlik yaşam boyu süren bir hizmettir.
Rehberlik hizmetlerinin yürütülmesinde işbirliği esas alınır.
Rehberlik, öğrenciyi merkeze alan bir eğitim anlayışını benimser

Soru 44 - I. Demokratikleşme sürecinde gözlenen hak ve özgürlük kavramının yerleşmesi II. Kuşaklar arası çatışmalar ve gerilimler III. Bireysel özelliklerin belirlenmesi IV. Toplumsal hayatta gözlenen teknolojik değişimler V. Bayanların ekonomik özgürlüğünü kazanma isteği Yukarıda verilenlerden hangisi rehberliğin psikolojik temelleri arasında yer alır?

I
II
III
IV
V

Soru 45 - Okul psikolojik danışmanı Nilay Hanım’ın; - Öğrencilerin başarılarını engelleyen faktörlerin incelenmesi - Sınıf içinde yapılan rehberlik çalışmalarının değerlendirilmesi - Okulda öğrenci, öğretmen ve veli beklentilerini araştırması - Okulda uygulanan rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin sonuçlarını incelemesi gibi çalışmaları hangi rehberlik hizmeti kapsamında gerçekleştirilmektedir?

Grup rehberliği
İzleme
Yöneltme ve yerleştirme
Araştırma ve değerlendirme
Oryantasyon

Soru 46 - Ayşe öğretmen ortaöğretim kademesinde görev yapan bir okul psikolojik danışmanıdır. Hazırladığı rehberlik programında, ergenlik döneminde yaşanabilecek çatışmalı durumları, duygusal-sosyal yönden görülebilecek iniş-çıkışları dikkate alarak yapılacak işleri, etkinlikleri belirlemiştir. Yukarıdaki bilgilerden hareketle Ayşe öğretmenin temel işlevlerine göre hangi rehberlik türünü kullandığı söylenebilir?

Kriz yönelimli
Ayarlayıcı
Çare bulucu
Uyum sağlayıcı
Yöneltici

Soru 47 - Olcay öğrenim hayatı boyunca başarı durumu yüksek, motivasyonu yüksek, sosyal ilişkileri kuvvetli bir öğrenci olarak çevresi tarafından tanınmaktadır. Ancak annesini kaybetmiş olması nedeniyle gerek başarı durumunda gerekse sosyal ilişkileri yönünden bir gerileme dönemi yaşamaktadır. Bu durumdan kurtulmak için okul rehber öğretmenine başvurmuştur. Okul rehber öğretmeni öncelikle (I) Olcay’ın sorununu anlamak için testler uygulamış (II) kendi problemiyle baş edebilmesi için, zihinsel özelliklerini dikkate alarak yardımcı olmak adına gerekli bilgiler sunmuş(III) son olarak da ders başarısını değerlendirmiş ve verimli ders çalışma, zamanı iyi kullanma gibi konularda bilgi vermiştir. Okul rehber öğretmeninin Olcay’a verdiği hizmetler aşağıdakilerden hangisinde sırası doğru olarak verilmiştir?

Eğitsel rehberlik-bireyi tanıma –mesleki rehberlik
Bireyi tanıma-kişisel rehberlik-eğitsel rehberlik
Kişisel rehberlik-bireyi tanıma-psikolojik danışma
Bireyi tanıma-kişisel rehberlik-mesleki rehberlik
Kişisel rehberlik-mesleki rehberlik-bireyi tanıma

Soru 48 - Öğretmenler yaptıkları toplantıda girdikleri ortak sınıflarda ki öğrenciler üzerinde konuşma yapmışlardır. Bu durumu fırsat bilen matematik öğretmeni Burçak Hanım, dersinde sürekli cam kenarında oturan ve dersle ilgilenmeyip, camdan geleni geçeni izleyen Yılmaz’ın bu davranışının nedenini anlamak istediği için, o sınıfın dersine giren diğer öğretmenlerle Yılmaz’ın dersteki durumunu konuşmuş, onların dersinde de tutumunun aynı olup olmadığını sormuştur. Burçak öğretmenin yapmış olduğu bu davranış için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

Burçak öğretmenin davranışı yanlıştır, çünkü öğrenci ile ilgili gizli bilgileri diğer öğretmenlerle paylaşmamalıdır.
Burçak öğretmenin davranışı yanlıştır, çünkü öğrenciyle konuşmayı öncelikle tercih etmelidir.
Burçak öğretmenin davranışı doğrudur, çünkü sorunlu öğrencilerin problemleri herkesle paylaşılmalıdır.
Burçak öğretmenin davranışı doğrudur, çünkü sınıf içerisinde sorun tespit ettiği öğrencileriyle ilgili olarak ilk yapması gereken sorunun nedenini anlamaya çalışmaktır.
Burçak öğretmenin davranışı yanlıştır, çünkü böyle bir durum ilk olarak rehberlik servisiyle görüşülmelidir.

Soru 49 - Bir eğitim psikoloğu öğrenci davranışları üzerinde bir araştırma yapmak istemektedir. Psikoloğun amacı iletişim kurma becerisini engelleyen ve arttıran nedenleri öğrenmektir. Yaptığı araştırmalar sonucunda konuşurken karşısında ki kişinin gözüne bakamayan öğrencilerle karşılaşmıştır. Araştırmacının bu öğrencilerin içinde bulunduğu durumu açıklarken aşağıdaki ifadelerden hangisini kullanması doğru olmaz?

Öğrenciler konuşurken çekinmektelerdir
Öğrenciler yakın ilişki kurarken kaygılanmaktalardır
Öğrenciler utanmaktalardır
Öğrenciler de ulaşılamaz görünme isteği vardır.
Öğrencilerde özgüven eksikliği vardır.

Soru 50 - Günümüzde bireylerin eğitim süreci oldukça önemli görülmektedir. Şüphesiz bu durumun yansımaları rehberlik alanında da hissedilmektedir. Rehberlik alanında kişilerin gelişimlerini destekleyen birçok faaliyet gerçekleştirilmektedir. Bunlardan bazıları: I. Yetenek testleri uygulamak II. Okula ve çevreye uyum etkinlikleri düzenlemek III. Bireyi tanıma teknikleri geliştirmek IV. Ailelere yönelik seminerler düzenlemek V. Psikolojik sorunları olanlara danışmanlık yapmak Bu bilgiler temele alındığında aşağıdakilerden hangisi oryantasyon rehberlik anlayışı içinde yer almaktadır?

I
II
III
IV
V

Soru 51 - Sedat yaşamıyla ilgili her konuda ya da karşılaştığı bir problem karşısında karar verirken bağımlı hareket etmektedir. Hep bir başkasının sorunlarıyla ilgilenmesini kendisine öğüt vermesini beklemektedir. Bu tip bağımlı hareket eden insanlarda görülen belirgin davranış hangisidir?

