Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Kpss Puanı Olmadan Memur Olunabilir Mi? - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Yabancı Dil Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Kpss Puanı Olmadan Memur Olunabilir Mi?

reklam

Kpss Puanı Olmadan Memur Olunabilir Mi?

KPSS’ ye hazırlanan adayların en çok merak ettiği konulardan birisi KPSS’ ye girmeden yani herhangi bir KPSS Puanı olmadan devlette memur olunabilir mi? “KPSS OLMADAN DA BİR KARİYER: BANKALARDA ÇALIŞMAK” başlıklı yazımızda istisnai de olsa böyle bir durumun mümkün olabileceğini belirtmiştik.


Dolayısıyla herhangi bir KPSS Puanı bulunmayan fakat devlette memur olarak çalışmak isteyen adaylar, 657 Sayılı Devlet Memurlarının 48. Maddesinde belirtilen genel şartları (Memuriyete girişte bulunması gereken şartlara ilişkin bir başka yazımızda kpss adaylarına ayrıntılı bilgi verilecektir.) taşıdıkları takdirde yukarıda belirtilen kadrolarda görev yapabilmektedirler. 

Bu kadrolarda görev yapmaya başlayanlar görev yaptıkları andan itibaren 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine tabi olurlar. Yani diğer memurlardan sosyal ve mali hak, yükselme vb. konularda herhangi bir farkları yoktur.


 

MİT MEMURLUKLARI

Konuya ilişkin belirtilmesi gerekenlerden birisi de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’nda çalışan memurlardır. MİT bünyesinde erkek adaylar arasından KPSS ve Kurum Sınavı ile seçilerek mesleğe alınan ve kariyer mesleklerden birisi olan “İstihbarat Uzman Yardımcılığı” bulunmaktadır. Bunun dışında 59. Madde de sayılan istisnai memuriyetlerden birisi de “MİT Memurlukları” dır. Dolayısıyla adaylar herhangi bir sınava tabi tutulmadan ve memuriyete ilişkin genel şartları taşıdıkları takdirde MİT Müsteşarlığının kararı doğrultusunda MİT bünyesinde memur olarak görev yapabilmektedirler.
 

AVANTAJLARI

İstisnai memuriyetlerin avantajları şöyle sıralanabilir:
1-     Herhangi bir sınav şartının olmaması adayların memuriyete girişini kolaylaştırmaktadır. (Bu şekilde atanmak isteyen adayların çok olması neticesinde oluşan dezavantajı da unutmamak gerekir.

2-     İstisnai Memuriyetler devlet kademesinde genelde üst düzey görevlere yakın görülmektedir. Bu kişilerden ilerleyen zamanlarda yönetici atamaları gerçekleştirilebilmektedir. 
3-     Bu memuriyet kadrolarının maaşları, kariyer mesleklerin önemli bir kısmının maaşından daha yüksek düzeydedir. Önemli bir gelir avantajı sunmaktadır.

NOT: KPSS Adayları, istisnai memuriyet atamalarının devlet memurluğuna girişte çok özel istisnai bir durum olduğunu unutmamalıdırlar. Genel durum kariyer meslek ya da B Grubu kadrolara KPSS Puanı ile yerleşme durumudur. İstisnai memuriyet kadrolarına atanma imkanı olan adayların, başvuracakları kurumların kuruluş kanunlarında özel bir hüküm olup olmadığını incelemeleri yararlarına olacaktır. 


Etiketler : kpss puanı olmadan memur olunabilir mi


Facebook Yorumlar