Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Hesaplanmış Riskler - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
KPSS Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Hesaplanmış Riskler

reklam

 Hesaplanmış Riskler
 
      Bazıları yüzmeyi öğrenmenin en iyi yolu kendini suya atmaktır derler. Maalesef bunu yapanlar fena halde ıslandıkları gibi boğulma tehlikesiyle de yüz yüze gelebilirler. Dolayısıyla yaşadığımız deneyim kendimize güvenimizi azaltmamalı, arttırmalıdır.
     Deneyimlerimizin kendimize duyduğumuz güveni geliştirmesi için en etkili strateji, aldığımız riskleri seçmektir. Başka bir deyişle tolere edebileceğimiz riskleri almak gerekir.
     Son olarak çok fazla kendimizi sınırlandırmadan risk almak ama bizi çok zorlayacak durumlara da körü körüne atılmamak uygun olur diyebiliriz.
 
     Hakan’ın bu yazıyı okuduğunu düşünelim. Kendine güven azlığının geçici olduğunu düşünebilir. Kendine güvenini arttırmak üzere ikinci çalışma grubu toplantısından yararlanabileceğini düşünür. Zeynep’in kullandığı ve kendisinin de başarabileceğini düşündüğü bir şeyi gözlemler: Zeynep doğrudan doğruya insanlarla ilişkiye girmektedir. Kendisi de bunu yapmayı istemektedir ancak alışık olmadığı için beceriksiz davranmaktan korkmaktadır.
     Sonunda kendinden nispeten daha emin olabileceği durumlarda denemeler yapmaya ve böylece ikinci toplantıya hazırlanmaya karar verir. Bu amaçla işyerindeki arkadaşlarından yararlanmayı düşünür. Arkadaşlarıyla kendi inisiyatifiyle ilişki kurmaya karar verir: bir gazete haberiyle ilgili kısa bir konuşma başlatma, işle ilgili sorular sorma, bir durum karşısında kişisel tepkisini ifade etme, asansörde merhabalaşma gibi. Hakan karşılıklı ilişkiyi sağlayan inisiyatif alma alışkanlığını kazanmak istemektedir.
     Aşağı yukarı bir hafta sonra Hakan’a bunlar basit gelmeye başlamıştır. Bu davranışlar, artık neredeyse doğal olmuştur ve arkadaşları ile ilişkileri daha ilginç bir hal almıştır; eskiden yalnız kalmayı tercih ederken şimdi onlarla konuşmak için istek duymaktadır. Hakan ikinci toplantıya bir ay kala insanlarla ilişki kurma sanatını geliştirmenin başka yollarını aramaya başlar. İki olasılık tespit eder: ekip şefine yaklaşmak ya da yeterince tanımadığı insanlara yaklaşmak. Ekip şefiyle başlamaya karar verir. Çünkü geçerli bir neden olmaksızın başkalarıyla konuşmak yerine ekip şefiyle iletişimi geliştirmek daha doğal görünür. İki hafta boyunca her gün bir şekilde şefiyle iletişime geçer; onu selamlar, nasıl olduğunu sorar vs. Ancak daha fazlasını istemektedir. 12 gün sonra, iki yıldır kendisini meşgul eden bir sorunu konuşmak için ekip şefinden randevu istemeye karar verir.
     Ve böylece düzenli olarak yaptığı alıştırmalar (zorluk seviyesini gitgide arttırarak) sayesinde amacına doğru yol alır. Aldığı olumlu sonuçlar, Hakan’ı yeni yöntemler deneme konusunda isteklendirir. Hatta işe gidip gelirken metroyu kullanmaya başlar; geçerli bir nedeni yokken yabancılarla konuşup konuşamayacağını görmek ister. Bu deneyimden de yüzünün akıyla çıkar. Eskiden böyle durumlarda başını yerden kaldıramayan Hakan, iki kişiyle bir gece önceki maçtan konuşur, göz göze geldiği güzel bir kadına gülümser.
     Sıra ikinci toplantı için hazırlığa gelir. Her grup üyesiyle onların hoşuna gidecek bir ilişki kurabilirse, grup çalışmalarına katılımının daha kolay olacağını düşünür. Bu amaçla önceden, her grup üyesine söyleyebileceği bir şeyler tasarlar. Bunları, kendi kendine yüksek sesle tekrarlar. Böylece toplantıda kendisini gergin ve kötü hissetmesi olasılığına karşı bir tedbir almıştır. En azından her biri için söyleyebileceği geçerli bir şeyleri vardır.
     Toplantı günü gene de Hakan’ın gergin olduğunu tahmin edersiniz. Salona erken gelir ve daha önce gelmiş olan üç kişiyle konuşma fırsatı bulur. Kurduğu bu ilişkilerden aldığı cesaretle toplantı sırasında kendisini oldukça iyi hisseder. Özellikle bu üç kişiden birine yönelerek bir konu hakkındaki fikrini söyler. Daha sonra istediği gibi fikrini geliştiremese de bu durum onu mutlu eder. Cesaret etmiş olmaktan, içinden yavaş yavaş yükselen güven duygusunun varlığından dolayı çok mutludur.
     Gelecek toplantının bir an önce olmasını ister. Çünkü öğrenmeye devam edecektir.
 
 Sonuç
 
     Deneyim kazanmaya karar verdiği için Hakan, kendisini güvenini arttırabileceği durumlara (ortamlara) sokmuştur.
     Seçtiği zorlukların derecesini gitgide arttırdığı için kendine olan güveninin hızla geliştiğini görmüştür (bu şansı kendisine tanımıştır).
     Deneyimleri üzerine düşündüğü, başarı ve başarısızlıklarının nedenlerini anladığı için insanlarla olan ilişkileri gelişmiştir.
 


Etiketler : hesaplanmış riskler


Facebook Yorumlar