Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Kpss Eğitim Bilimleri Deneme Soruları -2 - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Yabancı Dil Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Kpss Eğitim Bilimleri Deneme Soruları -2

reklam

Kpss Eğitim Bilimleri Deneme Soruları -2

 

1. Bilişsel öğrenme kuramlarının temel özellik ve stratejileri dikkate alındığında aşağıdakilerden hangisi önerilebilecek uygun bir öğrenme stratejisi değildir?


A) Öğrenme malzemesinin anlamlı bütünler halinde düzenlenmesi
B) Önceki öğrenmelerle yeni öğrenmeler arasında ilişkiler kurulması
C) Çevresel uyarıcılarla organizmanın doğuştan sahip olduğu doğal tepkiler arasında bağ kurulması
D) Öğrenilecek malzemede önemli yerlerin altının çizilmesi
E) Benzer kavramların gruplandırılarak öğretilmesi


2.Yapılan bir araştırmada Kuzeydoğu Amerika’daki bir martı türünün gagalama davranışları incelenmiştir. Yavru martılar aç olduklarında anne martının gagasını gagalamakta, anne de bu davranış karşılığında gagasında taşıdığı yemi onlara vermektedir. Bunun sonucunda da yavru martıların gagalama davranışları artan bir şekilde devam etmektedir.
Araştırmadaki yavru martıların gagalama davranışlarındaki artış, bir davranışın sürdürülmesinde aşağıdakilerden özellikle hangisinin önemini göstermektedir?


A) Olgunlaşmanın B) Büyümenin
C) Pekiştirmenin D) Reflekslerin
E) içgüdülerin


3. Babası 6 yaşına girdiği gün Ekin’e arkasında destek tekerlekleri bulunan iki tekerlekli bir bisiklet alır. Bir süre bisikleti bu şekilde kullanan Ekin babası henüz erken olduğunu söylemesine rağmen ısrarla destek tekerleklerini çıkarmasını ister. ilk gün bisikleti bu şekilde başarıyla sürer ancak ikinci gün düşer ve ayak bileği burkulur ve bir süre üzerine basamaz. Bu olaydan sonra Ekin’de bisiklete binmeye karşı bir korku gelişir.
Bu olayda Ekin’in;
I. ayak bileğini burkmasını,
II. bisiklete binmekten korkmasını,
III. korkunun oluşmasına yol açan bisikleti, açıklayan tepkisel koşullanma kavramları aşağıdaki seçeneklerin hangisinde doğru sıralamayla verilmiştir?
A) Koşullu tepki Koşulsuz tepki
B) Koşulsuz tepki Koşullu uyarıcı
C) Koşulsuz uyarıcı Koşulsuz tepki
D) Koşulsuz tepki Koşulsuz tepki
E) Koşulsuz uyarıcı Koşullu tepki


4.Burak Bey’in işyerinde kendilerine dağıtılan bir kartın okutulması yoluyla giriş ve çıkış yapılmaktadır. Burak Bey kartı cüzdanına yerleştirmiş ve her giriş ve çıkışta cüzdanını duvardaki kart okuyucuya tutarak kapının açılmasını sağlamaktadır. Burak Bey evine metroyla gelip giden bir devlet memurudur. Metroda ise biniş kartı okuyucu kutunun içine sokulmakta ve böy lece turnikenin dönmesi sağlanarak istasyona giriş yapılmaktadır. Burak Bey zaman zaman metroya binerken kartı çıkarıp kutunun içine sokmak yerine doğrudan cüzdanını okuyucuya tuttuğunu fark eder.
Burak Bey’in metroya binerken zaman zaman cüzdanını okuyucuya tutması öğrenmeyle ilgili aşağıdakilerden hangisine örnektir?


A) Duyusal ön koşullanma
B) Sonralık etkisi
C) Alışkanlık
D) Davranışta kontrast
E) Geriye ket vurma

5. ve 6. soruları aşağıdaki parçaya göre yanıtlayınız.