Problemi çözecek seçenekleri araştırma
Problemi düşünmeyip enerjisini başka konulara yöneltme
Aklına ilk gelen kararı alma ve problemi çözmeyi deneme
Problemi görmezden gelme
Bu konuda tecrübeli kişilerin düşüncelerini ve önerilerini benimseme

Soru 52 - Okul rehber öğretmeni öğrencileriyle ayda bir görüşme yapmakta ve onların düşüncelerini dikkatle dinlemektedir. Öğrenciler rehber öğretmenleri ile görüşme yapmak için can atmaktadır. Banu diğer arkadaşları kadar görüşmeleri ilgi ve heyecanla beklememektedir. Aksine kaçmak istemektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak isteyen rehber öğretmen Banu ile yaptığı bir görüşme sırasında Banu “arkadaşlarım benimle oynamak istemiyor. Bu yüzden hiç sevilmediğimi düşünüyorum.”demiştir. Banu’nun bu sözleri karşısında rehber öğretmenin aşağıdakilerden hangisini söylemesi en uygun olur?

Bence bu senin düşüncen
Abartıyor olamaz mısın?
Belki sen de onları sevmiyorsundur?
Bu durum seni üzüyor olmalı
Bu durumu arkadaşlarınla konuşmalısın

Soru 53 - Okul psikolojik danışmanı olan Mine öğretmen, Ali‘ nin sosyal ilişkilerde diğer öğrenciler kadar başarılı olmadığını fark etmiştir. Bu durum ile ilgili önlem almak istemektedir. Bu düşünceleri temelinde rehberlik saatinde bir sosyal problemle ilgili birtakım rolleri içinde Ali’nin de bulunduğu bazı öğrencilere dağıtarak rol almayan öğrencilerin karşısında gerçek hayatta olduğu gibi oynamalarını sağlamıştır. Kullandığı bu teknikle de ulaşmak istediği amaç, Ali’nin toplumsal yönden gelişmesini sağlamak ve sosyal ilişkilerde karşılaştığı çeşitli sorunları gidermeye çalışmaktır. Yukarıda verilen örnekte Mine öğretmen aşağıdaki bireyi tanıma tekniklerinden hangisine başvurmuştur?

Sosyal uzaklık ölçeği
Derecelendirme ölçeği
Sosyodrama
Psikodrama
Sosyometri

Soru 54 - Aşağıdakilerdenhangisi “akran danışmanlığı” için söylenebilir?

Velilerin öğrenme ortamına katkı sağlamaya yönelik yaptığı etkinlikler
Eğitimde araştırma ve değerlendirme sürecine dayalı gerçekleştirilen etkinlikler
Öğretmen-veli etkileşimini sağlamaya yönelik etkinlikler
Öğretmenlerin ve diğer personelin problemlerini çözme etkinlikleri
Alt sınıf öğrencilerine yardımcı olmak için üst sınıf öğrencilerinin rehberlik yapma etkinliği

Soru 55 - “ Kardeşimin ailemizin bütçesini düşünmeden yaptığı harcamalar yüzünden annem ve babam akşamları sürekli tartışıyorlar. Sıklıkla tartışma sonrasında annem ağlıyor. Bu tartışmalar ve ekonomik sıkıntılar yüzünden annem ve babam boşanırlarsa biz ne yaparız?” diyerek endişesini çok yoğun yaşayan bir öğrencisine sınıf rehber öğretmeni aşağıdakilerden hangisini söylerse empati kurmuş olur?

Sorunlarınız çözüme kavuşacaktır.
Elinden bir şey gelmez, bu tür sorunlar her ailede yaşanır.
Annenin ve babanın sizi çok sevdiğine eminim. Bu geçici bir durum.
Ailenin bu durumu seni endişelendiriyor ve bu duruma üzülüyorsun.
Annenin ve babanın bu davranışlarını hiç beğenmedim. Sizleri düşünerek hareket etmeliler.

Soru 56 - Okul psikolojik danışmanı öğretmenler toplantısında diğer öğretmenlerle şu bilgileri paylaşmıştır. “Öğrenciler bireysel ve grup halinde çalışma becerileri kazanırlar. Boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirip, ortak ilgileri olan öğrenciler bilgi paylaşımında bulunurlar. Bu özellikler öğrencilerin zamanı iyi kullanmasını sağlayıp, motivasyonlarını güçlendirir.” Bu durumu ifade eden okul psikolojik danışmanı eğitsel rehberlikle ilgili hangi faktörü vurgulamıştır?

Ders çalışma yöntemi
Not tutma alışkanlığı
Eğitsel kol çalışmaları
Meslek seçimi
Çalışma azmi

Soru 57 - Aşağıdakilerden hangisi, okul müdürünün rehberlik görevleri arasında yer almamaktadır?

Okul rehberlik hizmetleri yürütme kurulunu kurmak
Öğrencilerin ruh sağlığını geliştirici ortamı oluşturmak
Boş geçen rehberlik dersleri için etkinlik planlamak
Okul rehberlik servisi için gerekli ortam sağlamak
Okul rehber öğretmenlerini denetlemek

Soru 58 - Yeni atandığı okulda öğrencilerini tanımak isteyen rehber öğretmen kendisinden önce aynı okulda görev yapan rehber öğretmenin öğrencilerini tanımak için kullandığı tekniği oldukça eleştirmiştir. Çünkü bu teknik oldukça subjektif bir bilgi toplama yoludur. Öğrencilerin kendileri hakkında bilgileri yine kendilerinin yazılı olarak serbestçe rapor etmesine dayalıdır. Bu nedenden ötürü yorumlaması oldukça zor bir tekniktir. Yukarıda özelliklerinden dolayı eleştirilen bireyi tanıma tekniği aşağıdakilerden hangisidir?

Problem tarama envanteri
Görüşme
Otobiyografi
Sosyodrama
Psikodrama

Soru 59 - “ Benim görevlerim RAM’dan gelen çerçeve rehberlik programını okulun ihtiyaçlarına göre hazırlamak, disipline gidecek öğrenci hakkında gerekli olduğunda değerlendirme raporu yazmak, öğrencilerin gelişim ve toplu dosyalarının tutulmasında iş birliği yapmaktır. Bunlar dışında kendi görevimi yürütürken diğer idari görevlerde bulunmak, kayıtlarda görev almak ve disiplin kurulunda görev almak benim görevlerim dışındadır.” diyen bir kişinin rehberliğin örgütsel yapısı düşünüldüğünde görevi aşağıdakilerden hangisine karşılık gelir?

Sınıf rehber öğretmeni
Okul psikolojik danışmanı
Branş öğretmeni
Okul müdür yardımcısı
Okul müdürü

Soru 60 - I. Momentumun korunumu ilkesini problemlerde kullanma II. Tıp araştırmalarındaki gelişimi, ekonomik, askeri ve uluslar arası ilişkileri göz önüne alarak irdeleme III. Roketlerin hareketini açıklama IV. Kinetik enerjinin tanımını hatırlama V. Mevcut bilgileri ışığında bir roket modeli hazırlama Yukarıda karışık olarak verilen davranış ifadelerini bilişsel alan basamaklarını dikkate alarak sıralayınız?

