Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Türkiye'nin Platoları - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Yabancı Dil Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Türkiye'nin Platoları

reklam

TÜRKİYE'NİN PLATOLARI


Çevresine göre yüksek ve akarsular tarafından yarılmış geniş düzlüklere plato denir. Türkiye'de platolar genellikle bazı yerlerde toplanmış durumdadır.

Bunlar;
Plato terimi, fiziki coğrafya terimi olup oluşan yer şeklini ifade eder. Yayla terimi ise beşeri coğrafya terimidir, platolarda yapılan ticari  ekonomik faaliyetleri ifade eder.


1. Tuz Gölü çevresindeki platolar: Bunlar; gölün güneyinde Obruk, batısında Cihanbeyli, kuzeyinde ise Haymana, kuzeydoğusunda Bozok platosudur. Haymana ve Cihanbeyli platoları üzerindeki arazi tahıl ekim alanları ve mera olarak değerlendirilmektedir.


2. Orta Toroslar üzerindeki platolar: Taşeli platosu ile onun yakınında bulunan küçük platolardır. Türkiye'nin güneye uzanan kısmında bulunan Taşeli platosu, kalker arazi üzerinde gelişmiştir. Üzerinde çok sayıda dolinlerin ve ovaların bulunduğu plato, ekonomik olarak sınırlı zamanlarda sadece hayvancılığın yapılabildiği yerlerdir. Tarım toprağının az olduğu platonun yüzeyinde bitki örtüsü oldukça zayıftır. Ancak platoya gömülmüş bulunan akarsuların genişleyen vadi tabanlarında tarım yapılabilmektedir.


3. Güneydoğu Anadolu'nun batı kesiminde bulunan platolar: Fırat ve Dicle ırmakları ve kolları tarafından yarılmış geniş düzlüklerdir. Bunlar batıda Gaziantep, doğuda Şanlıurfa platosudur. Bu platolardaki ırmaklar platolara 150  200 m kadar gömülmüş olarak akarlar. Bu nedenle, bu sulardan tarımsal yönden yararlanmak zordur. Bu yüzden GAP düzenlenmiştir.


4. Doğu Anadolu platoları: Kuzeydoğuda Erzurum  Kars ve Ardahan platolarıdır. Bu platolarda hâkim olan yazları yağışlı karasal iklim, yaz aylarında uzun boylu çayırların yetişmesine ortam hazırlamaktadır. 2500 m'nin üzerinde yükseltiye sahip olan platolarda ekonomik faaliyet olarak hayvancılık ön plana çıkmıştır.


5. İstanbul Boğazı çevresindeki platolar: Bu platolar boğazın iki yakasında bulunan Kocaeli  Çatalca platolarıdır. Bu platoların yükseltileri 100  200 m arasında değişen alçak platolardır. Platoların yüzeyi akarsular tarafından yarılmıştır. Alçak olan platoların akarsular tarafından derin olarak yarılmış olması, yöredeki ulaşımı olumsuz şekilde etkilemektedir.

6. İç Batı Anadolu eşiği üzerindeki platolar: Akarsular tarafından yarılmış, yer yer engebeli eğimli ve geniş olmayan arazi parçalarıdır.


Not: İç Anadolu Bölgesi platoların en çok görüldüğü bölgedir. Yazılıkaya platosu iç Anadolu Bölgesi ile Ege Bölgesi arasında sınır oluştururken, Uzunyayla platosuda İç Anadolu ile Doğu Anadolu Bölgesi arasında sınır oluşturur.


Etiketler : türkiye'nin platoları

KPSS A

Facebook Yorumlar

KPSS A