Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Tasarruf-Yatırım İlişkileri - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
KPSS Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Tasarruf-Yatırım İlişkileri

reklam

Tasarruf-Yatırım İlişkileri

Örnek olarak bir petrol şirketine 20 lira koyarak bir yıl sonra 30 TL geri alan bay C kendi açısından yatırım yapıyor gibi gözükmekle birlikte, gerçekte ekonomik anlamda yatırımı yapan petrol şirketididr. Omlaya mikro açıdan bakıldığından; bay C bugünkü tüketiminden kısarak elde ettiği fonları yatırıma dönüştürmüş.Gelecek yıl kullanabileceği tüketim olanaklarını artırmıştır. Olay makro açıdan incelendiğinde ise bay C'nin petrol şirketine 20 TL vermesi yalnızca bir fon transferidir. Yatırım yaparak gelir artışı sağlayan, ve bay C'nin 20 lirasını 3/0 lira haline getiren petrol şirketidir. Daha açık bir ifadeyle, bay C'nin yaptığı "tasarruf", petrol şirketinin yaptığı bir "yatırım" dır.

Bazen kişilerin kendi tasarruflarını kendilerinin yatırıma dönüştürebilmeleri mümkündür. Örneğin bir çiftçi, gelirinin bir kısımını, tarlasının sulanmasını sağlayacak olan bir su kanalının yapımına harcarsa hem tasarruf hem de yatırım yapmış olacaktır. Bugünkü tüketiminin bir kısmından vazgeçmesi tasarruf, tarlasının verimini artırıp gelecekte daha fazla ürün elde etmek amacıyla su kanalı yapması ise yatırımdır.

Ancak çağdaş bir piyasa ekonomisinde bu gibi durumlara nadir olarak rastlanır.Genelde ekonomilerde, tasarufta bulunarak tüm gelirin harcamaktan kaçınanlarla, yatırım yapmak isteyenler çoğu kez değişik kişiler veya gruplardır. Bu nedenle de belli kesimlerin planladıkları yatırımların toplamının eşit olması, gerçekleşmesi mucize sayılabilecek bir rastlantıdır. Ekonominin belli bir gelişme ve büyüme hızının sağlayabilmesi için gerekli yatırımların boyutlarını yaklaşık olarak saptamak mümkündür. Ancak özellikle gelişmekte olan ülkelerde (ülkemiz de dahil olmak üzere) yurtiçi tasarrufların yeterli düzeyde olmaması nedeniyle, gerekli yatırımların gerçekleştirilebilmesi de mümkün olmamaktadır. Tasarufların yetersiz kalmasının belli başlı sebeplerini şöyle sıralamak mümkündür:

-Genel gelir düzeyinin düşük olması nedeniyle, bir çok kişinin tasarruf etme gücü zaten ya çok kısıtlı ya da hiç yoktur.

-Yüksek enflasyon kişilerin tasaruf arzusunu kırmaktadır. Kişiler, tasarruflarını enflasyon oranını üzerinde değerlendirebileceklerine güvenemediklerinden tüketime yönelmeyi tercih etmektedirler.

-Dağınık ellerde toplanmış tasarrufları toparlayarak, yatırım yapmaya istekli bireye veya kurumlara aktaracak, güven verici bir kurumsal düzen oluşmamıştır. Yani finans kesimi yetersiz düzeydedir.
 


Etiketler : tasarruf-yatırım İlişkileri


Facebook Yorumlar