I – II – III – IV – V
IV – II – III – V – I
IV – III – I – II – V
V – III – I – III – IV
V – IV – III – I - II

Soru 61 - Öğrenme-öğretme süreci ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Birden çok yöntem ve teknik kullanılması öğrenmeyi kolaylaştırır
Sorulan sorular ne kadar zor olursa öğrenme o kadar iyi gerçekleşir
Öğrenilenlerin nerede kullanılacağını bilen öğrenci daha iyi güdülenir
Öğrenilenler ne kadar çok yönlü kodlanırsa kalıcılık o derece artacaktır
Etkin katılım sağlanır, yaparak yaşayarak öğrenme gerçekleşirse öğrenme en üst seviyede sağlanır

Soru 62 - Öğretmen derse girdiğinde dikkat çekip öğrencileri derse yönelik güdüledikten sonra öğrencilere derste işlenecek bütün konuların söylemekte ardından tek tek konuları farklı yöntem ve teknikleri kullanarak işlemektedir. Öğretmenin öğrenilecek konuların tamamını dersin başında göstermesinin en önemli nedeni aşağıdakilerden hangisi olabilir?

Öğrenciler derste daha yüksek bir başarı göstereceklerdir
Öğrenciler konular arasındaki bağlantıları daha kolay kurulacaktır
Öğretmen konuları daha kolay işleyebilecektir
Öğrenciler konuları daha kolay anlayabilecektir
Öğretmen öğrencilerin dikkatini daha kolay çekebilecektir

Soru 63 - Bir öğretim etkinliğinin öğrenci düzeyine uygun olabilmesi için aşağıdakilerden hangisinin yerine getirilmesi gerekmektedir?

Etkinlikleri öğrencilerin yerine getirmesini sağlamak
Bireysel çalışma etkinlilerine yer vermek
Açık ve anlaşılır bir şekilde içerik organizasyonu yapmak
Öğrencilerin farklı öğrenme stratejileri kullanmalarını sağlamak
Öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeylerini dikkate almak

Soru 64 - Bir okul yetiştirdiği bireylerin ilgilerini temele alarak, öğretim etkinliklerini, problem çözme ve bireyin etkin rol alması üzerine inşa etmiştir. Bu okulun hangi eğitim felsefesini benimsediği söylenebilir?

Realizim
İlerlemecilik
Esasicilik
Daimicilik
Varoluşçuluk

Soru 65 - I. Birey II. Konu Alanı III. Öğretmen IV. Toplum V. Veli Program geliştirme çalışmaklarında olası genel amaçların belirlenebilmesi için hangi kaynaklardan yararlanılması gerekmektedir?

I – II – III
I – III – V
II – IV – V
III – IV – V
I – II – IV

Soru 66 - Program geliştirme çalışmaları yürütülürken zaman zaman danışma yapılacak bir eğitim uzmanları grubuna ihtiyaç duyulmaktadır. Aşağıdakilerden hangisi bu danışma grubunda yer alacak üyelerden biri değildir?

Okul yöneticisi
Eğitim teknoloğu
İletişim uzmanı
Talim Terbiye Kurulu temsilcisi
Eğitim deneticisi (müfettiş)

Soru 67 - Batı ve doğu müzik tarzlarının bir araya gelmesinin ardından ülkemizde yepyeni bir tarz olarak arabesk ortaya çıkmıştır. Oluşan bu kültür aşağıdaki kavramlardan hangisi ile adlandırılabilir?

Kültürel yozlaşma
Kültürleşme
Kültürlenme
Alt kültür
Kültürel deformasyon

Soru 68 - Aşağıdakilerden hangisi örtük program çerçevesinde gerçekleştirilen bir etkinliktir?

Bir müzik eserinin tanıtılması ve sınıfta seslendirme çalışmalarının yürütülmesi
Matematik problemlerinin çözülmesi için öğrencilerin bireysel çalışmalar yürütmesi
Laboratuarda belirlenen deneyin yapılması önce öğretmen ardından öğrenciler tarafından yapılması
Öğretmenin sınıf içinde grup çalışmalarında erkek öğrencileri daha fazla desteklemesi
Beden eğitimi dersinde üç adım atlama çalışmasının yapılması

Soru 69 - Okulun aslında öğrencilerin gelişimini engelleyici bir rolü olduğunu ileri sürerek kişilerin en iyi kendi doğalarında öğrenebileceklerini savunan program geliştirme tasarımı hangisidir?

Hümanistik tasarım
Çekirdek tasarım
Yaşam şartları tasarımı
Romantik (radikal) tasarım
Toplumsal sorunlar ve yeniden kurmacılık tasarımı

Soru 70 - Aşağıdaki örmekler incelendiğinde bunlardan hangisinin sarmal programlama yaklaşımı temele alınarak oluşturulduğu söylenebilir?

Yakınçağ tarihi konularını tarihsel dizilim içerisinde incelemek
Vücudun sistemlerini kendi içlerinde öbeklere ayırarak incelemek
Kurtuluş Savaşı konusunu Lise 1-2-3’de işlemek
1. ve 2. yıllarda ortak öğretmenlik mesleği derslerine ilerleyen yıllarda ise tarih öğretmenliği konularına ağırlık vermek
Temelde Fen Bilgisi derslerine yer vermek ardından Fizik, Kimya, Biyoloji konularına yer vermek

Soru 71 - Aşağıdakilerden hangisi psikomotor alan davranışları içerisinde yer almaz?

Bir müzik eserini notaya uygun seslendirmek
Üç adım kuralına uyarak topu potaya bırakmak
Pergel ve gönye yardımıyla üçgenin iç açılarını hesaplamak
Aracı kurallarına uygun olarak park etmek
Testere yardımıyla kontrplağa belirlenen şekli vermek

Soru 72 - Aşağıdakilerden hangisi çağdaş öğretim yöntemlerinin özelliklerinden biri değildir?

Küçük gruplarla öğretim vardır
Görsel iletişim önemli bir yer tutar
Yalnız öğrenci-öğrenci arasında iletişim vardır
Öğretmen yol göstericidir
Öğrenci aktiftir

Soru 73 - Sınıfta disiplin sorunlarını azaltmada yapılması gerekenlerden en etkili olan hangisidir?

Öğrencilerin kurallara uyması için kuralları anlaması ve kabul etmesini sağlamak.
Öğrencileri ilgi ve yeteneğine yönelik anlamlı etkinliklere yönlendirmeyi gözardı etmek
İstenmeyen davranışları olumsuz bir biçimde denetim altına almak
Öğrencilerin kendi kendini kontrol etme becerilerini geliştirmek
Kuralları öğrencilerle birlikte belirlemek

Soru 74 - Uzak çevre ile ilgili söylenenlerden hangisi yanlıştır?

Öğrenen-çevre ilişkisi karşılıklı olmalıdır
Öğretmen uzak çevresini etkileyebildiği ölçüde eğitimin gücünü kullanabilir
İnternetin gelişimiyle uzak çevrenin sınırları genişlemiştir
Uzak çevreyi ihmal etmek öğretmenin eğitsel çabalarını engeller
Öğretmen uzak çevreden nasıl yararlanması gerektiğini öğrencileriyle paylaşmak zorunda değildir

Soru 75 - Aşağıdakilerden hangisi altı şapkalı düşünme tekniğindeki “beyaz şapka” ile problem çözme yöntemi arasındaki ortak noktayı gösterir?

Belgelere dayalı düşünme
Yaratıcı düşünme
Duygusal düşünme
Karamsar düşünme
Yansıtıcı düşünme

Soru 76 - Bir öğretmen sunuş yolunu kullanıyorsa aşağıdakilerden hangisini gerçekleştirmez?