Babasını çocuk yaşta kaybeden Aras Bey, üniversiteyi ağabeyinin desteğiyle okumuş ve bitirmiştir. O yıllara ait bir anısını hiç unutmaz. Bir gün ağabeyi okuduğu şehre ziyarete gelir. Onu adeta bir baba şefkatiyle bir mağazaya götürür ve üzerine onu yıllarca sıcacık tutacak bir kazak ve pantolon alır. Şimdi okulu bitirdiği kentte yaşamını sürdüren Aras Bey ne zaman bir mağaza vitrininde sergilenen bir kazak görse o güne ait anısı aklına gelir ve içini buruk bir duygu kaplar.

5. Yukarıdaki parça aşağıdaki öğrenme yollarından hangisinin öğretiminde örnek olarak kullanılabilir?
A) Tepkisel koşullanma
B) Edimsel koşullanma
C) Gizil öğrenme
D) Dolaylı öğrenme

E) Kavrama yoluyla öğrenme
 

7. A GSM şebekesini kullanan Ferhat Bey’in sabit bir ücret karşısında B GSM şebekesine ait numaraları da sınırlı süreli olarak arama hakkı bulunmaktadır. Ancak süre aşımında ödenecek ücret çok yüksektir. Ferhat Bey birkaç kez kendine ayrılan süreyi aşmış ve çok yüksek ücret ödemek zorunda kalmıştır. Bunun sonucunda Ferhat Bey mümkün olduğunca B GSM şebekesine ait hatları aramamaya başlamıştır.
Ferhat Bey’in B GSM şebekesini mümkün olduğunca aramaması ve buna yol açan neden aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?


A) Kaçınma koşullanmasıCeza
B) Karşı koşullanmaOlumsuz pekiştirme
C) Tepkisel koşullanmaitici uyarıcıya koşullama
D) Duyusal ön koşullanmaCeza
E) SönmeCeza


7. Aras Bey’in içini kaplayan ve Aras Bey’de buruk bir duyguya yol açan kazak aşağıdaki lerden hangisinin rolünü üstlenir?


A) Pekiştirici uyarıcı
B) Koşullu uyarıcı
C) Koşulsuz uyarıcı
D) Ayırt edici uyarıcı
E) itici uyarıcı

8. Tüm öğrenme türlerinin özellikleri düşünüldüğünde aşağıdaki öğrenme türlerinden hangisinin en hızlı şekilde edinilmesi beklenir?

A) Bir problemin çözüm yolunun
B) Ödev yapma alışkanlığının
C) Yaşanılan çevredeki sokakların adlarının
D) Hatasız araba kullanmanın
E) Korkuların 

9. Geçmişte Amerika’da yapılan bir araştırmada okula yeni başlayan bir çok beyaz çocuğun herhangi bir yaşantısı olmadığı halde anne ve babalarının evdeki konuşmalarına tanık olmalarından dolayı siyah öğrencilere karşı olumsuz tutumlar sergiledikleri görülmüştür.
Araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçlar aşağıdaki öğrenme yaklaşımlarından hangisinin görüşlerini destekler?


A) Bilgi işleme kuramı
B) Edimsel koşullanma
C) Sosyal öğrenme
D) Klasik koşullanma
E) Gestalt kuram


10. Otistik bir çocuğun eğitimini üstlenen bir uzman bir süre onunla birlikte oyunlar oynamış ve yakınlaşma kurmuştur. Bu süreçte çocuğun kendisiyle her oynama davranışını pekiştirmiştir. Bir süre sonra çocuğun herhangi bir yolla kendisiyle ilişki kurmasını, sonra herhangi bir el kol işaretiyle ya da yüz ifadesiyle bir şey istemesini, daha sonra ses çıkararak iletişim kurmasını pekiştirmiş ve en sonunda da çocuğun bir oyuncağın adını söylemesini sağlamıştır.
Uzmanın bir oyuncağın adını söylettirmede izlediği yöntem ve bu yöntemin ilişkili olduğu öğrenme yaklaşımının adı aşağıdakiler den hangisidir?


A) Karşı koşullama Tepkisel koşullanma
B) Biçimlendirme Edimsel koşullanma
C) Model alma Sosyal öğrenme
D) Gizil öğrenme Amaçlı davranışçılık
E) Anlamsal çağrışım Bilişselcilik


11. Babasının, annesinden bir şeyler isterken nazik bir davranış sergilediğini ve mutlaka “rica ederim” dediğini ve bu şekilde annesinin onun isteklerini yerine getirdiğini gören Berk de bir süre sonra okulda arkadaşlarından bir şey isterken aynı şekilde davranmaya başlamıştır.
Berk’in okulda arkadaşlarından bir şeyler isterken nazik davranması ve rica ederim demesi aşağıdakilerden hangisinin sonucudur?


