Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Yatırım ve Kalkınma Bankaları - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
KPSS Genel Kültür
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Yatırım ve Kalkınma Bankaları

reklam

YATIRIM VE KALKINMA BANKALARI

Türkiye’de borsanın kurulmasından önce biri kamu sektöründe, üçü de özel sektörde olmak üzere 4 kalkınma bankası (development bank) faaliyet göstermekte iken, yeni kurulan yatırım bankalarıyla bu sayı artmıştır.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) bir özel sektör bankasıdır. Ortakları arasında Türkiye İş Bankası başta olmak üzere bazı milli bankalar vardır.

Banka, öz kaynaklarında ve büyük çapta tahvil ihraç etmek suretiyle sağladığı fonlarla Türk Lirası kredileri açabilmekte ve yeni kurulan şirketlerin hisse senetlerini portföyüne alabilmektedir. Ayrıca Dünya Bankası vesair dış kaynaklardan sağlanan döviz kredilerini de Türkiye içinde kullandırma görevini yapmaktadır. Asıl önemli fonksiyonu yukarıda anlattığımız mekanizma ile sınai şirketlerin halka açılmasını sağlamaya çalışmaktır.

Sınai Yatırım ve Kredi Bankası (SYKB) , kredi konusunda benzer fonksiyonları olmakla beraber, şimdilik sermaye piyasasına bir katkısı bulunmamaktadır. Hissedarları milli bankalardır.

Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) (eski adıyla DESİYAB), yurt dışı işçi tasarruflarını yurt içinde yatırımlara aktarılmasına dönük olarak yatırım ve kalkınma bankacılığı yapmak üzere kurulmuştur. İştirak bankacılığı yapabilmektedir. Kredi ve iştirakleri daha ziyade gerici yörelerdeki teşvik kapsamında bulanan, çok ortaklı ve finansman sıkıntısı çeken şirketleri desteklemeye yöneliktir. Son yıllardaki asıl önemli fonksiyonu sermaye ve yönetim yetersizliğinden güç duruma düşen işçi şirketleriyle çok ortaklı hemşehri şirketlerini rehabilitasyona tabi tutarak, durumunu düzeltip kara geçenlerin hisse senetleri tekrar halka arz etmektir. Bu fonksiyonuyla TKB sermaye piyasamızın oluşması ve gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
 


Etiketler : yatırım ve kalkınma bankaları


Facebook Yorumlar

KPSS Eğitim Bilimleri