Kavram haritalarını kullanır
Öğrencilere tümevarımsal keşifler yaptırır
Sunumunu örneklerle ve örnek olmayanlarla destekler
Beden dilini etkin kılar
Görsel materyallerle içeriği somutlaştırır

Soru 77 - Dersinde örnek olay yöntemini kullanmayı tasarlayan bir öğretmen, öğrencilerinin gerçek hayatta karşılarına çıkan ya da çıkması mümkün olan problem durumlarını gündeme getirerek küçük gruplarla çalışılmasını örgütlemek durumundadır. Aşağıdakilerdenhangisi bunun öncelikligerekçesidir?

Öğrenciler arası iletişimi örgütlemek
Etkili düşünme biçimlerini deneyimletmek
Farklı yöntem ve tekniklerle dersi işlemek
Sorun çözmeye ilişkin deneyimler kazandırmak
Dersini bilinenlerden bilinmeyenlere doğru tasarlamak

Soru 78 - Gagne’nin öğrenme aşamalarında, aşağıdakilerden hangisi diğerlerinden sonra gerçekleştirilir?

Öğrenilenleri yeni problem durumlarında kullanma
Dikkati konuya çekerek ders işlemeye hazırlanma
Hedefe götürücü öğretim materyallerini sunma
Önkoşul niteliğindeki bilgileri hatırlama
İşlenecek konuları eğitsel bir sıra içinde öğrenciye duyurma

Soru 79 - Aşağıdaki “ev ödevi” kazanımlarından hangisi diğerlerine göre ikincildir?

Birlikte çalışma alışkanlığı
Ders dışı zamanı etkin kullanma
Bireysel başarıya yönelme
Bilmediğini araştırmaktan zevk alma
Öğrenilenleri pekiştirme

Soru 80 - - Araştırma merakını artırır - Bilimsel düşünceyi geliştirir - Diğer öğrenme etkinliklerine temel oluşturabilir - Okul-çevre etkileşimini kolaylaştırır - Öğrencileri ders dışı etkinliklere yöneltir - Tüm duyu organları öğrenme sürecine katılır Özellikleri verilen bu yöntem aşağıdakilerden hangisidir?

Sergi
Müze etkinliği
Benzetim
Tutor etkinliği
Eğitsel gezi-gözlem

Soru 81 - Aşağıdakilerden hangisi “Yapılandırmacılık”ın kavramsal bağlamının dışında kalır?

Öğrenme, anlamlıdır ve gerçek bir bağlamdan türetilir
Bilgi, bireylerin nesneler üzerindeki etkinlikleriyle gerçekleşir
Gerçeklik, bireylerin dünyayı anlamak için tanımladıkları zihinsel anlamlardır
Gerçeklik, ontolojiktir
Doğru, çoklu bakış açısına dayanır

Soru 82 - Öğrenciye, - Tekrar yapma imkanı sunar - İsteği hızda öğrenme fırsatı verir - Etkin katılımı yaşatır. - Anında geri dönüt sunar. Özellikleri verilen bu yöntem aşağıdakilerden hangisidir?

Gösteri
Örnek olay
Programlı öğretim
Problem çözme
Proje yönetimi

Soru 83 - - Robert Karplus tarafından Piaget’in zihinsel gelişim kuramına dayanılarak geliştirilmiştir. - Fen bilimleri müfredatını iyileştirme çalışmaları kapsamında düşünülmüştür. - Sınıf içi uygulamaları üç adımdan oluşur: inceleme ve veri toplama-kavramı tanımak-kavramı uygulamak. - Bireyin öğrenme ortamıyla ve oradaki araç-gereç materyallerle etkileşimini gerekli kılar. Hakkında veriler sunulan öğrenme modeli aşağıdakilerden hangisidir?

Bütünleştirici öğrenme
Öğrenme halkası
Konuşma halkası
Phillips 66
İstasyon

Soru 84 - Çağdaş eğitim programlarını klasik olanlardan ayıran temel niteliklerden biri, ilkinin “yaşama yakınlık” ilkesine göre düzenlenip “bilgi aktarma”yı değil bilgiyi kullanılabilme alışkanlığını kazandırmayı hedeflemesidir. Yukarıdaki ilke ve hedefi gerçekleştirmede diğerlerine göre daha işlevsel olan yöntem hangisidir?

Problem çözme
Tartışma
Benzetim
Beyin fırtınası
İstasyon

Soru 85 - Aşağıdakilerden hangisi altı şapkalı düşünme tekniği ile beyin fırtınası tekniği arasındaki ortak özellik değildir?

Yaratıcı düşünme deneyimi
Farklı ve geniş düşünebilme cesareti
Problem çözme süreçlerini etkin kılma
Psikomotor becerileri geliştirme
Aktif öğrenmeye teşvik etme

Soru 86 - İçe dönük bir öğretmen adayı olan Ergin, pratik uygulamalardansa olayların nasıl ve neden ortaya çıktığını soruşturarak söz konusu şeyin özünü kavramaya çalışır. Ayrıca o olay hakkında bir karara varmadan önce dikkatli, sabırlı ve tarafsız izleme süreci yaşar. Kolb’a göre Ergin’in öğrenme biçimi aşağıdakilerden hangisidir?

Somut
Etkin
Soyut
Yansıtıcı
Analitik

Soru 87 - Eğitim programındaki hedef öğrencilerin kişilik ve karakter gelişimlerini geliştirmektir. Bu durumda aşağıdaki yöntemlerin hangisi uygulamak diğerlerine göre önceliklidir?

Tartışma
Problem çözme
Takrir
Demonstrasyon
Soru-cevap

Soru 88 - Aşağıdakilerden hangisi öze dönük zeka ile ilgili bir davranıştır?

Üç boyutlu maket yapma
Kendi kendini değerlendirme
Birine mektup yazma
Fen deneyi ile ilgili deney raporu yazma
Şiir yazma

Soru 89 - - Türkçe dersinde “sınıf dergisi” hazırlayıp çıkarmak - Girişimcilik dersinde “iş başvurusu” taslağı hazırlamak - Fen ve Teknoloji dersinde “vücudumuzu tanıyalım” dersi için vücut modeli tasarlayıp yapmak Yukarıdaki etkinlikler için en uygun öğretim yaklaşımı aşağıdakilerden hangisidir?

Beyin fırtınası
Altı şapkalı düşünme tekniği
Proje yöntemi
İstasyon
Örnek olay

Soru 90 - “Eğitim yaşama hazırlık değil, yaşamın kendisidir” ilkesinden hareketle tasarlanan proje yöntemi, öğretim etkinliklerinde yaşamsal problemlerin çözümüne ilişkin öğrenme yaşantıları örgütler. Temel özellikleri incelendiğinde proje yönteminin tasarlanmasında etkili olan felsefe ve eğitim felsefesi akımları aşağıdakilerden hangisidir?

İdealizm - Daimicilik
Realizm - Esasicilik
Varoluşçuluk - Yeniden kurmacılık
Realizm - Daimicilik
Pragmatizim - İlerlemecilik

Soru 91 - Leyla öğretmen Fen ve Teknoloji dersinde “madde ve özellikleri” ünitesini işleyecektir. Bu ünitenin bilişsel hedef düzeyi bilgi ve kavramanın üzerindedir; bilgiler karmaşık ve ayrıntılıdır; ayrıca ders uygulamaya dönük olduğu için de öğrenci katılımı zorunludur. Aşağıdakilerden hangisi Leyla öğretmenin dersi organize etmesi için uygun bir öğretim yaklaşımı değildir?

