Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/kpssders/public_html/database/ez_sql_mysql.php on line 263
Atamamı Dondurabilir miyim? - KPSS Dersanesi, KPSS Sınavına Hazırlık
Hoşgeldiniz Sayın Ziyaretçi; ÜYE OLUN ya da üye iseniz GİRİŞ YAPIN.
biz-sizi-arayalim
biz-sizi-arayalim
YDS Sınavı Hazırlık Seti
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Okul öncesi eğitim vatandaşın cebini yaktı
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı
2015 ODTÜ Akademik Parsonel Alımı

kpss-egitim-setleri
KPSS PRATİK BİLGİLER
KPSS Rehberlik
KPSS Genel Yetenek
KPSS Genel Kültür
KPSS Eğitim Bilimleri
KPSS A Alan Bilgisi
KPSS Deneme Sınavları
KPSS Videolar
Atamamı Dondurabilir miyim?

KPSS Lise

Adayların En Çok Sorduğu Soru: Atamamı Dondurabilir miyim?


İster öğretmen ister polis ister diğer memurluklar olsun en yoğun olarak sorulan sorulardan birisi "atamamı dondurabilir miyim?" şeklindeki sorulardır. Kimisi askerlikten, kimisi eğitimden kimisi de özel nedenlerden kaynaklanan bu sorulara, 657 sayılı Kanun ve Milli Eğitim Bakanlığının özel uygulaması çerçevesinde cevap vereceğiz.

SORULAR: "Ben atandım ama ... üniversitesinde eğitimim devam ediyor. Eğitim yılı sonuna kadar atamamı dondurabilir miyim?"
"Ben atandım ama şuan askerdeyim, askerlik bitişine kadar atamamı dondurabilir miyim?"

CEVAPLAR

15 GÜN İÇİNDE GÖREVE BAŞLANILMALIDIR

Bu sorulara yanıt, 657 sayılı Kanunun 62 ve 63'üncü maddeleridir. Kanunun 62'inci maddesinde aynı yerdeki bir kamu görevine atananın ertesi gün işe başlaması, başka bir yerdeki göreve atananın ise 15 içinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içinde işe başlamak zorunda olduğu belirtilmiştir. Örnek verecek olursak: Mersin'de ikamet eden ama Tekirdağ'a memur olarak atanan birisinin atama emrinin tebliğinden itibaren 15 gün içinde gidip göreve başlaması gerekmektedir.

ÖSYM'NİN İŞLEMİ ATAMA İŞLEMİ DEĞİLDİR

Burada dikkat edilecek husus, ÖSYM'nin yaptığı işlemin bir atama değil yerleştirme işlemi olduğu, atama işleminin kuruma belgelerin verilmesi üzerine yerleştirmenin yapıldığı kurumca yapılan işlem olduğu hususudur. Örnek verecek olursak: ÖSYM'nin KPSS yerleştirmesi ile Muş'a, Tarım Bakanlığına yerleşen kişiye ÖSYM'nin yapacağı tebligat bir atama değildir. Aday ÖSYM'nin tebligatı üzerine tarım bakanlığına başvurur ve istenen belgeleri teslim eder. Bundan sonra Tarım Bakanlığının atamayı yapmasını bekler. Bu da tebligat ile olacaktır. Tarım Bakanlığından gelecek tebligat üzerine ilgili kişi yukarıdaki paragrafa göre hareket eder ve işe başlar. Mevzuatımıza göre atama işlemi yapıldıktan yani belgelerin verilip, ilgili kurumca atama yapıldıktan sonra gidip işe başlamayanlar "1 yıl süreyle Devlet memuru olarak istihdam" edilemezler.

15 GÜNLÜK SÜREYİ UZATAN TEK HAL

657 sayılı Kanuna göre başka bir yere atama halinde 15 günlük süreyi uzatan tek bir hal bulunmaktadır. Madde metni şu şekildedir: "Bunların belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler nedeniyle göreve başlamama hali iki ayı aştığı takdirde atama işlemi atamaya yetkili makamlarca iptal edilir."

Belge ile ispatlanacak hallerden dolayı göreve başlamama halinin içine sağlık sorunları ve askerlik durumu sokulabilir. Bu halde iki ay beklenmektedir. Ancak bunun dışında atamayı dondurmak gibi bir durum bulunmaktadır.

İKİ İSTİSNA

Burada iki istisna bulunmaktadır.

1- Askerlik durumu: Mahkemeler, atama yapıldığı esnada askerde olanların haklarının askerlik sonrasına kadar saklı tutulması gerektiğini belirten kararlar vermektedir. Ancak idareler, 657'nin ilgili maddesi değişmediği için uygulamada hala 2 aydan sonra, göreve son vermektedir. Ancak askerlikten dolayı göreve başlamayanlar, dava açarlarsa, davayı kazanmaktadır. Detay için tıklayınız

2- Milli Eğitim Bakanlığı: Bakanlık öğretmen aldıktan sonra atama yaparken, askerde olan öğretmenlerin haklarını mali yıl sonuna kadar saklı tutmaktadır. Bu uygulamayı sadece Milli Eğitim Bakanlığı yapmaktadır.
Yine Bakanlık, atandığı esnada, bir özel öğretim kurumlarında görevli öğretmenin atama hakkını sözleşme süresi sonuna kadar saklı tutabilmektedir. Ancak, Bakanlık bunu her atama döneminde değil bazı atama dönemlerinde yapmaktadır. bu nedenle Bakanlığın atama dönemlerindeki kılavuza bakmak ve bu hakkın kılavuzda yer alıp almadığına bakmak gerekmektedir.


Etiketler :
Warning: rand() expects exactly 2 parameters, 1 given in /home/kpssders/public_html/yazidetay.php on line 61
atamamı
Warning: rand() expects exactly 2 parameters, 1 given in /home/kpssders/public_html/yazidetay.php on line 61
dondurabilir
Warning: rand() expects exactly 2 parameters, 1 given in /home/kpssders/public_html/yazidetay.php on line 61
miyim

KPSS A

Facebook Yorumlar