Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Lisans Mezunu olanların Lise/Önlisans KPSS Puanları Yanar mı? - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
YDS Sınavı Hazırlık Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Lisans Mezunu olanların Lise/Önlisans KPSS Puanları Yanar mı?

reklam

Lisans Mezunu olanların Lise/Önlisans KPSS Puanları Yanar mı?

 

Daha önceki yazılarımızda KPSS puanlarının (öğretmen atamalarında kullanılan P10 puanı hariç) 2 yıl boyunca geçerli olduğunu yazmıştık.

Bu nedenle de 2013 KPSS’ye girenlerin 2012 puanlarının etkilenmediğini ve merkezi yerleştirme haklarının devam ettiğini belirtmiştik.
Ortaöğretim mezunu olarak KPSS’ye girdikten sonra Önlisans Mezunu Olanların durumu:
Sınava girdiği esnada önlisans öğrenimine devam eden lise mezunları 2 yıllık önlisans diplomalarını aldıklarında da lise puanlarıyla atanabilirler. Ancak bunlar bir sonraki KPSS’ye ortaöğretimden giremezler. Takip eden sınava önlisans düzeyinden girebilirler. Lisans öğrenimleri devam ediyorsa isteklerine bağlı olarak lisans düzeyinde de sınava katılabilirler. Bu sınavlara girmeleri eski puanlarını etkilemez yukarıda da belirtildiği gibi puanlar 2 yıl geçerlidir.
Ortaöğretim ya da Önlisans mezunu olarak KPSS’ye girdikten sonra Lisans Mezunu Olanların durumu:
Sınava girdiği esnada lisans öğrenimine devam eden lise ve önlisans mezunları 4 yıllık lisans diplomalarını aldıklarında da lise ya da önlisans puanlarıyla atanabilirler. Ancak bunlar bir sonraki KPSS’ye ortaöğretim ya da önlisans düzeyinden giremezler. Takip eden sınava lisans düzeyinden girebilirler. Bu sınavlara girmeleri eski puanlarını etkilemez yukarıda da belirtildiği gibi puanlar 2 yıl geçerlidir.
ÖZETLE: “mezun olursan puanın yanar!” , “bir ders bırak ki puanın yanmasın” gibi sıkça söylenen sözlere itibar edilmemesi gerekir. Bunlar, aynı düzeyden tekrar sınava girmek açısından önem taşımaktadır. Yoksa puanların geçerliliği ve atanma hakkıyla ilgisi bulunmamaktadır.
Örnek: Lisans öğrenimi devam ederken, 2012 yılında lise düzeyinden KPSS’ye giren aday 2013 yılında 4 yıllık lisans diplomasını aldığında, 2012 puanlarıyla tercih yapma hakkını kaybetmez.

Ayrıca 2013 KPSS’ye lisans düzeyinden girmesi de puanını ve atanma hakkını elinden almaz. 2012 yılında lise düzeyinden aldığı KPSS Puanı 2014 KPSS’sine kadar geçerlidir.

ANCAK, 2014 yılında tekrar lise mezunu olarak sınava girmesi mümkün değildir! 2014 KPSS’ye lisans düzeyinden katılmak zorundadır. 
 


Etiketler : lisans mezunu olanların lise Önlisans kpss puanları yanar

KPSS Eğitim Bilimleri

Facebook Yorumlar