Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
KPSS Olmadan da Bir Kariyer: Bankalarda Çalışmak - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
KPSS Genel Kültür
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
KPSS Olmadan da Bir Kariyer: Bankalarda Çalışmak

reklam

KPSS Olmadan da Bir Kariyer: Bankalarda Çalışmak


KPSS adaylarının önemli bir kısmının en çok merak ettiği konulardan birisi “Kamu Personel Seçme Sınavına” girmeden kamu da çalışma imkanının olup olmadığıdır. Kpss Rehber olarak bankalar dosyasını açıyoruz


Kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan birçok mesleğe giriş KPSS ile gerçekleşmektedir. KPSS olmadan kamuda çalışmak çok istisnai bazı durumlar hariç (Örneğin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 59. Maddesindeki istisnai memur atamaları…) mümkün değildir. Ayrıca bu durumun önemli istisnalarından birisi de “BANKALAR” dır. KPSSsürecine girmek istemeyen adayların büyük bir çoğunluğu bankalarda çalışmayı tercih etmektedir.


BANKALAR
Ülkemizde 2013 yılı başı itibariyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verilerine göre 49 adet banka bulunmaktadır. Bu bankaların 9 tanesi devlete, 19 tanesi Türk yatırımcılara ve 21 tanesi de yabancı yatırımcılara aittir.
Devlete ait olan 9 bankanın; 3 ü mevduat, 4 ü kalkınma ve 2 si de TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) bünyesindeki bankalardır.

Genelde adayların ilk tercihi devlete ait bankalardır. Bunun dışında özel sektörün önde gelen bankaları da (Genelde Türkiye İş Bankası A.Ş., Akbank A.Ş., Garanti Bankası A.Ş. ve Yapı Kredi Bankası A.Ş.) adaylar tarafından tercih edilmektedir. Bankalarda servis görevliliğinde müfettiş yardımcılığına kadar farklı unvanlar altında bir çok farklı bölümde çalışma imkanı bulunmaktadır.


KAMU BANKALARINDA ÇALIŞMAK


Adayların kamu bankaları içerisinde ilk tercihleri: genellikle Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası olmaktadır. Bankalarda görev alınan bazı unvan ve pozisyonlar şu şekildedir:
·         Banko Asistanı
·         Servis Görevlisi
·         Uzman Yardımcısı - Uzman
·         İç Kontrolör Yardımcısı – İç Kontrolör
·         Müfettiş Yardımcısı – Müfettiş
·         Müşteri İlişkileri Yetkilisi (MİY)
·         Operasyon Yetkilisi


Bu unvan ve pozisyonların isimleri bazen bankadan bankaya değişmekle birlikte görev ve yetkileri genelde aynıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki kariyer mesleklerdeki yetişme ve eğitim süreci ile bu süreç sonunda gerçekleştirilen yeterlilik sınavına benzer bir dönem bankalarda da benzer unvanlarda yaşanmaktadır.
Örneğin iç kontrolör yardımcısı olarak göreve başlayan bir aday 4 yıl sonra kurum içi sınavla kontrolör olabilmekte kontrolör olduktan 3 yıl sonra da yine bir kurum içi sınavla kıdemli iç kontrolör olmaktadır.


AVANTAJLARI
1-     Bankalar yalnız bazı bölümlerden adayları sınava çağırmamaktadır. Belli unvanlarda kişinin 4 yıllık lisans mezunu olması yeterli olmaktadır. (Örneğin servis görevliliği)
2-     KPSS Puanı istemediği için KPSS Puanı bulunmayan kişiler için bir fırsattır.
3-     Hangi unvandan başlanırsa başlansın banka içerisinde belli şartlara ve sürelere bağlı olan bir yükselme/kariyer imkanı mevcuttur.
4-     Maaşları unvan ve pozisyona göre değişmekle birlikte ortalama 1000 TL den başlayıp 4000 TL ye kadar değişmektedir. (En yüksek maaş grubu genelde müfettişler, en düşük grup ise banko asistanları olmaktadır.)
5-     Kamu Bankaları özelleştirme sürecine alınsa bile çalışanlarının iş kaybı söz konusu olmamakta duruma göre Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla başka kurumlara nakilleri gerçekleştirilmektedir.
6-     Adaylar giriş sınavı aşamasında bankanın hangi ilinde çalışacaklarını baştan belirlemektedirler. Özellikle kamu bankaları, yurdun birçok ilinde şube açtıklarından memleketlerinde çalışmak isteyen adaylar için bir fırsat sunmaktadır.

NOT: İlgilenen Adayların özellikle Mayıs Ayından itibaren Kpss Rehber’i ve çalışmak istedikleri bankaların resmi sitelerini takip etmeleri yararlarına olacaktır. 
 


Etiketler : kpss olmadan da bir kariyer bankalarda Çalışmak


Facebook Yorumlar