Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
KPSS A’da Başarı için Hangi Kaynaklardan Nasıl Hazırlanmalı - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
KPSS Genel Kültür
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
KPSS A’da Başarı için Hangi Kaynaklardan Nasıl Hazırlanmalı

reklam

KPSS A’da Başarı için Hangi Kaynaklardan Nasıl Hazırlanmalı


A grubu kadrolara yerleşebilmek için öncelikle kurum sınavlarına katılabilme vizesi anlamında KPSS’den her kurumun kendisi için belirlediği ilgili puan türlerinden yeterli puanları almak gerekmekte. Daha sonra kurumların yapmış olduğu sınavlara katılarak başarılı olan arkadaşlar mülakata girmeye hak kazanmaktadır. Devletin göz bebeği diyebileceğimiz A grubu kadrolara yerleşmek için böylece üç farklı aşamadan geçmek gerekiyor.
Ömür boyu iyi bir mesleğe sahip olma yolunda sebat göstererek çalışacak arkadaşlara yol göstermek amacıyla KPSS-A grubu için yararlı olabilecek en yeni ve güncel listeyi paylaşıyorum. Bundan sonra KPSS Rehber’de Alan grubu öğrencileri için özel paylaşımlarımızın olacağını duyuruyor çalışmalarınızda ve sınavlarda başarılar diliyorum.
 

1)İKTİSAT

Sınava hazırlananlar tarafından en zor ders olarak nitelendirilen iktisat sıkı bir çalışmayla zor olmaktan çıkabilir. Hayatın her aşamasında olduğu gibi ne kadar emek verirseniz geri dönüşü de ona göre olacaktır. Öncelikle iktisat çalışırken şu hususlara dikkat edilmelidir:
· İktisadın sayısal bir ders olduğu unutulmamalı, iktisat dersi roman okurcasına çalışılmamalıdır. Mutlaka bir elde kalem olmalı ve mümkünse önümüzde müsvette kağıt bulunmalıdır
· Hangi ders olursa olsun hep söylenen şey ‘’ezberden kaçınılmalı’’ dır. Bunun için de ‘’hangi durumda hangi eğri nasıl bir hal halır, hangi değer pozitif olur hangi değer negatif olur, ya da çıktı miktarı artar mı azalır mı’’ gibi sorulara doğru cevap verebilmek için olaylar ve durumlar kesinlikle ezberlenmemeli ya da yorumlayarak düşünülmemelidir. İktisat dersinde başarının sırrı mutlaka ilgili grafiği kendinizin çizebilmenizdedir. Bunun için ezber yok ama ders çalışırken her grafik defalarca çizilmeli ta ki soruyu gördüğümüzde grafiği hemen çizebilene dek
· Tüm derslerde olduğu gibi önce konu anlatımlı kitaplardan konu çalışılmalı, sonra soru bankalarından sorular çözülmeli ve en son bugüne dek çıkmış soruların tamamı çözülerek çalışmalar tamamlanmalıdır.
İktisat dersinden yapılan ortalama netler aşağıda gösterilmiştir. Bu bağlamda iktisattan yapılacak minimum 25 net sizi birçok puan türünde ön sıralara taşıyacaktır.
 

YILLAR

İKTİSAT

2012

5,333

2011

6,078

2010

5,144

2009

5,777

2008

5,417

2007

8,227

2006

3,050

2005

8,216

Kaynak: ÖSYM verileri çerçevesinde tarafımdan hazırlanmıştır.

 

İktisadı çok zayıf arkadaşlar ön çalışma amacıyla Zeynel Dinler’in İktisada Giriş kitabıyla başlayabilirler(ya da herhangi bir iktisada giriş kitabı)

Mikro İktisat: Yüksel Bilgili Mikro İktisat Ders Notları veya Erdal Ünsal

Makro İktisat: Nurdan Aslan(İkinci Sayfa Yayınları)

Karşılaştırmalı İktisat Okulları Yüksel Bilgili(Makro+Mikro+İktisadi Düşünceler Tarihi gibi dersler için olmazsa olmaz)

CETERİS PARİBUS (Soru Bankası)

İktisat Çıkmış Sorular Kitabı(Yüksel Bilgili veya Zeynel Dinler)

Kaynak listelerine baktığınızda sadece iktisat için 30’a yakın kitap önerilir ve bu sadece gözümüzü korkutmaya yarar. Ben iktisat için bu kitapların olmazsa olmaz olduğu kanaatindeyim. Çalışmalarınıza mikro ile başlayın önce konu anlatımı grafikleri çizerek ve öğrenerek bitirin bütün mikroyu bitirdikten sonra Ceteris Paribus’tan mikro sorularını çözün ve en son çıkmış sorular kitabından mikro kısmının sorularını çözün. Aynı sistemle makroyu da bitirin ve en son Karşılaştırmalı İktisat Okulları kitabını en az iki kere bitirin. Bence para banka-iktisadi düşünceler tarihi-Türkiye ekonomisi-kalkınma büyüme-uluslararası iktisat alanları için bu kitaplarda mevcut olan soruları çözmeniz yeterli olacaktır. İlave konu anlatımı çok gerekli değildir.
 