A) Tepkisel koşullanma
B) Gizil öğrenme
C) Davranışta kontrast
D) Üst düzey koşullanma
E) Dolaylı pekiştirme


12. ve 13. soruları aşağıdaki parçaya göre yanıtlayınız.

Lise son sınıfların fizik dersine giren Serpil Öğretmen, öğrencilerine hiç beklemedikleri zamanlarda küçük sınavlar uygulamakta hem bu küçük sınavların hem de yaptığı genel sınav kağıtlarını öğrencilerine dağıtarak neleri doğru, neleri yanlış yaptıklarını görmelerini sağlamakta ve yanlışları hakkında onlarla konuşmaktadır.


12. Serpil Öğretmen’in öğrencilerine hiç beklemedikleri zamanlarda küçük sınavlar yapması aşağıdakilerden hangisine örnektir?


A) Kademeli yaklaşma
B) Olumsuz pekiştirme
C) Değişken aralıklı pekiştirme
D) Sabit aralıklı pekiştirme
E) Değişken oranlı pekiştirme


13. Serpil Öğretmen’in sınav sonuçlarını öğrencileriyle paylaşması öğrenmeyi etkileyen faktörlerden hangisine örnektir?

A) Anlamsal çağrışım
B) Kademeli yaklaştırma
C) Kavramsal gruplandırma
D) Geri bildirim
E) Algısal ayırt edilebilirlik


14. Babası, sınıfını başarıyla geçen Çağatay’a çok istediği kırmızı bisikleti almıştır. Çağatay ilk günler neredeyse sabahtan akşama kadar bisikletiyle gezmekte hatta eve yemek için bile gelmemektedir. Bir süre sonra Çağatay için bisiklet adeta cazibesini kaybetmiş, eskisi gibi bisiklete binmemeye başlamıştır.
Bu durum öğrenme psikolojisine özgü aşağıdaki kavramlardan hangisiyle adlandırılır?


A) Sönme
B) Kaçınma
C) Alışkanlık
D) Sistematik duyarsızlaşma
E) Alışma


15. Ara sıra piyango bileti alan Fatma Hanım’a son çekilişte oldukça büyük bir miktarda ikramiye çıkmıştır. Fatma Hanım bu olaydan sonra hem daha sık bilet almaya hem de diğer şans oyunlarını oynamaya başlamıştır.
Bu duruma ilişkin en uygun açıklama aşağıdaki seçeneklerin hangisindedir?


A) Pekiştirilen davranışlar sadece sıklaşmakla kalmaz, benzer durumlara da genellenir.
B) Genelleme sadece pekiştireç miktarının büyük olduğu durumlarda mümkündür.
C) Sönmeye yüz tutan davranışlar pekiştirildiği zaman genelleme ortaya çıkar.
D) Genellemede aralıklı pekiştirme daha etkilidir.
E) Şans oyunlarına ilişkin davranışların genellenme olasılığı daha yüksektir.

16. Seligman yaptığı bir çalışmada herhangi bir deneye tabi tutulmamış 24 köpek aldı ve onları iki gruba ayırdı. Birinci gruptaki köpeklere kaçış grubu adını verdi, bu gruptakilere yatarlarken, arka ayaklarından 500 voltluk zararsız bir elektrik şoku uyguladı. Bu köpekler kabinde kafalarının bir yanındaki paneldeki bir düğmeye basarak şoku kesme imkanına sahiptiler. Eğer 30 saniye içinde düğmeye basılamazsa şok kendiliğinden kesiliyordu. Bu köpekler düğmeye basmayı hızla öğrendiler ve gittikçe daha az sürede düğmeye basmayı ve şoku durdurmayı başardılar. ikinci gruba boyunduruk grubu adını verdi ve bunlar kaçış grubu ile aynı şartlar altında şoka maruz bırakılıyorlardı. Ancak bu köpekler düğmeye bassalar bile şok kesilmiyordu. Bu köpeklere uygulanan şok süresi kaçış grubundaki bir köpeğe uygulanan kadardı. Böylece kaçış ve boyunduruk grubu aynı sürelerde şoka maruz kalıyorlardı. Ancak boyunduruk grubundakilerin panele bassa bile şok kesilmediği için 30 denemeden sonra düğmeye basmaktan vazgeçtikleri görüldü. Boyunduruk grubundakilerin düğmeye basma davranışından vazgeçmeleri aşağıdaki lerden hangisine örnektir?


