Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Anlatımın Temel Nitelikleri - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
Yabancı Dil Eğitim Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Anlatımın Temel Nitelikleri

reklam

Anlatımın Temel Nitelikleri


Özlülük : Duygunun, dusuncenin ya da gerceğin en kısa yoldan anlatımına ozluluk denir. Kısaca ozluluk az sozle genis bir dusunceyi ifade etmektir. Gereksiz sozcuklerden arınmıs, gereksiz ayrıntılara inilmemis olan paragraflarda ozluluk vardır. Soz gelimi; ozdeyis ve atasozleri ozlu anlatımın en guzel orneklerini olustururlar.


Örnek : Adam bası ile doğruldu. Daha bir saat olmustu. Bitmek bilmeyen saatler gececekti. Nasıl gececekti? Basını cama dayadı. Kucuk bir insan istiyordu. Ona yalnızlığını unutturacak bir cocuk. Herkese uygun gorulen sans neden ona gulmemisti. Hangi sucun cezasını cekiyordu? Cay bardağını verirken yenisini istedi. Daha kimbilir kac cay, kac sigara icecekti?…


Yalınlık : Duygunun, dusuncenin ya da gerceğin sade, sussuz ve gosterise kacmadan iletilmesine yalınlık denir. Roman, oyku gibi sanatsal yazılardan cok, bilimsel oğretici yazılar yalınlığa dayanır. Cunku bunlarda temel amac, bir dusunceyi one surup savunmak, bir gorus one surmek ya da okura herhangi bir konu uzerinde bilgi vermektir.


Örnek : Okuma, cok yonlu iletisimsel bir etkinlik, alıskanlığa dayanan bir yetidir. Bu yetinin kazanılması, gelistirilmesi, alıskanlığa dayanan bir davranıs bicimine donusturulmesi guc bir istir. Guc olduğu kadar surekli bir istir de. Yasamın belli bir asamasında baslayıp, belli bir asamasında biten bir is değildir. Geothe'nin yasamının son yıllarında, 1830'larda soylediği bir sozu anımsayalım: "Okumayı oğrenmek sanatların en gucudur. Hayatımın seksen yılını bu ise, doğru durust okumayı oğrenme isine verdim, yine de kendimden memnun olduğumu soyleyemem."


Akıcılık : Duygunun, dusuncenin ya da gerceğin anlatımında dildeki puruzlerin, okumayı ve anlamayı guclestiren unsurların ortadan kaldırılmasına ve cumlelerin soylenis ve okunusundaki kolaylık ve rahatlığına akıcılık denir.


Cumlede secilen sozcuklerin ses ozellikleri ve cumlenin kurulusundaki ozen akıcılığı sağlar. Ayrıca, anlatılan dusunce ve duyguların kolayca sezilebilir turden olusu, akıcılığa yardımcı olur. Akıcı olmayan paragraflarda anlatılmak istenen dusunce ve duygu belirsizlesir, tam olarak anlasılamaz.


Örnek : Her zaman sık ve temiz giyinen, nazik, insanları olduğu gibi kabul etme olgunluğuna sahip bir yazardır. Beyoğlu civarındaki evi, kucuk bir muze gorunumundedir, bircok sanatcının uğrak yeridir. Sanat dunyasına adım atmaya cabalayan genclere kapısını ve yureğini acmaktan kacınmamıs, alcakgonullu bir beyefendidir. Bu nitelikleri, tukenmekte olan bir neslin baslıca ozelliklerini kisiliğinde bir araya getirmistir.


Doğallık : Duygunun veya dusuncenin hicbir yapmacığa kacmadan icten, sıcak, olduğu gibi anlatılmasına doğallık denir. Doğallıkta sanatsal bir kaygı gudulmez. Kendi kendine oluyormus gibi sıcak ve icten bir anlatım vardır.


Örnek : Bugun, sen belki hatırlamazsın ama, senin olumunden bu yana tam iki yıl gecti. Bu sure icinde ben daha iyi ve akıllı olamadım; bu fırsatı da kullanamadım. Oysa yıllar once, bazı zamanlar sen olmasaydın bircok sey yapabileceğimi dusunurdum. Simdi artık sucun kendimde olduğunu gormek zorundayım. Evet babacığım, belki hatırlamazsın; ama bugun sen oleli tam iki yıl oluyor. Kimseye asıl amacımı belli etmeden seni yasatmaya calısıyorum.


Özgünlük : Duygunun, dusuncenin, kavramın ya da gerceğin anlatımının, anlatıcıya ozgu ozellikler tasımasıdır. Ozgun yapıtlarda baskalarını taklit etme ve onlardan etkilenme yoktur. Sanatcı butunuyle kendi yetenekleri, zevkleri ve beğenileri doğrultusunda, baskalarının yapıtlarından farklı urunler ortaya koyar. Bir sanatcıyı anlatımındaki bicim, konuya yaklasım sekli, kullandığı dil ve kurduğu cumleler ozgun yapar.


Dnandırıcılık : Anlatılanları olmus ya da olabilir olduğuna okuyucuyu inandırabilen anlatım ozelliğine inandırıcılık denir. Bir anlatımın inandırıcı olabilmesi icin akla aykırı olmaması, kisisellik ve duygusallıktan sıyrılıp nesnel yargıları icermesi gerekir. Makale gibi oğretici yanı ağır basan turlerde bu anlatım ozelliği on planda tutulur.


Örnek :
İslamiyet'in kabulunden once Turklerin, baska hicbir toplumun etkisinde kalmamıs bir dilleri ve edebiyatları vardı. Her ilkel edebiyatta da siirle buyu birlikte yurumekte ve dinsel torenler onemli bir yer tutmaktaydı. Bunun yanı sıra ozan, baksı, saman gibi adlarla anılan sairlerde olağanustu gucler bulunduğuna inanılırdı. Coğu ortak ve sozlu urunlerden olusan bu edebiyatın en onemli bolumunu destanlar olusturmaktaydı.
 

 

KPSS TÜRKÇE EĞİTİM SETİ İÇİN TIKLAYINIZ...


Etiketler : anlatımın temel nitelikleri


Facebook Yorumlar

KPSS A