Yapılandırmacılık
İşbirliği
Sunuş yolu
Buluş yolu
Araştırma ve inceleme

Soru 92 - Dersinizde görüşlerinizi, işlemlerinizi ve öğretim süreçlerinizi sözel anlatımın ötesine geçerek gerçekleştirmek istiyorsunuz. Ayrıca öğretim sürecinde öğrencilerinize de aktif roller vermek, onların beceri eğitimini bu yolla desteklemek istiyorsunuz. Aşağıdakilerden hangisi seçmemiz gerekenen en uygun öğretim yöntemidir, tekniği veya yaklaşımıdır?

Yaratıcı drama
Benzetim
İstasyon
Gösterip-yaptırma
Problem çözme

Soru 93 - “Türkiye’nin tarım sorunları nelerdir?”, “Türkiye’deki genetiği değiştirilmiş tohumlar hakkında ne derece bilgi sahibiyiz?” ve “Türkiye’deki tarımsal ürünlerde kımıl zararlısının yol açtığı sorunlar nelerdir?” konularında ilgi uyandırmak için tartışma etkinliği düzenlemek istiyorsunuz. Aşağıdaki tartışma tekniklerinden hangisi öğrencilerinizin her birinin görüşünü açıklamak için daha çok fırsat bulduğu bir tekniktir?

İstasyon
Münazara
Görüş geliştirme
Altı şapkalı düşünme
Forum

Soru 94 - Aşağıdaki öğretim yollarından hangisi, mantıkçı düşünen, entellektüel başarıyı arayan ve “mühendis kafalı” öğrenci tipi denilenler tarafından tercih edilir?

Problem Çözme
Tam öğrenme
Buluş yolu
Yapısalcılık
Sunuş yolu

Soru 95 - Aşağıdakilerden hangisi başarısı güdüsü yüksek öğrencilerde görülecek olan davranışlardan biridir?

Dışsal etkenleri sebep gösterme
Olumsuz akademik özgüven
Gerekli çabanın gösterilmemesi
Üst düzey öğrenme süreçlerine isteklilik
Güçlükler karşısında yılgınlık

Soru 96 - Aşağıdakilerden hangisi çoklu zeka kuramını açıklamak için yetersiz bir önermedir?

Zeka tanımı, gerçek yaşama dayanır.
Zekanın niteliği doğuştandır ve sabittir.
Zeka çoğulcu bakış açısıyla anlaşılır.
Zekalar birbirine birleşerek ve kaynaşarak çalışırlar
Tüm zekalar evrenseldir.

Soru 97 - Aşağıdaki yöntem veya tekniklerle etkili düşünme biçimleri arasındaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır?

Problem çözme – Yaratıcı düşünme
Balık kılçığı – Analitik düşünme
Mikro öğretim – Yansıtıcı düşünme
Programlı öğretim – Bilimsel düşünme
Altı şapkalı düşünme – Eleştirel düşünme

Soru 98 - Öğrencilerin bir yaşantıyı, bir olayı, bir fikri veya soyut bir kavramı eğitsel oyunlarla tanıyıp deneyimlemeleri için aşağıdakilerden hangisi uygundur?

Akvaryum
Konuşma halkası
Görüş geliştirme
Münazara
Drama

Soru 99 - İşbirliğine dayalı öğrenme yaklaşımında kazandırılması gereken becerilerden biri “yüz yüze etkileşim”dir. Aşağıdakilerden hangisi yüz yüze etkileşim becerisi hakkında verilen en uygun açıklamadır?

“Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz içindir” ilkesinin grup içinde geçerli olmasıdır.
Değerlendirmenin her bir grup üyesinin bireysel performansını da hesaba katma gerekliliğidir.
Her bir grup üyesinin üzerinde çalışılan sorunun çözümüne ilişkin diğer grup üyelerini bilgilendirmesi ve görüşlerin birlikte tartışılması etkinliğidir
Öğrencilerin kendi düzeyindeki öğrencilerle karşılaştırılarak değerlendirilmesi biçimidir
Bireysel katkıların açıkça belirlenmesi sürecidir.

Soru 100 - - Problemin nedenlerini ve alt nedenlerini belirlemede kullanılır. - Onun sayesinde probleme odaklanılır. - Problem için çözüm üretmez fakat organize düşünmeyi sağlar. - Nesnel düşünmeyi öğretir. Hangi teknik bu kazanımlarda daha etkilidir?

Konuşma halkası
Görüş geliştirme
Balık kılçığı
Öğrenme halkası
Beyin fırtınası

Soru 101 - Öğrenci başarısını belirleme amacıyla yapılan bir ölçme işleminde elde edilen ölçülerden biri 70, diğeri 35’dir. Bu ölçülerden 70 ile ifade edilen büyüklük 35 ile ifade edilenin 35 fazlası ise bu ölçme işleminde aşağıdaki ölçek türlerinden hangileri kullanılmış olabilir?

Sınıflama- Sıralama
Sıralama- Eşit aralıklı
Eşit oranlı- Sınıflama
Eşit aralıklı- Eşit oranlı
Eşit aralıklı- Sınıflama

Soru 102 - Öğrenmeleri izleme amacıyla yapılan değerlendirmede öğrenci başarısını yoklamada neyi ölçüt olarak alabiliriz?

Grubun yetenek düzeyi
Ön koşul öğrenmeler
Öğrencilerin başarı sıralaması
Öğrenme ihtiyaçları
Hedef davranışlar

Soru 103 - Bir öğretmenin ölçme aracını geliştirme sürecinde testteki toplam maddelerin ölçülecek davranışları ve konu içeriğini örnekleme derecesini incelemesindeki temel amacı aşağıdakilerden hangisidir?

Bilen öğrencilerle, bilmeyen öğrencileri ayırma
Öğrencilerin başarılı olmalarını sağlama
Yoklanan davranışın öğrenilme derecesini belirleme
Ölçme aracının kapsam geçerliğini artırma
Doğru yanıt verenlerin oranını bulma

Soru 104 - Negatif korelasyon, değişkenlerden birinin değeri artarken diğerinde azalma olduğunu gösterir. Buna göre, aşağıdakilerden hangisinde verilen iki değişken arasında hesaplanacak korelasyonun negatif olması beklenir?

Düzenli çalışma- başarı düzeyi
Gelir düzeyi- satın alma gücü
Hata düzeyi - güvenirlik düzeyi
Aşırı hız - trafik kazaları
İlgi - olumlu tutum

Soru 105 - Aşağıdakilerden hangisi bir ölçme aracının yapı geçerliğini belirlemeye yönelik bir uygulamadır?