A) Kaçınma koşullanması
B) Öğrenilmiş çaresizlik
C) Kendini doğrulayan kehanet
D) Davranışta kontrast
E) Duyarlılaşma


17. Bir işyerinde çalışanların verimliliğini artırmak amacıyla kendilerinden beklenen üretimin üzerindeki her 5 fazla parça karşılığında ek bir ödeme yapılır. Yönetim, önceleri her 5 fazla parça karşılığı ek ödeme yaparken, ilerleyen zamanda bu ek ödemeyi her seferinde sabit miktarda bir artışın karşılığında yapmaya başlamıştır.
Ek ödemenin her seferinde sabit bir miktarda bir artışın karşılığında yapılması aşağıdaki pekiştirme uygulamalarından hangisiyle adlandırılır?


A) Değişken aralıklı pekiştirme
B) Sürekli pekiştirme
C) Sabit oranlı pekiştirme
D) Değişken oranlı pekiştirme
E) Artan oranlı pekiştirme


18. Bir uzman alkolü bırakmasına yardımcı olması için kendisine başvuran bir hastayla aşağıdaki gibi bir çalışma planlar. Hastaya bir toz verir. Hasta alkol kullanacağı zaman bu tozu içeceğe karıştıracak, bu toz hastanın midesinin bulanmasına, yüzünün kızarmasına ve ateş basmasına yol açacaktır. Bunun sonucunda da hasta alkollü içecekten kaçınacaktır.
Uzmanın kullandığı yöntem aşağıdakilerden hangisine örnektir?
A) Onarıcı düzeltme
B) Sistematik duyarsızlaştırma
C) itici uyarıcıya koşullama
D) Davranışta kontrast
E) Bıktırma

 

19. Bir deneyde köpek, gong sesi sonrası et verilerek gong sesine karşı koşullanmış ve bir süre sonra gong sesi sonrası da salya salgılamaya başlamıştır. Deneyin ikinci aşamasında köpeğe yine gong sesi verilmiş ancak ardından et verilmemiş bunun yerine ışık verilmiştir. Bir süre sonra köpeğin gong sesi duyduğunda salya tepkisi vermediği gözlenmiştir.
Köpeğin ikinci aşamada gong sesine salya tepkisi vermemesi tepkisel koşullanmayla ilgili hangi kavramla tanımlanır?


A) Sistematik duyarsızlaşma
B) Gölgeleme
C) Davranışta kontrast
D) Koşullu ketleme
E) Alışma


20. Tutarsız anababa tutumlarının yer aldığı ailelerde çocuğun herhangi bir davranışı anne ya da babadan birisi tarafından uygun bulunurken diğeri tarafından davranışa izin verilmez. Bunun sonucunda da çocuk istediği davranışı yapmasına kim izin verirse isteklerini ona iletmeyi öğrenir.
Bu durum edimsel koşullanma ilkelerine göre aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?


A) Pekiştirilmeyen davranışların sıklık ve çeşitliliğinde başlangıçta bir artış görülür.
B) Bir davranışın cezalandırılması kaçınma davranışına yol açar.
C) Davranışın bir durumda pekiştirilmesi diğer durumda pekiştirilmemesi ayırt etmeye yol açar.
D) Aralıklı olarak pekiştirilen davranışların sıklık ve çeşitliliğinde artış görülür.
E) Bir uyarıcıya karşı gösterilen bir tepkinin pekiştirilmesi benzer uyarıcılara da gösterilme ihtimalini artırır. 


Etiketler : kpss eğitim bilimleri deneme soruları -2

KPSS Lise

Facebook Yorumlar

KPSS Lise