Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Sermaye Piyasalarında Piyasa Türlenmeleri - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Yabancı Dil Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Sermaye Piyasalarında Piyasa Türlenmeleri

reklam

SERMAYE PİYASALARINDA PİYASA TÜRLENMELERİ

Sermaye piyasasını, tasarrufların hisse senedi ve tahvil gibi menkul değerlere dönüştürülmesine, menkul değerlerin de gerektiğinde paraya çevrilmesine olanak veren genel bir ortam olarak görmek mumkündür. Sermaye Piyasası, işlevlerini çoğunlukla, gereksinmelere göre biçimlenen ve ayrı özelliklere sahip bulunan farklı ortamlarda, başka bir deyişle, değişik piyasa, türleri içinde gerçekleştirmektedir.

Birincil piyasa

Tasarruf sahiplerinin hisse senedi ve tahvil gibi menkul kıymetleri doğrudan doğruya ihraç eden kuruluşlardan ya da kuruluşlara, ihraçta aracılık eden kurumlardan sağlamaları durumunda, birincil piyasa söz konusudur. Bu durumda iki seçenek ortaya çıkmaktadır. Doğrudan çıkarım, dolaylı çıkarım.

Doğrudan Çıkarım: Menkul kıymet ihraç eden kurum, piyasaya fon arz edenlerle doğrudan ilişki kurma yoluna seçmişse, bu durum menkul kıymetlerin doğrudan çıkarımıdır. Doğrudan çıkarımı aşağıda şekilde gösterebiliriz.
 

Dolaylı Çıkarım
Menkul kıymet ihraç eden kurum fon arz edenlerle bir aracı kurum yolu ile ilişki kuruyorsa, bu durum, dolaylı çıkarım olarak nitelendirilir.

İki türlü dolaylı çıkarım söz konusudur. Birincisinde, aracı kurum hiçbir yüklenim altına girmeksizin menkul kıymetlerin satış işlemine aracılık yapar. Satış süresi içinde satılamayan menkul kıymetleri ihraç eden kuruma geri verir.

İkinci durumda ise, aracı kurum menkul kıymetlerin satışına garanti verir. Satış süresinde satılamayan menkul kıymetleri kendi fortfüyönü alır ve bedelini ihraç eden kuruma öder. Dolaylı çıkarım şekil ile şöyle gösterebiliriz.


Arada bir aracı kurum bulunması menkul kıymet alımının birincil pazarda olmasına engel değildir. Birincil pazarda önemli olan munkel kıymetleri ihraçtan (çıkarımdan) almaktır.

İkincil Piyasa

İkincil piyasa, daha önce birincil piyasaya ihraç edilmiş olan menkul kıymetlerin alınıp satıldıkları ortamdır.

Sermaye piyasasında ikincil piyasa birincil piyasa kadar önemlidir.


Örgütlenmiş Piyasalar menkul kıymetlerin belirli kurallar altında işlem gördüğü, fiziki bir yerleşim yerinin ve haberleşme kolaylıklarının olduğu borsa türünden piyasalardır. Borsadaki işlemler arz ve talep kurallarına uygun olarak gerçekleştiğinden menkul kıymetler için doğru fiyatın oluşması sağlanabilmektedir.

Serbest Piyasa olarak nitelenen örgütlenmemiş piyasalar, yatırım araçlarının bir yerleşim bölgesi olmaksızın ve kote edilmeden alınıp satılabildiği piyasalardır.

İkincil piyasalarda menkul kıymetler, yatırımcılar arasında el değiştirdiğinden fon kullananlar bu değişimden doğrudan etkilenmezler, ikincil pazarda alınıp satılan, sermaye fonları değil birtakım kıymetli kağıtlardır.

Üçüncül Piyasa
 


Üçüncül piyasa borsaya kayıtlı hisse senetlerinin işlem gördüğü bir tezgah üstü(over-the-counter) piyasadır. Üçüncül piyasada satıcılar, borsa bankerliği belgesi olmayan kişi ve kurumlardır. Üçüncül piyasadaki satıcılar, düşük komisyonlar karşılığı küçük müşteri hizmetleri vererek sağladıkları maliyet tasarrufları ile borsa aracı kuruluşlar karşısında rekabet yaparlar.

ABD uygulamasında, kurumsal yatırımcıların hisse senedi piyasasında ağırlıklı etkileri bulunmaktadır. Bu katkı, toplam işlem miktarının %20-25'i düzeyine ulaşmaktadır.


Dördüncül Piyasa

Finansal yatırımcılar arasında (yatırımcıdan yatırımcıya) doğrudan menkul kıymet aktarımlarıın. blok alıcı ve satıcılar arasındaki iletişim ağı ile çalışan, dördüncül piyasadır. burada blok deyimi ile tek işlem de büyük sayıda hisse senedinin örneğin 10.000 adet ya da fazlasının aktarıma konu olduğu belirtilmektedir.
 


Etiketler : sermaye piyasalarında piyasa türlenmeleri


Facebook Yorumlar