Bir ölçme aracından elde edilen aritmetik ortalama ile aynı amaçla hazırlanmış farklı bir ölçme aracından elde edilen aritmetik ortalama arasında anlamlı fark olup olmadığını belirleme
Bir grubun belirli bir testten elde ettiği puanlarla, geçerliği daha önceden belirlenmiş başka bir testten elde ettiği puanlar arasındaki korelasyonu hesaplama
Öğrencilerin belirli bir öğretim programı sonundaki başarıları ile bu öğretim programına seçme amacıyla kullanılan ölçme aracından elde ettikleri puanlar arasındaki korelasyonu hesaplama
Aynı davranışları ölçtüğü düşünülen iki ölçme aracını aynı gruba aynı koşullarda uygulayıp bu uygulama sonunda elde edilen puanlar arasındaki korelasyonu hesaplama
Bir test, ölçülmek istenen özelliğe sahip oluş dereceleri farklı iki gruba uygulama ve bu uygulama sonucunda elde edilen puanların gruplar arasındaki farkı yansıtıp yansıtmadığını belirleme

Soru 106 - Değerlendirme rubrik kullanmanın yararları arasında aşağıdakilerden hangisi yer almaz?

Öğrencinin geleceğine yönelik beklentilerine ölçüt sağlar.
Daha nesnel ve tutarlı ölçmeye izin verir
Öğretmenler belirli zamanlarda kriterlerini açıklayabilir.
Gelişmeyi ölçmek ve belgelemek için ölçütler sağlar.
Öğrenci başarısının standartlarını belirlemek için ölçütler sağlar.

Soru 107 - Öğrencilerin aktif olduğu öğrenme süreçlerinde, öğretmen öğrencileri değerlendirirken, yaptığı sınav sonuçlarıyla birlikte öğrencilerin sınıf içi etkinliklere katılma düzeyleri, araştırma ve inceleme yapabilme becerileri, sorumluluk alma düzeylerini de dikkate alarak başarıları hakkında karar verir. Aşağıdakilerdenhangisi, öğretmenin bu bilgileri elde etmesinde katkı sağlar?

Yazılı kağıt kalem testleri
Performans testleri
Gözlem formları
Anketler
Portfolyolar

Soru 108 - I. Öğrencilerin bazı becerileri kazanmaları konusunda geçerli ve nesnel sonuçlar sağlar. II. Öğrencinin kazandığı beceriler konusunda yeterlilik ölçüsü sağlar. III. Öğrencilerin kendi öğrenmeleriyle ilgili olarak zayıf ve güçlü yönleri hakkında sonuç sağlar IV. Öğrenme ve uygulama süreçlerini doğrudan ölçerek, öğretim sonuçları hakkında bilgi sağlar. Yukarıda verilen bilgiler, aşağıdaki ölçme araçlarından hangisini tanımlamaktadır?

Görüşme formu
Performans testleri
Gözlem formu
Standart testler
Yeterlilik testleri

Soru 109 - Babasının bahçede çiçekleri suladığını gören Barış,‘babacım çiçekleri neden suluyorsun?’ diye sorar. Babası da ‘çiçekler kuruyup yapraklarını dökmesin.’ diye cevap verir. Bunun üzerine Barış, babasının başına su dökerek ‘babacığım senin de saçların dökülmesin!’ der. Çocuğun, babasının başına bu şekilde su dökmesi Piaget’in bilişsel gelişim kuramına göre aşağıdakilerden hangisine örnek olabilir?

Uyum kurma ( akomodasyon)
Benmerkezcilik
Psikolojik stres
Genelleme
Özümleme (asimilasyon)

Soru 110 - Sevinç’in kar yağdığında gökyüzüne bakıp ‘anneciğim sanırım yukarıda bazı yaramaz kardeşler yastık savaşı yapıyorlar’ demesi Piaget’e göre hangi dönemde görülen bir özelliktir ve bu özelliğe ne ad verilir?

İşlem öncesi dönem-canlandırmacılık
İşlem öncesi dönem- yapaycılık
Somut işlemler dönemi-sembolik oyun
Duyusal motor dönem-kişilerin sürekliliği
İşlem öncesi dönem- benmerkezcilik

Soru 111 - Ferzan, aslında hep balerin olmak istediğini ama ailesinin buna engel olduğunu vurgulamakta, bundan duyduğu üzüntüyü sırası geldikçe vurgulamaktadır. Aslında kendisi fiziksel olarak bale yapmaya hiç uygun değildir ve başladığı işi sürdürmede de son derece başarısız ve motivasyonu düşük daldan dala atlayan, egosu gelişmemiş bir kişidir. Ferzan’ın içinde bulunduğu durum hangi savunma mekanizmasını geliştirdiğinin göstergesidir?

Yön değiştirme
Güdüleri çarpıtma
Çarpıtma mekanizması
Yansıtma
Bahane bulma

Soru 112 - I. Çuha çiçeklerinin ne renk olacağını ısının belirlemesi II. Develerin kirpiklerinin uzun, ayaklarının büyük olması III. Ece’nin saçlarının kahverengi, kan grubunun A pozitif olması IV. Masal’ın daha anne karnındayken ten renginin ne olacağının belli olması Yukarıda sözü edilen kavramların karşılığı aşağıdakilerden hangisinde sırası doğru olarak verilmiştir?

Genotip-modifikasyon-fenotip-adaptasyon
Modifikasyon-genom-kromozom-genotip
Fenotip-homozigot- genom- adaptasyon
Modifikasyon-adaptasyon-fenotip-genotip
Genotip-fenotip-adaptasyon-modifikasyon

Soru 113 - Erdem öğretmen önemli bir rahatsızlık geçirmiş raporu bitince okula yeniden dönmüştü. Fakat o gün kendini çok da iyi hissetmediği için derste yeterince performans gösterebildiğinden emin değildi, çok önemli bir konu anlatmıştı ama öğrenciler tarafından yeterince anlaşılıp anlaşılamadığını bilmiyordu. Acaba öğrenciler onun konuyu iyi anlatıp anlatamadığı üzerinde ne düşünüyorlardı. Bunu bilmek isterdi. Gelecek ders bu konuyu öğrencileriyle açıkça konuşma kararı aldı. Gerekirse konuyu yeniden anlatacaktı. Aşağıdakilerden hangisi Erdem öğretmenin düşünme biçimini doğru yansıtmaktadır?

Hipotetik düşünme
Tümevarımsal düşünme
Tümdengelimsel düşünme
Metabilişsel düşünme
Anolojik düşünme

Soru 114 - Evren, sınıfta çok başarılı bir öğrenci olmasa da hiç zayıfı olmadan dönemi tamamlamıştır. Karnesini alıp eve heyecanla geldiğinde, annesi suratını asarak, komşusunun kızlarının teşekkür takdir aldıklarını, kendisinin karnesinin hiçbir şeye yaramadığını belirterek Evren’e kızmıştır. Annesinin bu tepkisi Evren’ de hangi gelişim krizinin derinleşmesine sebep olur?

Temel güvene karşı güvensizlik
Üretkenliğe karşı durgunluk
Özerkliğe karşı kuşku ve utanç
Girişimciliğe karşı suçluluk
Başarıya karşı aşağılık duygusu

Soru 115 - İlköğretime başlayıncaya kadar Caner, annesinden ayrı hiçbir mekanda bulunmamış, tuvalet ihtiyacından, yemek yemesine, oyun ihtiyacından, üst baş giymesine kadar bütün her şeyi annesi gidermiştir. Bu durumun yaşanması nedeniyle Caner özerklik dönemi krizini aşamayarak, okula başladığında annesinin kendisiyle birlikte sınıfta oturmasını istemekte aksi durumda ağlayarak okuldan kaçmaya çalışmaktadır. Okula yeni başlayan Caner’in böyle bir tepki vermesi aşağıdakilerden hangisine örnektir?