2)HUKUK

Her dersin bir çalışma taktiği olduğu gibi herkesin de kendi için en uygun çalışma yöntemi vardır ancak tecrübelerime dayanarak en azından Hukuk çalışırken neler yapmamanız gerektiği hususunda yardımcı olmak isterim.
· Genellikle ezber ders olarak görülen Hukuk hep en sona bırakılmakta ve bu yüzden bazı Hukuk dalları hiç çalışılmadan (konuları yetiştiremeyenler) sınava girmek zorunda kalınmaktadır
· Hukuk çalışmaları diğer derslerin aralarına paylaştırılmalı, 7 hukuk dalı üst üste çalışılmamalıdır
· Şayet 2 yıl sonraki KPSS değilse hedefiniz Hukuk çalışırken özet çıkarılmamalıdır. Çünkü biz özet dediğimizde genelde önemli görülen her şey yazılıyor ve bir yerden sonra da(özellikle hukukta) her şey önemliymiş gibi geliyor ve özet çıkarma hiç bitmiyor. Bunun yerine aynı kitabı iki kere okumak emin olun daha faydalı olacaktır.
· Çalıştığınız hukuk dalı tamamen bitmeden soru çözümüne geçilmemelidir. Sorular konu konu çözülmemelidir
· Akılda kalıcı olması amacıyla bazı kodlamalar yapılmalıdır
· Anayasa ve idare hukuku peş peşe çalışılmalı, diğer özel hukuk dalları da kendi aralarında sırayla çalışılmalıdır
· Anayasa hukuku ile ilgili her yıl çıkan spekülasyonlara kulak asılmamalıdır(ya anayasa değişirse??)
· Bir yayınevinin çıkardığı tek kitap şeklinde bütün hukukları içeren kitaplarla bu iş olmaz!! Her hukuk dalı için ayrı ayrı kitaplar bitirilmelidir

Yıllar itibarıyla değişen Hukuk dersi Türkiye ortalamaları aşağıda gösterilmiştir. Önerilen kaynaklar ve etkin ders çalışma metotlarıyla Hukuktan en az 25-30 net idealdir.
 

YILLAR

HUKUK

2012

8,910

2011

8,006

2010

6,387

2009

6,417

2008

4,286

2007

8,818

2006

4,859

2005

5,246

 Kaynak: ÖSYM verileri çerçevesinde tarafımdan hazırlanmıştır

 

ANAYASA HUKUKU:  Ahmet Nohutçu(Savaş Yayınları)

İDARE HUKUKU: Ahmet Nohutçu(Savaş Yayınları)

***Kaymakamlık-Hakimlik-Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü-Sayıştay Denetçiliği gibi anayasa ve idare hukukundan ağırlıklı soruların geldiği meslekleri hedefleyen arkadaşlar için ayrı ayrı olmak üzere bu iki kitabı öneririm. Daha şimdiden KPSS’ye hazırlanırken bu arkadaşlar anayasa ve idareyi iyi bir şekilde öğrenmeliler. Bunlar dışında başka meslekleri hedefleyen arkadaşlar için (çünkü diğer kurum sınavlarında bu iki dersten çok az soru ya gelir ya gelmez) iki ders için Zehra Odyakmaz hocanın Anayasa ve İdare Hukuku(tek kitap) İkinci Sayfa Yayınlarından olan kitabı yeterli olacaktır.

BORÇLAR HUKUKU:  Mehmet Remzi (İkinci Sayfa Yayınları)

TİCARET HUKUKU:  Savaş Yayınları

İCRA İFLAS HUKUKU:  Themis Yayınları

MEDENİ HUKUK: Tan Tahsin Zapata (Savaş Yayınları)

CEZA HUKUKU: Halil Güneş (İkinci Sayfa Yayınları)

Soru bankası olarak Sui Generis, Themis KPSS, Külliyat Hukuk Soru Bankası gibi kitaplar olabilir. Ancak mutlaka hukuk dersinin çıkmış soruları konuların bitiminde çözülmelidir. Çıkmış sorular için Anayasa-İdare-İdari Yargı : Ahmet Nohutçu İdeal Kamu Hukuku Soru Bankası, diğer hukuk dalları için Primus Inter Pares soru bankası kitapları fazlasıyla ihtiyacı karşılayacaktır.Ayrıca hukuk kitapları alınırken mümkün olduğunca en son baskılar temin edilmelidir ki değişiklikler de dikkate alınmış olsun.

3)MALİYE

Maliye dersi için de tek tek kitaplar önerilebilir ancak tavsiyem sırasıyla İhtiyaç Yayınları, Murat Yayınları, Karacan Yayınları veya Yargı Yayınları Maliye konu anlatımı kitaplarından biri ile çalışmak yeterli olacaktır. Maliye çalışırken:
· Küçük küçük notlar alınabilir.(hukukta önermemiştik)
· Diğer derslere nazaran çok daha fazla soru çözülmeli ve mümkün olduğunca farklı yayınların soru bankaları bitirilmelidir
· Çıkmış sorular defalarca çözülmelidir
Yıllar itibarıyla Maliye net ortalamalarının düşüşü dikkat çekicidir.Özellikle son yıllarda ÖSYM soru hazırlama ekibi Maliyeden orijinal sorular sormaktadır.Bunun için mümkün olduğunca farklı yayınlardan soru çözerek farklı soru tipleri görmekte fayda var. Maliye dersinde son 7 yılda yapılan Türkiye geneli ortalama netleri aşağıda gösterilmektedir. Uygun çalışmalarla maliyeden minimum 30 net hedeflenmelidir.
 

