Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
İşte O Memurlara Müjde - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
YDS Sınavı Hazırlık Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
İşte O Memurlara Müjde

reklam

İşte O Memurlara Müjde

Anayasa Mahkemesi'nden o memurlara müjde!

Anayasa Mahkemesi, geçici görevlendirilen kamu görevlilerine ödenecek konaklama giderleri ile ilgili kanun hükmü hakkında bakın ne karar aldı. İşte ayrıntılar...

Anayasa Mahkemesi, geçici görevlendirilen kamu görevlilerine ödenecek konaklama giderini 10 günle sınırlayan kanun hükmünü iptal etti.

Anayasa Mahkemesinin Resmi Gazetede yayımlanan gerekçeli kararına  göre, geçici görevlendirilen bir kamu görevlisi, konaklama giderinin ödenmesi  istemiyle yaptığı başvurunun reddi üzerine, Trabzon Bölge İdare Mahkemesinde dava  açtı.

 Trabzon Bölge İdare Mahkemesi de dava konusu 6245 sayılı Harcırah  Kanununda yer alan "geçici görevlendirilen kamu personeline her defasında on gün  ile sınırlı olmak kaydıyla konaklama gideri ödeneceğine" ilişkin düzenlemenin  Anayasa'ya aykırı olduğu kanısına vararak, iptali ve yürürlüğünün durdurulması  istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

 Yüksek Mahkeme, kanunun 33. maddesine eklenen "...her defasında on gün  ile sınırlı olmak…" ibaresini iptal etti.

 Anayasa Mahkemesinin gerekçesinde, Anayasa'nın 2. maddesine göre,  Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal bir hukuk devleti olduğu, bu maddede ifade edilen  sosyal hukuk devletinin, "temel hak ve özgürlükleri en geniş ölçüde  gerçekleştiren, güvence altına alan, toplumsal gerekleri ve toplum yararını  gözeten, kişi ve toplum yararı arasında denge kuran, toplumsal dayanışmayı en üst  düzeyde gerçekleştiren, eşitliği ve sosyal adaleti sağlayan, çalışma hayatının  gelişmesi için önlemler alarak çalışanları koruyan, sosyal güvenlik sorunlarını  çözmeyi yüklenmiş, ülkenin kalkınmasıyla birlikte ulusal gelirin sosyal katmanlar  arasında adaletli biçimde dağıtılmasını amaç edinmiş devlet" olarak tanımlandığı  belirtildi.

Kamu görevlileri ile kamu idareleri arasındaki hizmet ilişkilerinin  kural işlemlerle düzenlendiği, kamu görevlilerinin, belirli bir statüde, nesnel  kurallara göre hizmet yürüttükleri vurgulanan gerekçede, kamu görevlilerinin  geçici görevlendirilmelerinin de kamu yararı ve hizmet gerekleri doğrultusunda,  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, tabi oldukları kurumların özel düzenlemeleri  ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uyarınca yapıldığı hatırlatıldı.

Gerekçede, "Geçici görevlendirilme sebebiyle asıl görev yeri dışında  konaklamak durumunda kalan kamu görevlilerinin, maddi açıdan belli bir külfetle  karşı karşıya kalmaları ve bu külfetin, kamuhizmetinin yürütülmesinden  kaynaklanması nedeniyle kamuca karşılanması gerekmektedir. Konaklama giderinin  ödenmesini on gün ile sınırlayan itiraz konusu kural, sosyal hukuk devleti  ilkesiyle bağdaşmamaktadır" denildi.

Görüntülü Eğitim Setleri

Online Görüntülü Eğitim Setleri


Etiketler : İşte o memurlara müjde


Facebook Yorumlar

KPSS A