Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Türk Siyasetine Giriş - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Yabancı Dil Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Türk Siyasetine Giriş

reklam

Türk Siyasetine Giriş


Türk Siyaseti diye bir kavram olabilir mi? Türkiye’de siyaset olabilir mi? Etimolojik olarak; Siyaset – Politika İtalyanca’dan geçmedir.
1. Politika – Grekçe – Eski Yunanca – Site devletine atıf yapan bir kavram. Sitede işler nasıl oluyor bunu konuşuyorlar.
2. Politikos – devlet adamı
3. Politeo – devlet, cumhuriyet
4. Politis – Yurttaş

Frenk dünyasından Türkçe’ye girmiş bir kavram. Birden fazla insanın olduğu heryerde siyaset vardır. En küçük kabile biriminden en karmaşık imparatorluğa kadar hepsinde var.
 


Siyaset – Arapçadan geçmiş

Eski Mısır resimlerinde firavunun elinde kırbaç var. Osmanlıdaki anlamı ise 19. yy’a kadar idam cezası demekti.

İdam cezasının infaz edildiği yere Siyasetgah denir. 19. yy’da Osmanlı modernleşmesi başlayınca kavram içerik değiştirmeye başladı. Millet, devlet gibi.
Bunlardan biri Milli; 19. yy’da dini anlamı vardı. Şimdi daha çok laik bir anlamı var.
Örnek; Milli Nizam Partisi – ulusa atıfta yapmaz. Anadoluda gereken adrese ulaşır. Tanzimat döneminden itibaren anlam değiştirmeye başlıyor.

200 yıl önce Siyaset nasıl yapılıyordu? III. Selim’in amaçlarından biri devleti re-organize etmek istiyor. Bazı kurumlar buna engel oluyor. Bunun başında da Yeniçeriler geliyor.

19. yy çok derin değişimlerin yaşandığı bir yıldır. Bu Avrupa içinde Rusya içinde böyledir.

Fes örneği; modernleşme olarak geldi. Osmanlıya bürokrasinin zorunlu başlığı olarak geldi. II. Mahmud zamanında ilk eleştiri Gavur Padişah oldu. 100 yıl sonra fesin kullanıldığı tarih 1925, aynı toplum başımızdan fesi çıkartıyorlar dinden çıkartıyorlar dedi.

Bir toplumun aynı temalarda nasıl değişebildiğine örnektir.

Toplumlar miyoptur. Bir partinin siyasi reklam propogandasını üstlenmişseniz (ANAP için yapıldı), propagandayı yakın geçmiş ve yakın gelecek üzerine kurarsanız başarılı olabiliyorsunuz. Yakın geçmişten sözedeceksiniz neler yaptığınıza dair, gelecek için neler yapabileceğinize dair. Türkiye’de siyasal hayatın kendiside miyop. Ne kadar eski bir geleneğe sahip olduğumuzu hatırlayamıyoruz. İdeolojiden dolayı çünkü tarihi cumhuriyetle başlatıyoruz. Osmanlı ve cumhuriyet arası çok derin bir kesik var. Arada süreklilik var. Bunu söylemek siyasal tercih olarak ben saltanattan yanayım demek değil.

Şu haksızlığı da yapmayalım, cumhuriyet bir anlamda nicel birikimlerin nitel sıçramasıdır. Örnek, Osmanlı İmparatorluğu’nun temel meşruluk kaynaklarından biri Hilafetti. 3 Mart 1924’te kaldırıldı.

Türkiye’de hilafet kaldırıldı diye bir tepki olmadı. 2 yerde gösteri oldu.
1. Hindistan
2. Mısır
Çünkü iyi kötü Osmanlı entellektüelleri de ahaliside böyle bir kaldırılmaya hazırdı.
1876’da Anayasa ilan ediyorsunuz. İlk seçimleri 1877’de yapıyorsunuz. Kaçtane ülkenin anayasasının ve seçimlerinin bu kadar eskiye dayandığını söyleyebilirsiniz. Rusya ilk parlamentoyu 1905’te açtı. Osmanlı ise 1876’da açtı.
 


Etiketler : türk siyasetine giriş

KPSS Lise

Facebook Yorumlar

KPSS A