Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Türkiye'de Akarsu Biriktirme Şekilleri - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Yabancı Dil Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Türkiye'de Akarsu Biriktirme Şekilleri

reklam

AKARSU BİRİKTİRME ŞEKİLLERİ

a. Birikinti konisi: Dik yamaçlardan hızla akan akarsuyun eğimin birden azaldığı düz yerlerde hızının ve taşıma gücünün azalması sonucu taşıdığı materyali biriktirmesiyle oluşan koni şeklindeki birikintilere birikinti konisi denir. Bu şekillerin oluşumu için gerekli olan ani eğim değişiklikleri çok fazla olduğu için Türkiye'de birikinti konileri oldukça fazladır. Eğimin az olduğu etek kısımlarında bulunan alüvyal topraklar ve su kaynakları nedeniyle birikinti konileri köy ve kasaba yerleşimlerinin kuruluş yeri olmuştur.

b. Deltalar: Akarsuların yüksek yerlerden kopardığı malzemeyi deniz kenarında biriktirmesi sonucu oluşan ovalardır.
Deltalar;
- Akarsuyun taşıdığı alüvyon miktarı
- Kıyının dikliği
- Kıyı akıntıları
- Gel  git genliğinin büyüklüğüne bağlı olarak değişik zamanda ve büyüklükte oluşurlar.

Verimli tarım alanları olmaları bakımından deltalar, Türkiye için önemli yer şekilleridir.

Türkiye'deki başlıca deltalar; Yeşilırmak, Kızılırmak, Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes, Göksu, Seyhan ve Ceyhan ırmakları ağızlarında oluşan alüvyal düzlüklerdir. Çukurova, Çarşamba, Bafra ve Silifke başlıca delta ovalarımızdır.
c. Dağ eteği ovası: Dağların yamaçlarından inen akarsuların, eğimin azaldığı yerlerde oluşturduğu birikinti konilerin yan yana dizilmesiyle dağ eteği ovaları oluşur. Dağlık alanlarda tarım yapılabilen yerler olmaları açısından önem taşır. Ülkemizde Bursa ve İnegöl ovaları dağ eteği ovasına örnek gösterilir.


d. Dağ içi ovası: Dağlık alanlarda eğimin azaldığı iç kısımlarda birikmelerle oluşan yer şekilleridir. Malatya, Elazığ, Bolu, Erzincan, Muş ve Amik ovaları bu tür ovalardır.


e. Taban seviyesi ovası: Akarsuların deniz seviyesine yaklaştığı yerlerde eğimin azalmasına bağlı olarak hızı ve taşıma gücü azalır. Böylece, akarsuların yatağında geniş alüvyal ovalar oluşur. Bu ovalara taban seviyesi ovaları denir. Taban seviyesi ovalarında akarsular menderesler çizilerek akar. Bu durum Ege Bölgesi'nde tipik olarak görülmektedir.


f. Kum (Irmak) Adası: Akarsuların yatak eğimlerinin azaldığı ve genişlediği yerlerde taşıdıkları alüvyon ve kumları biriktirmesiyle oluşan şekillerdir. Ülkemizde yaygın olarak görülür.
Hem aşındırma hem de biriktirme ile birlikte oluşan yer şekilleri


a. Sekiler (Taraça): Akarsuyun zamanla canlanıp yatağını kazması veya farklı dirençteki kayaların farklı biçimde aşınmasıyla oluşan basamaklara seki denir. Sekiler akarsuların önce biriktirdikleri alüvyonların bir kısmını sonradan taşıyarak götürmeleri sonucu taşınmayan kısımların oluşturdukları biriktirme / aşındırma şekilleridir.


b. Menderesler: Akarsuların, yatak eğiminin azaldığı yerlerde büklümler oluşturarak akması durumuna menderes denir. Ülkemizde en fazla Ege Bölgesi'nde görülür. Bir akarsuda mendereslerin artması, uzunluğunun arttığını; hızının, yatak eğiminin, aşındırma gücünün ve debisinin (akım) azaldığını gösterir. Mendereslerin çarpak ve yığınak diye bölümleri vardır. Menderesler hem aşındırma (çarpak bölümü), hem biriktirme şeklidir (yığınak bölümü). 


Etiketler : türkiye'de akarsu biriktirme Şekilleri

KPSS A

Facebook Yorumlar