YILLAR

MALİYE

2012

4,411

2011

7,791

2010

7,803

2009

7,442

2008

8,185

2007

8,016

2006

7,275

2005

10,997

Kaynak: ÖSYM verileri çerçevesinde tarafımdan hazırlanmıştır

***Soru bankası olarak İkinci Sayfa Maliye Soru Bankası, 4T Soru Bankası(İkinci Sayfa yayınları), Cengizhan Doğruyol(Savaş Yayınları)

4)MUHASEBE

Muhasebe dersi de genelde tek kitaptan çalışmanın daha verimli olacağı bir derstir. Bu bağlamda genellikle Orhan Sevilengül en popüler muhasebe kitabıdır. Hacimce büyük olması ürkütücüdür ve handikap oluşturur ancak konular titizlikle çalışıldığında ve örnekler dikkatlice çözüldüğünde en verimli olabilecek muhasebe kitabıdır. Bunun yanında Ercan Beyazıtlı’nın muhasebe kitabı bu kitabın alternatifidir. KPSS ALAN grubunda en önemli eksiklik pratik ve akıcı bir konu anlatım muhasebe kitabının olmamasıydı. Ferhat Yıldız Hocanın 2012’de İkinci Sayfa yayınlarından çıkan konu anlatım kitabı bu boşluğu fazlasıyla dolduracak nitelikte.
Konu anlatım çalışmalarından sonra bol bol soru çözülmelidir. Soru bankası önerilerim ise:
· Numerus Muhasebe, muhasebenin Ceteris Paribusudur
· Muhasebede olmazsa olmaz kitap çıkmış sorulardan oluşan ve en az iki kere çözülmesi gereken Ferhat Yıldız’ın İkinci Sayfa yayınlarından çıkan kitabı Tamamı Çözümlü Çıkmış Sorular Muhasebe kitabıdır
· Bu kaynaklar dışında daha fazla soru çözmek isteyenler için Murat Yayınları Muhasebe kitabını öneririm.
Diğer derslere nazaran Türkiye ortalaması daha istikrarlı seyreden muhasebe netlerinin yıllar itibarıyla dağılımı aşağıda gösterilmiştir. Bu bağlamda ortalaması en düşük ders hemen hemen her yıl muhasebe olmaktadır. Muhasebeden en az 25 net yapmak birçok puan türünde önemli avantaj sağlayacaktır.
 

YILLAR

MUHASEBE

2012

4,306

2011

2,237

2010

5,812

2009

3,496

2008

3,168

2007

5,337

2006

4,004

2005

5,754

Kaynak: ÖSYM verileri çerçevesinde tarafımdan hazırlanmıştır

 

5)KAMU YÖNETİMİ:

Kaymakam olmayı hedefleyen arkadaşlar için en önemli ders kamu yönetimidir. Kaymakamlık puan türü olan P37’nin %40’ı kamu yönetimi netleri ile belirlenmektedir. Kaymakamlık sınavına girebilmek için asgari 85 puan almak gerekmektedir. Bu puan türünde kamu yönetimi çok etkin olduğu için mutlaka 25-30 arası net yapmak gerekmektedir.
Kaymakam olmayı arzu eden arkadaşlara tavsiyem Kpss için kamu yönetimi ve iktisada ciddi şekilde çalışmak ve bir sonraki adım olan kurum sınavı için de daha şimdiden Anayasa ve İdare hukukuna hakim olmak gerekir.
Kamu yönetimi dersinin de kendi içinde alt bölümleri vardır ve bu dallar için de ayrı ayrı kitaplar önerilmektedir. Ancak ben konu anlatımı için öncelikle 2012’de yenilenen soru dağılımına uygun formatıyla önemli konuların kutu içine alındığı Ahmet Nohutçu Hocanın Kamu Yönetimi(Savaş Yayınları) kitabını ve ilave olarak İkinci Sayfa yayınlarının Admin Kamu Yönetimi kitaplarının ihtiyacı fazlasıyla karşılayacağını düşünmekteyim. Konu anlatımı çalışmalarından sonra mutlaka Maximus Soru Bankası bitirilmelidir.Bu çalışmalar yapıldığında Kamu Yönetiminde en az 30 net yapılabilir. 2005-2012 arası kamu yönetimi netlerinde Türkiye ortalaması aşağıda gösterilmiştir.
 

YILLAR

KAMU YÖNETİMİ

2012

9,479

2011

10,780

2010

12,955

2009

5,426

2008

5,726

2007

11,052

2006

12,090


Etiketler : kpss a da başarı için hangi kaynaklardan nasıl hazırlanmalı


Facebook Yorumlar

KPSS A