Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Türkiye'de Buzul Topografyası - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
KPSS Genel Kültür
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Türkiye'de Buzul Topografyası

reklam

BUZUL TOPOGRAFYASI


Kutup bölgesinin ve yüksek dağların yıllarca erimeyen karları ile oluşan kalın buz örtüleri ve yüksek dağların doruklarından aşağılara uzanan buzlar buzulları oluşturur. Erimeyen karların başladığı yere "daimi kar sınırı" denir.
Buzullar dördüncü zamanın (kuaterner) ilk yarısındaki buzul devirlerinde meydana gelmiştir.
Anadolu'da buzullaşmaya uğrayan yerler Batı Anadolu'da 2200 m, Doğu Karadeniz'de 2500 m, Doğu Anadolu'da ise 3000 m.lerden başlamaktadır.

Trakya, Ege ve Güneydoğu Anadolu'da günümüzde yükselti azlığından buzul etkileri görülmez. Türkiye kıyılarında buzul etkisinin görülmemesinin nedeni, ülkemizin matematiksel konumudur (orta kuşak ülkesi olması).
Ülkemizde buzulların görüldüğü yerler


BUZUL AŞINDIRMA ŞEKİLLERİ


a. Sirk: Buzulların derine aşındırması sonucunda oluşan çanak şeklindeki oluşumlardır. Bu çukurların suyla dolması sonucu sirk göller meydana gelir. Türkiye'de sirkler, daha çok dağların kuzeye bakan yamaçlarında oluşmuşlardır. Başlıca sirkler; Toros Dağları üzerinde Beydağları, Bolkar dağları, Aladağlar, Sultan dağlarında ve Buzul dağları doruklarında; Doğu Anadolu'da Ağrı, Süphan; Doğu Karadeniz Dağları'nda Kaçkar dağları, Giresun dağları, Kop, Mescit ve Yalnızçam dağlarında; Marmara Bölgesinde Uludağ'da; İç Anadolu Bölgesi’nde Erciyes dağında bulunmaktadır.


b. Hörgüç Kaya: Kalın buzul örtülerinin etkisinden kurtulmuş olan, geniş alanlarda hörgüce benzeyen yuvarlak tepecikler şeklinde görülen aşındırma şekilleridir.


c. Buzul vadisi: Buzulların hareketi esnasında az dirençli kayaları aşındırmasıyla oluşan tabanı inişli çıkışlı vadilerdir.


BUZUL BİRİKTİRME ŞEKİLLERİ


a. Moren (Buzul taş): Buzulların aşındırma yoluyla kayalardan kopardıkları parçalara denir. Üzerleri çok çizikli olan bu kaya parçalarının birikmesiyle "moren depoları" oluşur. Türkiye'de en çok görülen buzul şekli morenlerdir.


b. Drumlin: Buzul taşlarından oluşan daire ya da elips şeklindeki (Kaplumbağa şekline benzer) tepelere denir.


c. Sander: Eriyerek çekilmekte olan buzulun sularıyla beslenen derelerin oluşturduğu düz ya da yassı birikinti konileridir.
Buzul şekillendirmesi ülkemizde Sultan, Erciyes, Ağrı, Süphan, Tendürek, Cilo dağlarında görülmektedir.


Etiketler : türkiye'de buzul topografyası


Facebook Yorumlar

KPSS Lise