Ego bütünlüğü
Çelişkili( kuşkulu) bağlanma
Psikososyal moratoryum
Rol karmaşası
Kargaşalı kimlik

Soru 116 - Piaget’in ahlaki gelişim kuramıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

10-12 yaşlarından sonra çocuklar kuralların esnemeye başladığını anlarlar.
5-10 yaşları arasında çocuklar kuralların otorite tarafından konulduğuna ve mutlaka uyulması gerektiğine inanırlar
10 yaşına kadar çocuklar davranışları sonuçlarına göre değerlendirirler.
10-12 yaşlarından sonra çocuklar ödül veya ceza beklentisine göre seçim yaparlar.
Ahlaki gelişimi iki evrede inceler.

Soru 117 - Mustafa’nın en çok yapmaktan hoşlandığı etkinliklerden biri de geç saatlerde sokaklar boş olduğu için bisiklet sürmektir. Ancak babası geç saatlerde Mustafa’nın bisiklet sürmesine kızmaktadır. Mustafa babasının işten eve geç geldiği günleri fırsat bilerek geç saatlerde bisiklet sürerken,babasının eve erken geldiği saatlerde bu davranışını sergilememektedir. Mustafa’nın bu davranışı, Kolhberg’in ahlaki gelişim evrelerinden hangisine karşılık gelmektedir?

Dış kurallara bağlılık
Sosyal sözleşme eğilimi
İtaat ve ceza
Kanun ve düzen
İyi çocuk eğilimi

Soru 118 - Aşağıdakilerden hangisi, öğrenme yoluyla kazanılan bir davranışa örnek değildir?

Çocuğun, basketbol oynarken turnikeye çıkması.
Kaybolan bir çocuğun polise oturduğu sitenin adını söylemesi.
Bilgisayar tamircisinin bilgisayarı açar açmaz sorunu anlaması.
Çocuğun, oyun oynarken yere düşmesi sonucu ağlaması.
Eve gelen Elif’in yemeğin kokusundan annesinin dolma yaptığını anlaması.

Soru 119 - I. Yeni bir öğrenme yaşantısı için kişisel yeterliliklerin tümüdür. II. Yaşantı ürünü olan kalıcı izli davranış değişiklikleridir. III. Gelişim açısından önemli zaman dilimleridir. Yukarıdaki tanımlamaların karşılığı olan kavramlar sırası ile hangi seçenekte verilmiştir?

Gelişim, öğrenme, hazırbulunuşluk
Hazırbulunuşluk, öğrenme, gelişme
Kritik dönem, öğrenme, hazırbulunuşluk
Olgunlaşma, öğrenme, hazırbulunuşluk
Hazırbulunuşluk, öğrenme, kritik dönem

Soru 120 - Öğrenmeyi doğrudan etkileyen üç temel faktör aşağıdakilerden hangisidir?

Öğretenle ilgili faktör, öğrenenle ilgili faktör ve öğretim yöntemi ile ilgili faktör
Öğrenenle ilgili faktör, öğrenilenle ilgili faktör ve yöntemle ilgili faktör
Öğretimle ilgili faktör, öğrenenle ilgili faktör, öğrenilenle ilgili faktör
Öğretmen ile ilgili faktör, yöntemle ilgili faktör, öğrenenle ilgili faktör
Öğrenilenle ilgili faktör, öğretimle ilgili faktör ve zamanla ilgili faktör

Soru 121 - Sürekli radara yakalanan Ali, önceleri tüm trafik polislerinden daha sonra ise sadece kendisine ceza kesen trafik polisinden korkmuştur. Bu açıklamaya göre, (I) Ali’nin bu davranışı kazandığı öğrenme türü, (II) bütün polislerden korkması, (III) sadece ceza kesen polisten korkmasına karşılık gelen kavramlar aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?

Klasik koşullanma, ayırt etme, genelleme
Operant koşullanma, uyarıcı kontrolü, ayırt etme
Operant koşullanma, genelleme, ayırt etme
Operant koşullanma, ayırt etme, genelleme
Klasik koşullanma, genelleme, ayırt etme

Soru 122 - Klasik koşullanma üç temel öğeyi gerektirir. Koşulsuz uyarıcı, koşulsuz tepki ve bu sürece sonradan katılan nötr uyarıcıdır. Organizma koşulsuz uyarıcıya verdiği tepkiyi nötr uyarıcıya da verdiğinde koşullanma gerçekleşmiş olur. Buna göre klasik koşullanmada aşağıdakilerden hangisi verilmediğinde sönme gerçekleşir

Nötr uyarıcı
Koşullu uyarıcı
Koşulsuz uyarıcı
Olumsuz pekiştireç
Olumlu pekiştireç

Soru 123 - Orta öğretimin son sınıfında görev yapan Hatice öğretmen, önce öğrencilerin doğru cevap verdiği her doğru yanıtı pekiştirmiş ancak belli bir süre sonra pekiştirme tarifesini değiştirmek gerektiğini düşünerek değişken oranlı tarifeye başvurmuştur. Hatice öğretmenin pekiştirme tarifesini değiştirmesinin başlıca nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Her öğrenmenin farklı pekiştireçlere ihtiyaç duyması
Öğrenmede, her türlü pekiştirecin etkili olması
Sürekli pekiştirmenin öğrenen için çok az etkili olması
Sürekli pekiştirmenin bazı sınıflarda ve zamanlarda etkili olması
Oranlı pekiştirmenin davranışa süreklilik kazandırmada daha etkili olması

Soru 124 - 2008 yılında bir ilköğretim okuluna atanan Ayşe öğretmen, öğrencilerinin zamanında ödevini yapma alışkanlığına sahip olmadığını fark ettiğinde öğrenme kuramlarına başvurmaya karar vermiştir. Öğrencilerin alışkanlık kazanmasında öğrencilerinin ödev yaptıktan sonra övülmesinin ya da pekiştirilmesinin bu davranışların şekillendirmesinde etkili olacağı düşüncesini temel alarak davranışlarını değiştirmiştir. Ayşe öğretmen, öğrencilerin ödevlerini zamanında yapma gibi davranışları alışkanlık haline getirmesinde aşağıdaki öğrenme kuramlarından hangisinin görüşlerini temel almıştır?

Bilişsel öğrenme
Klasik (tepkisel) koşullanma
Edimsel (operant) koşullanma
Sosyal öğrenme
Deneme yanılma yoluyla öğrenme

Soru 125 - Pekiştirmeleri iki ana grup içinde ele almak mümkündür. Ortama hoş bir uyarıcının girmesi olumlu pekiştirme, ortamdan hoş olmayan bir uyarıcının çekilmesi sonucu davranışın tekrar etmesi ise olumsuz pekiştirme. Buna göre, aşağıdakilerden hangisi diğerlerinden farklı bir pekiştirme türüdür?

