Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
4B Sözleşmeli Çalışanlar, farklı kurumlara ya da memuriyete nasıl geçebilir? - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
YDS Sınavı Hazırlık Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
4B Sözleşmeli Çalışanlar, farklı kurumlara ya da memuriyete nasıl geçebilir?

reklam

4B Sözleşmeli Çalışanlar, farklı kurumlara ya da memuriyete nasıl geçebilir?Bu yazımızda 4-B sözleşmeli olarak yerleşen adayların, KPSS-B ile memuriyete ve 399/II sözleşmeliliğe geçmelerinin bekleme süresine tabi olup olmadığını ve 1 yıllık bekleme süresinin kapsamını inceleyeceğiz


Bekleme süresi nedir?

657 4/B sözleşmeli pozisyonlarında istihdam edilenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren 1 yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler.
Yani, 4/B sözleşmelinin istisnaları dışında sözleşmesinin sona ermesi halinde 1 yıl boyunca tekrar sözleşmeli olarak çalışması mümkün değildir. Sınavları kazansalar dahi 1 yıl dolmadıkça 4/B pozisyonlarda görev alamazlar


Bekleme süresinin istisnaları?

657 4/B sözleşmeliler aşağıda saydığımız durumları nedeniyle 1 yıl beklemeden diğer 4/B pozisyonlarına atanabilirler. Tabi bu atamalarda da yeniden işe girme prosedürü uygulanır. Yani sınavlara girmeleri gerekir.
-          Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışan sözleşmeliler bekleme süresine tabi değildir!
-          Unvan değişikliği yapanlar: Yani çalıştıkları mevcut unvandan farklı bir unvana atananlar bekleme süresine tabi değildir!
-          Eş ve sağlık durumları nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunduğu halde Kurumlarında durumlarına uygun pozisyonlara atanamayanlar bekleme süresine tabi değildir! DİKKAT! Burada sadece eş ve sağlık durumunun olması yeterli değildir, mevcut Kuruma başvurulup durumun çözüme kavuşturulamamış olması gerekir.


Bekleme süresi ve KPSS

657 memurluğa geçişte bekleme süresi var mı?
4/B sözleşmeliler, çoğunluğun bildiğinin aksine 657 sayılı Kanuna tabi değildirler! Bu Kanunda sadece bir istihdam biçimi olarak sayılmışlardır. Statü farkı olmasından kaynaklı olarak 4/B sözleşmelilerin memur olarak atanmaları hiçbir bekleme süresine tabi değildir! A grubu ya da B grubu olması durumu değiştirmez. Bu konuda bir tereddüt bulunmamaktadır.
KİT (399/II) sözleşmeliliğe geçişte bekleme süresi var mı?
İkisi de sözleşmeli olarak anılmakla birlikte birbirlerinden çok farklı usul ve esaslara dayanan bu sözleşmeliler arasındaki geçişler de bekleme süresine tabi değildir. 4/B sözleşmeliler hiçbir bekleme süresine tabi olmaksızın KİT’lere atanabilirler.
 


Etiketler : 4b sözleşmeli Çalışanlar farklı kurumlara ya da memuriyete nasıl geçebilir

KPSS Lise

Facebook Yorumlar