Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Bir İktisat Politikası Aracı Olması Bakımından S.P. - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
KPSS Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Bir İktisat Politikası Aracı Olması Bakımından S.P.

reklam

Bir İktisat Politikası Aracı Olması Bakımından S.P.

Sermaye piyasalarını, diğer hususlar yanında, bir iktisat politikası aracı olarak da önemli görevler üstlenebileceği anlaşılmaktadır. Özellikle, ekonomik gelişmeyi büyük ölçüde engelleyen enflasyon ve bunun zararlı sonuçlarına karşı sermaye piyasalarının etkili bir araç olarak kullanılmaları mümkündür. Bilindiği gibi sözkonusu piyasalar, kısa vadeli fonların uzun vadeli yatırımlara edilmesinde süre dönüştürme fonksiyonu görmektedirler. Diğer taraftan enflasyona gidişin göstergelerinden biri olarak kabul edilen yurtiçi tasarrufları mobilize edebilmekteki yetersizliğin aşılmasında da sermaye piyasası kolaylaştırıcı bir fonksiyon görebilmek durumundadır.

Türk Ekonomisini adeta kronikleşen bir enflasyonist yapıya sahip olduğu bilindiğine göre, alınacak tedbirler arasında sermaye piyasasına da görev düşeceği tabiidir.

Ayrıca, sermaye piyasasının, tasarrufları mobilize etmekte sahip olduğu avantajlar dolayısıyla bölgelerarası dengeli gelişim politikasına da kolaylık sağlanması mümkün gözükmektedir.

Sermaye piyasasını iktisat politikası açısından önemli kılan hususlardan bir diğeri de açık piyasa işlemleridir. Açık piyasa işlemleri, devletin, para istikrarını sağlamak ve korumak için Merkez Bankası aracılığıyla, ekonominin likidite durumuna göre, menkul kıymetler alması veya satmasıdır. Devletin bu işlemlerden etkin biçimde yararlanabilmesi, sözkonusu kıymetlerin yer aldığı sermaye piyasasının gelişmişlik durumuyla yakından ilgilidir.
 


Etiketler : bir İktisat politikası aracı olması bakımından s p


Facebook Yorumlar