Oyuncaklarını toplayan Ayşe’ye annesinin çikolata vermesi
Ödevini yapan Ali’ye öğretmeninin aferin demesi
Birinciliği kazanan Ahmet’e kulüp başkanının prim vermesi
Dişi ağrıyan Seda’nın dişini çektirmesi
Şarkı söyleyen Sırma’nın alkışlanması

Soru 126 - Skinner’ın fare deneyinde organizmanın rastgele bir davranış sergilemesini sağlamak için hafif şiddette ortama elektrik verilir. Bu elektrik organizmanın davranışı sergilemesiyle ortamdan çekilir. Böylece organizma elektrik şokuna maruz kalmamak için davranışını tekrar eder. Skinner’ın sırasıyla aşağıdakilerden hangisini kullandığı söylenebilir?

I. Tip ceza – olumsuz pekiştirme
II. Tip ceza – olumlu pekiştirme
Olumlu pekiştirme – olumsuz pekiştirme
Olumsuz pekiştirme – olumsuz pekiştirme
Olumlu pekiştirme – sönme

Soru 127 - Beden eğitimi bölümünde her gün derslere başlanmadan 100 metre koşu yapılmaktadır. Ahmet öğretmen, takımda yer alıp karşılaşmayı kazanan öğrencileri bu ısınma hareketlerinden muaf tutmuştur. Beden eğitimi öğretmenleri değiştiğinde yeni öğretmenleri takımda yer alıp başarı kazanan öğrencilerin de koşmasını istemiştir. Takımda yer alan öğrenciler başarı kazandıklarında bu koşudan muaf tutulduklarını dile getirmişlerdir. Takımda yer alıp başarı gösteren öğrencilerin bu davranışı aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir?

Olumlu pekiştirme
Olumsuz pekiştirme
I. Tür ceza
II. Tür ceza
Sönme

Soru 128 - Günümüz eğitim anlayışında her alanda olduğu gibi cezayla ilgili de mantık değişikliği olduğunu söylemek mümkündür. Klasik eğitimde yaygın olan şey istenmeyen davranış ortaya çıktığında ortama hoş olmayan uyarıcının sokulmasıdır. Buna karşılık modern eğitimde ortamdan hoş olan uyarıcının çıkarılması önerilmektedir. Buna göre aşağıdaki örneklerden hangisinde günümüz eğitimine uygun bir uygulamanın olduğu söylenebilir?

Sınıfta sorun çıkaran Ali’yi öğretmenin azarlaması
Ödevlerini yapmayan öğrencilere öğretmenin eksi vermesi
Sınıfta sorun çıkaran öğrencilerin beden eğitimi dersine çıkmasına izin verilmemesi
Soruyu cevaplamayan öğrencilere öğretmenin bir soru daha sorması
Ödevini yapmayan öğrencileri, velilerinin önünde öğretmenin uyarması

Soru 129 - Bir öğretmen sinirlendiğinde kalemle sıraya vurarak öğrencilerini uyarma yoluna gittiğinden öğrenciler kalem sesine karşı gerilme ve kasılma tepkisi vermiştir. Bu öğrenmeden sonra öğrenciler öğretmenin elinde her kalemi gördüklerinde de gerilme ve kasılma tepkisi vermeye başlamışlardır. Öğrencilerin öğretmenin elinde kalemi görünce de kasılma ve gerilme tepkisi vermeleri aşağıdakilerden hangisinin sonucudur?

İkinci dereceden koşullanma
Karşıt tepki oluşturma
Olumlu pekiştirme
Bıktırma yöntemi
Duyarlılık kazanma

Soru 130 - Büşra, eğitim hayatının ilk yıllarında tarih dersinde başarısız olmuş ve tarih dersine karşı olumsuz bir tutum geliştirmiş ve uzun yıllar sadece ezberleyerek bu dersten geçmiştir. Ancak 9. sınıfta esperilerle tarih anlatan öğretmeni Ahmet Bey’le birlikte tarih dersine karşı tutumu değişmiş ve tarih en sevdiği derslerden biri olmuştur. Büşra’nın tarih dersine karşı olumlu tutum geliştirmesi aşağıdaki kavramlardan hangisiyle açıklanabilir?

Sistematik duyarsızlaşma
Karşıt koşullanma
Kendiliğinden geri gelme
Zıt - tepki yöntemi
Bıktırma yöntemi

Soru 131 - Aşağıdakilerden hangisi Premack ilkesinin uygulanmasına örnek değildir?

Irmak’ın hoşlanmadığı ıspanaklı yemeğini bitirdikten sonra dondurma yemesine izin verilmesi
Ali’ye babasının ödevlerini yaptıktan sonra playstation oynayacağını söylemesi
Üniversite sınavını kazanan Zehra’ya babasının bisiklet alması
Bir annenin ödevini bitirmediği için çocuğunun elindeki oyuncağı alması ve oyun oynamasını yasaklaması
Babasının, Mustafa’ya odasını topladığında sinemaya gidebileceğini söylemesi

Soru 132 - Yemek yemek istemeyen 6 yaşındaki Sırma’ya annesi, yemeğini bitirirse kendisinin çok sevdiği Balzac’ın Vadideki Zambak romanını hediye edeceğini söylemiştir. Ancak Sırma’nın yemek yeme davranışında herhangi bir değişiklik olmamıştır. Bu durum aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir?

Pekiştireç bireyin gelişim düzeyine uygun olmalıdır.
Pekiştireç davranışın sıklığını artırır.
Sistemsiz pekiştirilen davranış geç söner.
Hangi davranışın pekiştirilmesi gerektiği sosyo kültürel çevrece belirlenir.
Davranışın kalıcı olması için farklı pekiştireç tarifeleri kullanmalıdır.
Soru 1: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 2: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 3: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 4: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 5: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 6: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 7: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 8: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 9: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 10: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 11: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 12: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 13: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 14: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 15: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 16: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 17: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 18: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 19: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 20: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 21: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 22: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 23: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 24: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 25: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 26: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 27: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 28: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 29: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 30: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 31: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 32: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 33: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 34: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 35: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 36: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 37: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 38: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 39: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 40: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 41: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 42: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 43: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 44: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 45: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 46: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 47: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 48: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 49: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 50: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 51: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 52: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 53: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 54: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 55: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 56: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 57: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 58: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 59: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 60: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 61: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 62: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 63: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 64: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 65: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 66: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 67: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 68: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 69: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 70: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 71: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 72: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 73: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 74: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 75: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 76: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 77: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 78: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 79: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 80: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 81: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 82: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 83: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 84: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 85: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 86: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 87: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 88: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 89: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 90: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 91: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 92: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 93: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 94: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 95: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 96: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 97: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 98: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 99: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 100: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 101: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 102: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 103: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 104: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 105: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 106: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 107: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 108: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 109: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 110: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 111: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 112: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 113: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 114: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 115: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 116: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 117: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 118: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 119: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 120: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 121: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 122: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 123: Dogru Cevabı e Şıkkıdır.
Soru 124: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 125: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 126: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 127: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 128: Dogru Cevabı c Şıkkıdır.
Soru 129: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.
Soru 130: Dogru Cevabı b Şıkkıdır.
Soru 131: Dogru Cevabı d Şıkkıdır.
Soru 132: Dogru Cevabı a Şıkkıdır.