Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
KPSS Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalıyım? - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Yabancı Dil Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
KPSS Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalıyım?

reklam

KPSS Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalıyım?


Kpss sınavında Türkçe ile ilgili 30 soru çıkmaktadır. Bu da soruların yüzde ellisine denk gelmektedir. Bu yüzden Kpss Türkçe adaylar için sınavda büyük önem taşımaktadır. Çıkan soruların, %5 Sözcük bilgisi, %10 Dil bilgisi, %5 Anlatım özellikleri, %30 Okuduğunu anlama konularından oluşmaktadır. Kpss türkçe konuları; sözcükte anlam, cümlede anlam, paragraf konusu, ses bilgisi, yazım kuralları, noktalama işaretleri, dil bilgisi ve anlatım bozuklukları konularından oluşmaktadır.

Kpss Türkçe konularına her yıl artan bir şekilde önem vermektedir ve soruların zorluk derecesi her geçen yıl artmaktadır. Kpss türkçe dersine ait konuların daha zorlaşmasının sebebi bu alandaki sorulara cevap veren memur adaylarının fazla olmasıdır. Diğer bir deyişle cevaplanma oranının diğer derslere göre daha fazla olmasıdır.

Kpss Türkçe çalışırken daha önce çıkan sorularını ana hatlarıyla araştırmak ve incelemek gerekmektedir. Ancak bu ana hatları somutlaştırdıktan sonra, işte o zaman her bir kategoriye nasıl çalışılacağına ilişkin daha planlı bir şekilde çalışılabilinir.

Anlam Bilgisi; her şeyden önce hızlı ve doğru okumayı; okuduğunu anlamayı ve anladığını yorumlamayı gerektirmektedir. Soruların büyük çoğunluğunun Anlam Bilgisi ile ilgili veya ilişkili olması ve sorularda ezbere dayalı bir bilgi istenmemesi bunun en önemli kanıtıdır. Anlam Bilgisi soruları; daha çok kelime, cümle ve paragraf düzeyinde adayların karşısına çıkmaktadır. Bu tür sorular, sözcüğün anlamını kavramaya, sözcüğün cümle içinde kazandığı değişik anlamları bulmaya, yorumlamaya ve bazen de deyimlerin anlamlarını kavramaya yönelik sorular şeklinde sorulmaktadır.

Cümle anlamında, cümlede verilen yargıyı kavramak, yargının oluşmasında etkili olan yardımcı yargıları bulmak, yargıyı aktaran kişinin yansıttığı duyguyu, bilişi, düşünceyi anlamakla ile ilgili sorular da gelmektedir. Bu tip sorularda, cümle anlamında ve düzeyinde daha çok anlama yeteneği ölçülmektedir. Ayrıca birbirine benzer yargılar arasından farklı olanı bulabilmeniz üzerinde de bir sınama yapılmaktadır. Bu bakımdan Türkçe sorularının çözülmesinde soru gövdesini yakalamak ve çok iyi kavramak gerekmektedir.

Paragraf sorularında istenen ise, değişik yargılardan oluşan bir bütünü kavrayabilmektir. Bunu kavrarken aynı zamanda onun parçalarla olan ilgisini de anlamak gerekmektedir. Paragraf soruları, uzun olmalarından dolayı zor soru olarak algılanmaktadırlar. Ancak bu düşünce temelsiz ve çok yanlış bir düşüncedir. Halbuki bu sorular, en kolay sorulardır. Çünkü bu soruların cevabı, soruda verilen parçanın içinde gizlidir. Tabii ki, paragraf sorularını kolay çözmenin yolu, bol bol paragraf sorusu çözmek ve her fırsatta kitap okumayı temel bir alışkanlık haline getirmekten geçmektedir.

Bunun yanında, paragrafı okumadan önce soru kökünü, altı çizili sözcüğü mutlaka doğru okumalı ve ne sorulduğunu kavrayarak, soru gövdesinde bu bilinçle bir arama/tarama/eleme yapmak gerekmektedir. Gerek Anlam Bilgisi gerekse Paragraf Bilgisi konularından gelen soruları çözebilmek için iyi bir okuyucu olmak gerekmektedir.

Burada önemli olan da sözlük kullanımıdır. Okunan metinde karşılaşılan kelimelerden anlamları bilinmeyenleri öğrenmek, deyimlerin tam karşılığını bilmek ve atasözlerini kavramak için mutlaka bir Türkçe Sözlük ve bir de Atasözleri Sözlüğü sınava hazırlanırken edinmek gerekmektedir. Böylece sınavlarda çıkacak muhtemel deyim, atasözü ve kelime anlamı gibi soruları, çok daha rahat bir şekilde çözebilme yeteneğine kavuşmuş olunacaktır.

 

KPSS Türkçe Dersi Eğitim Seti


Etiketler : kpss türkçe dersine nasıl Çalışmalıyım

KPSS Eğitim Bilimleri

Facebook Yorumlar