Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Türkiye'de Dalga Aşındırma Şekilleri - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Yabancı Dil Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Türkiye'de Dalga Aşındırma Şekilleri

reklam

DALGA AŞINDIRMA ŞEKİLLERİ


a. Falezler: Dalgaların dağların denize paralel ve dik olduğu kıyılarda aşındırdığı oyukların zamanla büyüyerek üzerlerindeki kütlenin düşmesiyle oluşan ve kara içine doğru gerilemiş olan dik yamaçlara denir. Karadeniz'de Ordu Sarp arası ile Sinop  Karadeniz Ereğlisi arasındaki dik kıyılarda çok fazla falezler bulunmaktadır. Akdeniz'de ise Teke yarımadasıyla Taşeli yarımadasının dik kıyıları falezlerle doludur. Ege'de grabenlerin denize açıldığı alçak kıyılar dışında kalan dik kıyılarda da falezler oluşmuştur.

b. Haliç: Gelgit hareketlerinin etkili olduğu kıyılarda, akarsuların denize döküldüğü ağız bölümünde oluşan derin girintilere haliç denir. Okyanusa dökülen akarsularda görülür.

KIYI BİRİKİNTİ ŞEKİLLERİ


a. Plajlar (kumsallar): Falezlerden ve kıyıya yakın deniz tabanından dalgalar tarafından aşındırılan kum taneciklerinin birikmesi sonucu oluşurlar. Karadeniz'de Bafra ve Çarşamba deltaları kıyılarında kumsallar çok fazladır. Karadeniz Ereğlisi'nden Sakarya kıyı düzlüğüne kadar alçak kıyılarda da tipik kumsallar oluşmuştur. Ege Denizi kıyılarındaki kumsallar, falezlerin geliştiği dik kıyılar arasında, grabenlerin denize açıldığı yerlerde bulunmaktadır. Akdeniz'de Taşeli ve Teke yarımadalarının dik kıyıları dışında kalan bütün kıyılarda plajlar bulunmaktadır.


b. Kıyı Oku (Kıyı Kordonu): Dalga ve akıntıların kıyıdan kopardığı kaya ve molozları, kıyının önünde bir ucu kayaya bağlı olduğu halde biriktirdikleri şekillerdir.


c. Lagün (Deniz Kulağı): Koyların iki yanının kıyı kordonları ile birleştirilmesiyle oluşan göllere denir. Büyük Çekmece, Küçük Çekmece, Terkos (Durusu), Akyatan gölleri örnek olarak verilebilir.


d. Tombolo: Karaya yakın olan bir adanın, kıyı kordonu ile ana karaya bağlanarak oluşan biriktirme şeklidir. Kapıdağı Yarımadası, İnceburun (Sinop) tomboloya örnektir.


Etiketler : türkiye'de dalga aşındırma Şekilleri


Facebook Yorumlar