Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Mitler ve Gerçek - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
KPSS Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Mitler ve Gerçek

reklam

Mitler ve GerçekHakan’ın bakış açısına göre kendine güven, biraz “sihirli” biraz da “haksız” bir şeydir. Şöyle ki Zeynep’in hayatını çok kolay bulur. Keyfi yerindedir, hiçbir çaba göstermese de kendinden emindir. Hakan bunun nedeni olarak Zeynep’in aldığı eğitimi ve çocukluktaki aile ortamının olumlu etkisini görür. Eğer Zeynep’in ailesi gibi kendi ailesi de onu destekleyip cesaretlendirseydi o da Zeynep gibi olacaktı.

Ancak gerçek tam da böyle değildir. Zeynep için de yeni bir durum söz konusudur ve hiç kimseyi tanımamaktadır. O da Hakan kadar gergin ve sinirlidir. Ancak kaçınmak yerine başkalarıyla ilişkiler kurmayı tercih etmiştir. Bu, onun kendini rahatlatma ve yeni durumla baş etme yöntemidir.

O halde Zeynep ile Hakan arasındaki en temel fark, yeni bir durum karşısında kullandıkları stratejilerin farklılığıdır. Birisi ilişki kurmaktan kaçınırken diğeri ilişki kurmaya yönlenmektedir. Bir kere bu tercih yapıldıktan sonra kimin bu toplantıdan kendini geliştirmiş ve memnun, kimin ise kendisiyle ilgili olumsuz bir imaj geliştirmiş olarak ayrılacağı bellidir.

Zeynep kendini iyi hissetmek için yapabildiği kadar “açık” ve “doğal” olmayı seçmiştir. Gerginliğini saklamakla uğraşmamış, tam tersine gerginliğini eyleme dönüştürmeyi başarmıştır. Hatta gerginliğinden Hakan ile bir konuşma başlatarak yararlanmıştır. Başkalarını etkilemek gibi bir niyeti yoktur. Bu yeni durumdan sadece yeni insanlar tanımak ve grup ile beraber çalışmayı öğrenmek için yararlanmak istemektedir. Böyle amaçlarla büyük olasılıkla başaracaktır.

Hakan ise başkalarını etkileyecek parlak fikirleri olmadıkça susmayı ve gerginliğini gizlemeyi seçmiştir. Bu tercihi yaparak kendisini başarısızlığa mahkum etmiş görünmektedir. Çünkü takındığı bu tutumlar gerçekdışıdır ve kendisini saklama taktiği onu bloke edecektir.


Etiketler : mitler ve gerçek

KPSS Eğitim Bilimleri

Facebook Yorumlar

KPSS Lise