Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Faiz Oranlarının Sermaye Piyasasına Etkisi - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Yabancı Dil Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Faiz Oranlarının Sermaye Piyasasına Etkisi

reklam

Faiz Oranlarının Sermaye Piyasasına Etkisi

 


T.C.Merkez Bankası Kanunu'nun verdiği yetkiye istinaden özel sektörce çıkarılacak tahvillerin faizlere bankaca tespit edilmektedir. Halen mer'i tebliğ gereğince değişik faizli tahvillerde faiz oranı, bankalarca bir yıl vadeli tasarruf mevduatına uygulanan azami faiz oranını 1.2 katsayı ile çarpılması sonucu bulunan orandır. (%40x1.2=%48) sabit faizli tahvillerde faiz oranları, bankalara bir yıl vadeli tasarruf mevduatına uygulanan azami faiz oranını 0.8 ile 1.2 katsayıları arasında, şirketçe serbestçe tespit edilecek bir oranla çarpılması suretiyle bulunacak oranlardır. (%40 x 0.8 = %32 ile %40 x 1.2 = %48)

Merkez Bankası'nca, banka faizlerine göre yüksek tespit edilmiş tahvil faizleri, birikmiş fonlarını plase etmeyi düşünenleri sermaye piyasasına yöneltirken, tersi bir politika, fonların bankaları tercih etmesiyle sonuçlanabilir.

Merkez Bankası'nca tespit edilen tahvil faizleri, aynı zamanda krediye ihtiyaç duyan teşebbüs sahiplerinin bu fonları bankalardan mı, yoksa tahvil ihraç ederek mi temin etmeleri hususunda alacakları kararlarda etkili olmaktadır.

Tahvil faizlerini doğrudan belirleme yetkisine sahip olan Merkez Bankası, bu yolla , ayrıca işletmelerin finans ihtiyaçlarını öz kaynak aktararak mı, yoksa borçlanarak mı sağlayacakları yolunda alacakları kararları da yönelendirmektedir. Kredi ve tahvil faizlerinin, enflasyon oranının üzerinde tespit edilmesi halinde, dış kaynağa olan aşırı talep düşecek, hisse senedi ihracı teşvik edilecektir.

Merkez Bankası'nın genişleyici bir para politikası uygulaması sonucu piyasadan çoğalan likiditeden işletmeler doğrudan akacak miktar artacaktır. Bu durum şirketlerin tahvil çıkaran borçlanma motifini azaltıcı etki yapacaktır. Artan likiditen ötürü düşen banka faizleri işletmelerin daha çok bankalardan kredi talep etmesine neden olacaktır. İşletmelerin sermaye artırım (Hisse senedi çıkarılması) veya tahville borçlanma gereğini duymayacağı bu ortamda menkul değer arzında bir azalma meydana gelecektir. Elinde tahvil bulunanlar, mevduat faizleri düştüğünde, aynı yatırımdan daha fazla kar sağlayacaklarından, tahvillerini ellerinde tutmaya çalışacaklar ve bu durum, tahvil piyasasındaki arzı azaltacaktır. Mevduata göre daha fazla kar getiren tahvillere olan talep ise artacak tasarruflarını plase etmek isteyenler, sermaye piyasasını tercih edeceklerdir. Kıt arz karşısında artan talep, tahvil fiyatlarını yukarı çekeceğinden bir müddet sonra tahvillerin nemaları düşecektir. Bu gelişme tahvil neması ile, mevduat faizi arasında, önemli bir fark kalmayana kadar sürecektir.

T.C.Merkez Bankası'nın kredi, mevduat ve tahvil faizlerini doğrudan tespit ettiği 1980 yılına kadarki gelişmelere baktığımızda, Merkez Bankası'nın tahvil faizlerini daima mevduat faizlerinin üzerinde tespit ederek, fonların sermaye piyasasına akışını teşvik ettiğini görmekteyiz. Kredi faizlerinin, tahvil faizlerinden düşük olduğunu gösteren rakamlara bakarak, sonuca varmak değerlendirme açısından yanıltıcı olur. Gerçek kredi maliyetinin çeşitli uygulamalar (blokaj uygulaması gibi) sonucunda kağıt üzerindeki kredi faizinden yüksek olduğu hususu dikkate alınırsa şirketlerin tahvil ihracı suretiyle borçlanmaları özendirilmemiştir, denemez.


Etiketler : faiz oranlarının sermaye piyasasına etkisi

KPSS Lise

Facebook Yorumlar

KPSS Lise